Indywidualne porady prawne
Autor: Marta Handzlik
Mam pytanie odnośnie możliwości pracy w godzinach nadliczbowych przez pracownika z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Czy jest możliwość, by pracownik za zgodą lekarza mógł wykonywać pracę w godzinach nadliczbowych przy zachowaniu skróconego, 7-godzinnego wymiaru czasu pracy w ciągu dnia?
Zgodnie z art. 15 ustawy o rehabilitacji zawodowej osób niepełnosprawnych „czas pracy osoby niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo. Osoba niepełnosprawna nie może być zatrudniona w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych”.
Przepisów art. 15 nie stosuje się:
Jeżeli zatem pracownik niepełnosprawny posiada określoną powyżej zgodę lekarza na niestosowanie wobec niego szczególnych regulacji dotyczących czasu pracy osób niepełnosprawnych (tj. 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo), pracodawca może polecać mu pracę według kodeksowych norm czasu pracy, tj. w wymiarze przeciętnie 40 godzin w tygodniu.
Zobacz również: Czy orzeczenie o niepełnosprawności trzeba pokazać pracodawcy?
W omawianej sytuacji należy jednak wziąć pod uwagę dokładne brzmienie zapisu udzielonej przez lekarza zgodzie. Jeżeli bowiem jest ono takie, że w pełnym wymiarze godzin, tj. może pracować po 8 godzin, to należy przyjąć, że zgoda udzielona została jedynie na pracę w dobowym wymiarze czasu pracy nieprzekraczającym 8 godzin. Jeżeli zatem pracownik uzyskał zgodę od lekarza medycyny pracy na wykonywanie obowiązków służbowych przez 8 godzin dziennie, praca nadliczbowa w jego przypadku wystąpi dopiero po przepracowaniu 8. godziny. Jeżeli zaś lekarz pozwolił niepełnosprawnemu na pracę jedynie w godzinach nadliczbowych, wówczas już po przekroczeniu 7 godzin dziennie przysługiwałaby mu rekompensata za nadgodziny. Dodajmy, że przy braku innych zapisów w zezwoleniu, tj. bez wyraźnej zgody na pracę w porze nocnej i godzinach nadliczbowych, pracodawca nie jest uprawniony również do polecania pracy we wskazanych warunkach.
Należy zaznaczyć, że omawiana zgoda wydawana jest przez lekarza na wniosek pracownika. Pracownik, występując o taką zgodę, sam powinien zdecydować, czy chce pracować w skróconym czasie pracy, wydłużonym czasie pracy, czy też mieć możliwość pracy w godzinach nadliczbowych i nocnych. Wola pracownika, przy braku szczególnych przeciwwskazań medycznych, powinna zostać odzwierciedlona w treści zgody lekarza. Bywają jednak przypadki, że treść zgody poprzez swoja lakoniczność nie odzwierciedla faktycznego jej przedmiotu. Jeżeli zatem istnieją wątpliwości w tym zakresie, powinny one być rozwiane przez lekarza wystawiającego zaświadczenie.
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej ▼▼▼
Indywidualne porady prawne
Zapytaj prawnika