Czy można zrezygnować z orzeczenia o niepełnosprawności?

Autor: Małgorzata Zegarowicz-Sobuń

Czy mogę zrezygnować z przyznanego mi w roku 2007 na stałe orzeczenia o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym z powodu obustronnego niedosłuchu odbiorczego w znacznym stopniu? Jak się dowiedziałam u nowego ubezpieczyciela, jest ono przeszkodą w zawarciu nowej wyższej polisy na życie. Posiadam już jedną polisę, ale chcę z niej zrezygnować i zawrzeć inną, bardziej korzystną u nowego ubezpieczyciela. To jakiś absurd i jawna dyskryminacja. Mam 64 lata i od 4 lat przebywam na emeryturze. Nie pracuję. 

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Czy można zrezygnować z orzeczenia o niepełnosprawności?

Rozumienie pojęcia niepełnosprawności w polskim prawie

Pyta Pani o możliwość zrezygnowania z orzeczenia o niepełnosprawności. Ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych z dnia 27 sierpnia 1997 r. przez pojęcie niepełnosprawności rozumie trwałą lub okresową niezdolność do wypełniania ról społecznych z powodu stałego lub długotrwałego naruszenia sprawności organizmu, w szczególności powodującą niezdolność do pracy.

Została Pani zaliczona do osób z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, co oznacza, że ma Pani naruszoną sprawność organizmu, jest Pani niezdolna do pracy albo zdolna do pracy jedynie w warunkach pracy chronionej lub wymagającą czasowej albo częściowej pomocy innych osób w celu pełnienia ról społecznych.

Zobacz również: Stopień umiarkowany a renta socjalna

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Brak przepisów umożliwiających rezygnację z orzeczenia o niepełnosprawności

Orzeczenie o stopniu niepełnosprawności zawiera okres, na jaki zostało wydane. W Pani przypadku jest to orzeczenie na stałe. Niestety, ale ani przepisy ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, ani przepisy rozporządzenia nie przewidują procedury „rezygnacji” z orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.

Zgodnie z § 15 rozporządzenia w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności osoba niepełnosprawna posiadająca orzeczenie o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności wydane na czas określony może wystąpić z wnioskiem o wydanie orzeczenia o ponowne ustalenie niepełnosprawności lub stopnia niepełnosprawności, nie wcześniej niż 30 dni przed upływem ważności posiadanego orzeczenia.

Zobacz również: Orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu lekkim

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Zmiana stanu zdrowia powodem wniosku o nowe orzeczenie

W przypadku zmiany stanu zdrowia osoba niepełnosprawna posiadająca orzeczenie o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności może wystąpić z wnioskiem o o ponowne wydanie orzeczenia uwzględniającego zmianę stanu zdrowia.

W przypadku, gdy załączona dokumentacja medyczna oraz badanie osoby przez lekarza – przewodniczącego składu orzekającego, nie wskazują na zmianę stanu zdrowia tej osoby, skład orzekający wydaje orzeczenie o odmowie wydania orzeczenia o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności.

Tak więc teoretycznie istnieje możliwość, że złoży Pani wniosek o ponowne wydanie orzeczenia uwzględniającego zmianę stanu zdrowia. Nie może Pani zatem zrezygnować z uzyskanego stopnia niepełnosprawności.

Zobacz również: Praca z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności

Przykłady

 

Pani Anna, nauczycielka z 30-letnim stażem pracy, otrzymała orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym ze względu na przewlekłe schorzenia kręgosłupa. Po kilku latach, dzięki regularnym ćwiczeniom i terapii, jej stan zdrowia znacznie się poprawił. Pani Anna chciała zrezygnować z orzeczenia, aby móc wrócić do pracy na pełen etat, co było jej wielką pasją i źródłem satysfakcji, bez odczuwania stygmatu związanego z etykietą „niepełnosprawnej".

 

Pan Marek, 45-letni informatyk, który po wypadku samochodowym został uznany za osobę z niepełnosprawnością w stopniu znacznym. Po długiej rekonwalescencji i adaptacji do nowych warunków życia, Marek rozpoczął pracę zdalną, która pozwoliła mu na pełne wykorzystanie jego umiejętności i kompetencji zawodowych. Z czasem uznał, że jego niepełnosprawność nie wpływa na wykonywanie obowiązków zawodowych i chciał zrezygnować z orzeczenia, aby nie być traktowanym preferencyjnie przez pracodawcę.

 

Pani Ewa, emerytka i aktywna społeczniczka, cierpiąca na łagodną postać cukrzycy i lekkie zaburzenia ruchowe, otrzymała orzeczenie o lekkim stopniu niepełnosprawności. Ewa uczestniczy w wielu projektach społecznych i uważa, że jej niepełnosprawność nie ogranicza jej w codziennym funkcjonowaniu. Zdecydowała się na podjęcie próby rezygnacji z orzeczenia, argumentując, że chce być postrzegana przez społeczność wyłącznie przez pryzmat swoich osiągnięć, a nie etykiety niepełnosprawności.

Podsumowanie

 

W artykule omówiono kwestię możliwości rezygnacji z orzeczenia o niepełnosprawności, wyjaśniając, że polskie prawo nie przewiduje bezpośredniej procedury "rezygnacji" z takiego orzeczenia. Jednakże, w przypadku zmiany stanu zdrowia, istnieje możliwość złożenia wniosku o ponowne ustalenie stopnia niepełnosprawności. Przytoczone przykłady z życia podkreślają, że chęć zrezygnowania z orzeczenia może wynikać z różnych przyczyn, w tym poprawy stanu zdrowia czy dążenia do uniknięcia stygmatyzacji.

Oferta porad prawnych

 

Potrzebujesz pomocy w nawigacji po przepisach dotyczących orzeczeń o niepełnosprawności? Nasz zespół ekspertów prawnych oferuje profesjonalne porady online oraz pomoc w przygotowaniu wniosków i pism, aby ułatwić Ci dostosowanie Twojej sytuacji prawnej do aktualnych potrzeb i okoliczności. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych - Dz.U. 1997 nr 123 poz. 776

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawo-karne.info

praworolne.info

ewindykacja24.pl

Szukamy prawnika »