Kategoria: Renta

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z rentą?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Renta rodzinna w rodzinie zastępczej

Wioletta Dyl • Opublikowane: 2018-06-25

Czy istnieje szansa, by córka będąca w rodzinie zastępczej otrzymała rentę rodzinną po moim zmarłym mężu? Córkę wychowywaliśmy razem od 3-go roku życia, teraz ma 30 lat. Rodzina zastępcza została ustanowiona przez sąd w 1998 r. Córka posiada znaczny stopień niepełnosprawności, pobiera rentę socjalną.

Wioletta Dyl

»Wybrane opinie klientów

Już drugi raz korzystam z Państwa porady i sądzę, że nie ostatni. Trzeba jedynie pamiętać, żeby dokładnie formułować pytanie. Usługa jest szybka i rzetelna, popartą dużą wiedzą.
Irena, ekonomista, 64 lata
Pełen profesjonalizm. Polecam. Odpowiedzą na każde pytanie rzetelnie i podparte wiedzą.
Monika, terapeuta, 42 lata
Bardzo się cieszę, że jest taki serwis. Odpowiedzi są udzielane szybko i rzeczowo. Jeśli będę w przyszłości potrzebowała skorzystać z porady prawniczej to na pewno zwrócę się ponownie. Dużą zaletą jest to, że można zadać kolejne pytanie do pytania już opłaconego bez ponoszenia dodatkowych kosztów.
Bogusława, 56 lat
Kozystam pierwszy raz z państwa usług i jak narazie nie mam zadnych negatywnych komentarzy, uważam ze dziłaja państwo sprawnie i nawet lekkie opóźnienia nie są źle widziane
Iwona, 49 lata, ekonom
Rzetelne i wyczerpujące odpowiedzi
Alicja, pedagog

Pozostawanie w rodzinie zastępczej nie kreuje sytuacji, w której osoba będąca pod opieką zyskiwałaby taki status jak inne dzieci naturalnych rodziców. Zadania rodzin zastępczych mają charakter zawodowy i niejednokrotnie okresowy i z tym niestety wiąże się zawężony zakres uprawnień dzieci przebywających w takich rodzinach, m.in. i to, że dzieci przyjęte na wychowanie i utrzymanie w ramach rodziny zastępczej lub rodzinnego domu dziecka od 1 stycznia 2012 r. nie mają prawa do renty rodzinnej po opiekunie.

Przesłanki uzyskania prawa do renty rodzinnej zawiera ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (j.t. Dz. U. z 2013 r., poz. 1440 ze zm.).

Renta rodzinna przysługuje uprawnionym członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci miała ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy albo spełniała warunki wymagane do uzyskania jednego z tych świadczeń (art. 65 ust. 1 ustawy emerytalnej). Świadczenie to przysługuje również po osobie, która w chwili śmierci pobierała zasiłek przedemerytalny, świadczenie przedemerytalne lub nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. W takim przypadku przyjmuje się, że osoba zmarła spełniała warunki do uzyskania renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy (art. 66 ustawy emerytalnej).

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Do renty rodzinnej mają prawo dzieci własne, dzieci drugiego małżonka oraz dzieci przysposobione:

  • do ukończenia 16 lat, a po osiągnięciu tego wieku, do ukończenia 25 lat pod warunkiem nauki w szkole oraz
  • bez względu na wiek, jeżeli stały się całkowicie niezdolne do pracy lub całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji, do ukończenia 16 lat lub w czasie nauki w szkole do ukończenia 25 lat.

Uprawnionymi do renty rodzinnej są również przyjęte na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletności wnuki, rodzeństwo i inne dzieci, z wyłączeniem dzieci przyjętych na wychowanie i utrzymanie w ramach rodziny zastępczej lub rodzinnego domu dziecka (art. 67 ust. 1 pkt 2 ustawy, emerytalnej).

Jak z powyższego wynika, renta rodzinna nie przysługuje dzieciom przyjętym na wychowanie i utrzymanie w ramach rodziny zastępczej lub rodzinnego domu dziecka, o ile nie dotyczy to wnuków lub rodzeństwa.

Aczkolwiek rzeczywiście w przypadku, gdy mamy do czynienia z orzeczeniem względem dziecka całkowitej niezdolności do pracy, to dziecko takie może pozostawać na utrzymaniu rodziców nawet do końca swojego życia. W związku z celem, jaki ma spełniać renta rodzinna, ustawa stanowi, iż takiemu dziecku przysługuje prawo do renty rodzinnej bez względu na jego wiek. Niestety, nie dotyczy do dzieci umieszczonych w rodzinie zastępczej.

Gdyby Pani córka była wcześniej przez Państwa przysposobiona, to otrzymałaby rentę rodzinną. Musiałoby to jednak nastąpić przed uzyskaniem przez nią pełnoletności. Zgodnie bowiem z art. 114 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego – przysposobić można tylko osobę małoletnią i tylko dla jej dobra.

Zatem na gruncie obowiązujących w Polsce przepisów nie jest to możliwe.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z rentą?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »