Praca w godzinach nadliczbowych pracownika z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności

Autor: Marta Handzlik

Mam pytanie odnośnie możliwości pracy w godzinach nadliczbowych przez pracownika z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Czy jest możliwość, by pracownik za zgodą lekarza mógł wykonywać pracę w godzinach nadliczbowych przy zachowaniu skróconego, 7-godzinnego wymiaru czasu pracy w ciągu dnia?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Praca w godzinach nadliczbowych pracownika z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności

Czas pracy osoby niepełnosprawnej

Zgodnie z art. 15 ustawy o rehabilitacji zawodowej osób niepełnosprawnych „czas pracy osoby niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo. Osoba niepełnosprawna nie może być zatrudniona w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych”.

Przepisów art. 15 nie stosuje się:

  1. do osób zatrudnionych przy pilnowaniu oraz
  2. gdy, na wniosek osoby zatrudnionej, lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne pracowników lub w razie jego braku lekarz sprawujący opiekę nad tą osobą wyrazi na to zgodę.

Jeżeli zatem pracownik niepełnosprawny posiada określoną powyżej zgodę lekarza na niestosowanie wobec niego szczególnych regulacji dotyczących czasu pracy osób niepełnosprawnych (tj. 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo), pracodawca może polecać mu pracę według kodeksowych norm czasu pracy, tj. w wymiarze przeciętnie 40 godzin w tygodniu.

Zobacz również: Czy orzeczenie o niepełnosprawności trzeba pokazać pracodawcy?

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Zgoda na większy wymiar czasu pracy

W omawianej sytuacji należy jednak wziąć pod uwagę dokładne brzmienie zapisu udzielonej przez lekarza zgodzie. Jeżeli bowiem jest ono takie, że w pełnym wymiarze godzin, tj. może pracować po 8 godzin, to należy przyjąć, że zgoda udzielona została jedynie na pracę w dobowym wymiarze czasu pracy nieprzekraczającym 8 godzin. Jeżeli zatem pracownik uzyskał zgodę od lekarza medycyny pracy na wykonywanie obowiązków służbowych przez 8 godzin dziennie, praca nadliczbowa w jego przypadku wystąpi dopiero po przepracowaniu 8. godziny. Jeżeli zaś lekarz pozwolił niepełnosprawnemu na pracę jedynie w godzinach nadliczbowych, wówczas już po przekroczeniu 7 godzin dziennie przysługiwałaby mu rekompensata za nadgodziny. Dodajmy, że przy braku innych zapisów w zezwoleniu, tj. bez wyraźnej zgody na pracę w porze nocnej i godzinach nadliczbowych, pracodawca nie jest uprawniony również do polecania pracy we wskazanych warunkach. 

Należy zaznaczyć, że omawiana zgoda wydawana jest przez lekarza na wniosek pracownika. Pracownik, występując o taką zgodę, sam powinien zdecydować, czy chce pracować w skróconym czasie pracy, wydłużonym czasie pracy, czy też mieć możliwość pracy w godzinach nadliczbowych i nocnych. Wola pracownika, przy braku szczególnych przeciwwskazań medycznych, powinna zostać odzwierciedlona w treści zgody lekarza. Bywają jednak przypadki, że treść zgody poprzez swoja lakoniczność nie odzwierciedla faktycznego jej przedmiotu. Jeżeli zatem istnieją wątpliwości w tym zakresie, powinny one być rozwiane przez lekarza wystawiającego zaświadczenie.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

 

Programista w firmie IT
Marek, programista z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, pracuje w firmie IT, która często wymaga nadgodzin ze względu na napięte terminy projektów. Po konsultacji z lekarzem medycyny pracy, Marek otrzymał zgodę na pracę do 8 godzin dziennie, co pozwala mu na uczestnictwo w ważnych fazach projektów, przy jednoczesnym zachowaniu 7-godzinnego wymiaru pracy w pozostałe dni. W dniach wymagających nadgodzin, Marek pracuje zespołowo z kolegami, a jego dodatkowy wkład jest szczególnie ceniony podczas finalizacji projektów.

 

Nauczyciel wspierający w szkole podstawowej
Anna, nauczycielka wspierająca z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, pracuje w szkole podstawowej. Z uwagi na potrzeby indywidualne niektórych uczniów, Anna zdecydowała się poprosić o zgodę na pracę w godzinach nadliczbowych, aby móc zapewnić dodatkowe wsparcie uczniom przygotowującym się do egzaminów. Lekarz, po uwzględnieniu jej stanu zdrowia, wyraził zgodę, co pozwoliło Annie na elastyczne dostosowanie swojego grafiku pracy, oferując dodatkowe zajęcia popołudniami, kiedy uczniowie najbardziej potrzebują wsparcia.

 

Specjalista ds. obsługi klienta w centrum logistycznym
Krzysztof, specjalista ds. obsługi klienta z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, pracuje w centrum logistycznym, które doświadcza wzmożonego obciążenia pracy w okresie przedświątecznym. Aby sprostać zwiększonemu zapotrzebowaniu na obsługę klienta, Krzysztof złożył wniosek o zgodę na pracę w godzinach nadliczbowych. Po pozytywnej ocenie przez lekarza, Krzysztof rozpoczął pracę w wydłużonym wymiarze godzin, co nie tylko pozwoliło na lepszą obsługę klientów, ale również przyniosło mu dodatkowe wynagrodzenie za nadgodziny, przy jednoczesnym zachowaniu dobrego stanu zdrowia i dobrego samopoczucia.

Podsumowanie

 

Praca w godzinach nadliczbowych przez pracowników z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności jest możliwa pod warunkiem uzyskania zgody od lekarza medycyny pracy. Zgoda ta pozwala na elastyczne dostosowanie wymiaru czasu pracy do potrzeb i zdrowia pracownika, umożliwiając mu pełne uczestnictwo w życiu zawodowym. Kluczowe jest, aby treść zgody dokładnie odzwierciedlała możliwości i potrzeby pracownika, zawsze z uwzględnieniem jego dobra i bezpieczeństwa.

Oferta porad prawnych

 

Potrzebujesz pomocy w zakresie prawa pracy lub masz pytania dotyczące godzin nadliczbowych dla osób z niepełnosprawnością? Skorzystaj z naszej oferty porad prawnych online i profesjonalnego sporządzania pism. Oferujemy szybką i skuteczną pomoc, dostosowaną do Twoich indywidualnych potrzeb. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy - Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawo-karne.info

praworolne.info

ewindykacja24.pl

Szukamy prawnika »