Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów

Kurs on-line podczas zwolnienia lekarskiego

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion

Czy podczas zwolnienia lekarskiego w ciąży bez zakazu chodzenia można brać udział w kursie języka obcego prowadzonym on-line, czyli zdalnie?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Kurs on-line podczas zwolnienia lekarskiego

Czynności wykonywane na zwolnieniu lekarskim

Na wstępie wskażę, że nie ma określonego wykazu czynności, które można wykonywać na zwolnieniu lekarskim. Każda sytuacja jest interpretowana indywidualnie.

Art. 17 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, który reguluje zasady wyłączenia prawa do zasiłku chorobowego, precyzyjnie określa, jakie sytuacje prowadzą do utraty prawa do zasiłku chorobowego i nie należy dokonywać wykładni tego przepisu z uwzględnieniem zasad słuszności, czy też zasad współżycia społecznego (por. wyrok Sądu Najwyższego z dnia 14 grudnia 2005 r. w sprawie o sygn. akt III UK 120/05).

Zobacz również: Jednodniowe L4

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Wykorzystywanie zwolnienia lekarskiego niezgodne z celem

Z powołanego przepisu wynikają dwie niezależne przesłanki utraty prawa do zasiłku:

  1. wykonywanie pracy zarobkowej w okresie niezdolności do pracy;
  2. wykorzystanie zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem.

Do utraty prawa do zasiłku wystarczy zaistnienie jednej z nich.

W przedmiotowej sprawie istotne jest, czy udział w tym szkoleniu nie jest sprzeczny z niezdolnością do pracy, przyczyną zwolnienia. Czy nie jest to sprzeczne z zaleceniami lekarza. Jeśli warunki, w jakich przebiegać będzie szkolenie, nie będą odbiegały od warunków, w jakich spędzałaby Pani czas w trakcie zwolnienia lekarskiego, to trudno będzie Pani zarzucić wykorzystanie zwolnienia niezgodnie z jego celem. W orzecznictwie istnieje utrwalony pogląd, że wykonywanie czynności mogących przedłużyć okres niezdolności do pracy zawsze stanowi wykorzystywanie zwolnienia niezgodnie z jego celem, którym jest odzyskanie przez ubezpieczonego zdolności do pracy. W jego osiągnięciu przeszkodą może być zarówno wykonywanie pracy zarobkowej (co przesądził ustawodawca), jak i inne zachowania ubezpieczonego utrudniające proces leczenia i rekonwalescencję – zob. wyrok Sądu Najwyższego z dnia 25 kwietnia 2013 r. w sprawie o sygn. akt I UK 606/12.

W opisanej sytuacji, jeśli forma szkolenia spełnia ww. warunki, nie będzie można powiedzieć, że wykorzystywała Pani zwolnienie lekarskie niezgodnie z jego przeznaczeniem, a uczestnictwo w szkoleniu nie miało negatywnego wpływu na przebieg jego leczenia i w żadnej mierze nie mogło prowadzić do ewentualnego przedłużenia świadczeń chorobowych z tego tytułu. Nie znajduje zatem potwierdzenia w niniejszej sprawie zarzut wykorzystywania zwolnienia lekarskiego niezgodnie z jego celem. Faktu uczestnictwa  w szkoleniu nie można uznać za wykonywanie pracy zarobkowej.

Zgodnie z utrwaloną liną orzeczniczą Sądu Najwyższego sporadyczna, incydentalna, wymuszona okolicznościami aktywność zawodowa może usprawiedliwiać zachowanie prawa do zasiłku chorobowego (zob. wyrok Sądu Najwyższego z dnia 3 marca 2010 r. w sprawie o sygn. akt III UK 71/09).

Zobacz również: L4 w jednej pracy a w drugiej nie

Przykłady

 

Przykład Anny, graficzki komputerowej


Anna, będąc na zwolnieniu lekarskim w ciąży, postanowiła wykorzystać ten czas na rozwój osobisty i zawodowy. Zdecydowała się na udział w kursie online z zakresu nowych technologii w projektowaniu graficznym. Kurs odbywał się w godzinach wieczornych, nie kolidując z zaleceniami lekarza dotyczącymi odpoczynku i unikania stresu. Anna pracowała z domu, w komfortowych warunkach, co nie wpływało negatywnie na jej stan zdrowia. Udział w kursie nie tylko pozwolił jej na utrzymanie kontaktu z zawodowymi nowinkami, ale także przyczynił się do poprawy jej samopoczucia, co jest ważne w okresie rekonwalescencji.

 

Historia Tomasza, nauczyciela języka angielskiego

Tomasz, nauczyciel języka angielskiego, podczas zwolnienia lekarskiego z powodu kontuzji nogi, postanowił wziąć udział w kursie online metodyki nauczania. Kurs nie wymagał od niego wychodzenia z domu ani angażowania się w fizyczne aktywności, co było zgodne z zaleceniami lekarza. Poprzez uczestnictwo w kursie, Tomasz nie tylko wykorzystał ten czas na rozwój swoich kompetencji zawodowych, ale również uniknął poczucia izolacji i stagnacji, co miało pozytywny wpływ na jego proces zdrowienia.

 

Opowieść Julii, specjalisty ds. marketingu


Julia, będąc na zwolnieniu lekarskim w wyniku wyczerpania nerwowego, zdecydowała się na udział w kursie online z zakresu marketingu cyfrowego. Udział w kursie odbywał się w zaciszu jej domu, co pozwalało jej na zachowanie spokoju i odpoczynek zalecany przez lekarza. Julia odnajdywała w nauce źródło relaksu i odskoczni od problemów zdrowotnych, a zdobyta wiedza przyczyniła się do wzbogacenia jej życia zawodowego. Kurs online stał się dla niej nie tylko okazją do nauki, ale także formą terapii, pomagającą w szybszym powrocie do zdrowia.

Podsumowanie

 

Udział w kursie online podczas zwolnienia lekarskiego, szczególnie w przypadku zwolnienia w ciąży bez zakazu chodzenia, może być korzystny zarówno dla rozwoju osobistego, jak i zawodowego, pod warunkiem, że nie jest to sprzeczne z zaleceniami lekarskimi i warunkami zwolnienia. Przykłady z życia wzięte pokazują, że takie działania mogą pozytywnie wpływać na samopoczucie i proces zdrowienia, o ile są one zgodne z celem zwolnienia lekarskiego i nie przyczyniają się do przedłużenia okresu niezdolności do pracy.

Oferta porad prawnych

 

Skorzystaj z naszych porad prawnych online i profesjonalnie przygotowanych pism, aby upewnić się, że Twoje uczestnictwo w kursach online podczas zwolnienia lekarskiego jest w pełni zgodne z obowiązującym prawem. Zapewniamy kompleksowe wsparcie i indywidualne podejście do każdej sytuacji. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa - Dz.U. 1999 nr 60 poz. 636

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

eporady24.pl

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawo-karne.info

praworolne.info

ewindykacja24.pl