Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z ZUS?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Dodatkowa praca ubezpieczonego w KRUS

Michał Berliński • Opublikowane: 2020-06-29

Od 18 lat opłacam KRUS, teraz chciałabym podjąć dodatkową pracę, ale jednocześnie nie stracić ubezpieczenia w KRUS-ie. Jaką umowę mogę w tej sytuacji podpisać? Jeżeli straciłabym KRUS, to czy jest możliwy powrót za jakiś czas do niego?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.


Dodatkowa praca ubezpieczonego w KRUS

Różnice między ZUS-em a KRUS-em

Chcąc odpowiedzieć na Pani pytanie w sposób kompleksowy oraz pełny, należy wyjść od wskazania różnicy pomiędzy opłacaniem ubezpieczenia w ZUS-ie a w KRUS-ie. Składki w ZUS-ie opłacane są przez osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą regulowaną przez odmienne przepisy oraz pracujące na umowę o pracę lub zlecenie.

Ubezpieczenie w KRUS-ie zaś zarezerwowane jest dla rolników. Ustawa precyzyjnie wskazuje, kogo uważa się za rolnika a kogo za domownika rolnika. Zgodnie  bowiem z treścią  art. 6 ustawy rolnikiem jest pełnoletnia osoba fizyczna, zamieszkująca i prowadząca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, osobiście i na własny rachunek, działalność rolniczą w pozostającym w jej posiadaniu gospodarstwie rolnym. Dodatkowo ubezpieczonym w rolniczej Kasie może być nie tylko rolnik ale również domownik rolnika. Ustawa za domownika rozumie osobę bliską rolnikowi, która:

  • ukończyła 16 lat,
  • pozostaje z rolnikiem we wspólnym gospodarstwie domowym lub zamieszkuje na terenie jego gospodarstwa rolnego albo w bliskim sąsiedztwie,
  • stale pracuje w tym gospodarstwie rolnym i nie jest związana z rolnikiem,
  • stosunkiem pracy.

W tym miejscu ustawa precyzuje również, kiedy domownik lub rolnik nie może podlegać ubezpieczeniu społecznemu w KRUS-ie. Ma to miejsce w przypadku, gdy rolnik lub domownik będzie podlegał innemu ubezpieczeniu społecznemu. Podleganie innemu ubezpieczeniu społecznemu będzie miało miejsce  gdy zostanie Pani zatrudniona na umowę o pracę lub umowę zlecenie- gdyż obie te umowy rodzą konieczność zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych- w tym przypadku w ZUS. Pamiętajmy bowiem, że podjęcie zatrudnienia na podstawie umowy o pracę wiąże się z obowiązkowym ubezpieczeniem emerytalno-rentowym oraz zdrowotnym w ZUS- bez żadnych wyjątków. To zaś oznacza utratę prawa do opłacania ubezpieczenia w KRUS.

Próg dochodowy przy umowie-zleceniu

Zawarcie umowy-zlecenia od pewnego czasu wiąże się również z koniecznością objęcia takiej osoby ubezpieczeniem społecznym w ZUS oraz koniecznością opłacania podatku dochodowego PIT od tejże umowy. W tym przypadku ustawodawca przewidział jednak wyjątek w postaci progu dochodowego, który nie może zostać przekroczony. Zgodnie bowiem z treścią ust. 1 art. 5b „rolnik lub domownik, który podlegając ubezpieczeniu w pełnym zakresie z mocy ustawy, został objęty innym ubezpieczeniem społecznym z tytułu wykonywania umowy, o której mowa w art. 6 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2017 r. poz. 1778), lub powołania do rady nadzorczej, podlega nadal temu ubezpieczeniu w okresie wykonywania umowy, o której mowa w art. 6 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, lub pełnienia funkcji w radzie nadzorczej, pomimo objęcia go z tego tytułu innym ubezpieczeniem społecznym, jeżeli przychód osiągany z tego tytułu w rozliczeniu miesięcznym nie przekracza kwoty równej minimalnemu wynagrodzeniu za pracę, ustalonemu na podstawie odrębnych przepisów”.


Wobec powyższego bez problemu może Pani zawrzeć cywilnoprawna umowę-zlecenia, jednakże musi Pani pamiętać, aby wynagrodzenie nie przekraczało kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę, które w tym roku [2019] wynosi 2600 zł brutto. Koniecznie w tym przypadku musi Pani jednak pamiętać o zgłoszeniu tego faktu również w swojej placówce KRUS-u. Od daty zawarcia umowy ma Pani na to 14 dni – przekroczenie tego terminu może skutkować utratą praw do rolniczego ubezpieczenia społecznego w KRUS. Również w tym przypadku Pani informować KRUS o wysokości osiągniętego dochodu. Z uwagi na brak jasnej regulacji ustawowej praktyka KRUS jest różna i zależy od przyjętej przez konkretną placówkę. Niewykluczone, że obowiązek zgłaszania dochodu będzie ciążył na Pani w każdym miesiącu – niezależnie od wysokości uzyskanego dochodu.  

Umowa o dzieło a KRUS

Brak jest również przeciwwskazań, aby zawrzeć umowę o dzieło. Umowa o dzieło po jej zawarciu nie rodzi konieczności zgłoszenia tego faktu do ubezpieczeń społecznych, a tym samym nie skutkuje wykluczeniem z ubezpieczenia w KRUS. Brak jest w tym przypadku również limitu wynagrodzenia, inaczej niż ma to miejsce przy umowie zlecenia. Po wykonaniu przez Panią umowy o dzieło, pracodawca ma obowiązek wystawienia rachunku, na którym umieszczone powinny być koszty uzyskania przychodów oraz kwota należnego wynagrodzenia.

Podsumowując powyższe, należy wskazać, że istnieją dwie możliwości zatrudnienia, które nie spowodują wykluczenia z ubezpieczeń społecznych w KRUS. W przypadku zaś, gdy podejmie Pani pracę na umowę o pracę, założy działalność gospodarczą (nie rolniczą) lub podejmie pracę na umowę zlecenie i przekroczy limit- to zostanie Pani wykluczona z ubezpieczenia rolniczego. Niemniej jednak nie ma przeszkód, by do niego powrócić – na zasadach opisanych powyżej, tzn. jako domownik lub rolnik i spełniając dalej przewidziane prawem warunki.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »


Podobne materiały

Niepodjęcie działalności gospodarczej a składki ZUS po latach

Przed 9 laty zarejestrowałem w urzędzie miasta jednoosobową działalność gospodarczą. Nie zarejestrowałem jej jednak w ZUS. Sprawy tak się...

 

Zaliczenie lat pracy za granicą do stażu w Polsce bez udokumentowania składek

Proszę o wykładnię art. 86 o zaliczeniu lat pracy za granicą do stażu w Polsce – bez udokumentowania składek na ubezpieczenie.

 

Obowiązek płacenia części kosztów pobytu rodzica w DPS

Prawdopodobnie jedno z moich rodziców zostanie skierowane do państwowego Domu Pomocy Społecznej. Emerytura, którą pobiera rodzic, nie pokryje całości...

 

Odwołanie aneksu do umowy o pracę i cofnięcie A1

Pracownik był oddelegowany do pracy za granicą. W tym celu sporządziliśmy aneks do umowy o pracę oraz A1 do ZUS. Pracownik się niestety...

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »