Zaliczenie okresu zatrudnienia za granicą do stażu pracy Polsce

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion

Skończyłem w marcu 65 lat. Powinienem już wystąpić o polską emeryturę. Jednak tego nie zrobiłem, ponieważ do 25 lat pracy brakuje mi 2,5 roku. Od 16 lat nieprzerwanie pracuję w Szkocji. Czy lata pracy w Szkocji można zaliczyć do stażu pracy w Polsce? Z kolei w Szkocji muszę mieć przepracowane 30 lat, aby uzyskać pełną emeryturę (brakuje mi 13 lat). Czy w tym przypadku mogę doliczyć do stażu pracy w Szkocji lata pracy w Polsce? Uzyskałem prawo do emerytury cząstkowej, ponieważ mam przepracowane minimum 10 lat.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zaliczenie okresu zatrudnienia za granicą do stażu pracy Polsce

Praca za granicą a emerytura

„Emerytura stanowi równowartość kwoty będącej wynikiem podzielenia podstawy obliczenia ustalonej w sposób określony w art. 25 ustawy emerytalnej przez średnie dalsze trwanie życia dla osób w wieku równym wiekowi przejścia na emeryturę danego ubezpieczonego, z uwzględnieniem ust. 5 i art. 183 (art. 26 ust. 1 ustawy). Kwotę emerytury dla ubezpieczonych urodzonych po 31 grudnia 1948 r. ustala się, dzieląc podstawę obliczenia, na którą składa się suma składek (S) i ewentualnego kapitału początkowego (Kp) przez liczbę obrazującą średnie dalsze trwanie życia dla osób w wieku równym wiekowi przejścia na emeryturę danego ubezpieczonego (»n«). Z formuły przyjętej do liczenia emerytury wyraźnie wynika, że im później nastąpi przejście na emeryturę, czyli im mniejsze będzie »n«, tym większa będzie kwota świadczenia emerytalnego. Średnie dalsze trwanie życia to wielkość statystyczna, która określa przeciętny okres, jaki zazwyczaj, statystycznie upływa od ustalenia prawa do emerytury do dnia śmierci ubezpieczonego. W gruncie rzeczy chodzi o ustalenie przewidywanego okresu pobierania przez daną osobę emerytury i – tym samym – równomiernego rozłożenia zgromadzonych składek i ewentualnie kapitału początkowego w ramach tego okresu. Średnie dalsze trwanie życia wyrażane jest w miesiącach i ustalane wspólnie dla kobiet i mężczyzn. Tablice trwania życia dla danego wieku ubezpieczonych w dniu przejścia na emeryturę ogłasza Prezes Głównego Urzędu Statystycznego w formie komunikatu w Monitorze Polskim corocznie do 31 marca. Ogłoszone w ten sposób tablice średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn mają zastosowanie do emerytur na przyszłość (przyznawanych od 1 kwietnia do 31 marca następnego roku). Im wskazany tam okres średniego dalszego trwania życia dla osoby w wieku ubezpieczonego przechodzącego na emeryturę jest dłuższy, tym emerytura jest niższa. Oznacza to, że im później nastąpi przejście na emeryturę, tym większa będzie jej wysokość” (zob. wyr. SO w Tarnowie z dnia 5 grudnia 2019 r., sygn. akt IV U 1008/19).

Natomiast nie ma możliwości doliczenia okresów, gdy składki były odprowadzane za granicą. Okresy pracy za granicą po 1999 roku nie są w ogóle brane pod uwagę.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Przykłady

Pan Andrzej przez 10 lat pracował w Polsce jako kierowca, a potem wyjechał do Niemiec, gdzie spędził kolejne 20 lat w tej samej branży. Po ukończeniu 65 lat złożył wniosek o emeryturę w Polsce. Dzięki przepisom unijnym jego lata pracy w Niemczech zostały uwzględnione, co pozwoliło mu uzyskać emeryturę cząstkową z Polski i Niemiec proporcjonalnie do okresów zatrudnienia w obu krajach.

 

Pani Maria wyjechała do Włoch w wieku 40 lat i pracowała tam przez 15 lat jako opiekunka osób starszych. W Polsce miała wcześniej przepracowane 12 lat jako nauczycielka. Choć w żadnym z krajów nie osiągnęła wymaganego stażu do pełnej emerytury, uzyskała świadczenia częściowe zarówno z Polski, jak i z Włoch, dzięki zasadzie sumowania okresów ubezpieczenia.

 

Pan Krzysztof po 20 latach pracy w Polsce wyjechał do Irlandii, gdzie przez kolejne 8 lat prowadził działalność gospodarczą. Gdy skończył 66 lat, złożył wnioski emerytalne w obu krajach. Irlandzki urząd uwzględnił jego polski staż, a ZUS zaliczył irlandzki okres pracy, umożliwiając mu pobieranie dwóch proporcjonalnych emerytur.

Podsumowanie

Praca za granicą nie wyklucza możliwości uzyskania emerytury w Polsce. Dzięki umowom międzynarodowym i przepisom unijnym możliwe jest sumowanie okresów zatrudnienia w różnych krajach. Oznacza to, że jeśli ktoś pracował zarówno w Polsce, jak i za granicą, może otrzymać emeryturę cząstkową z każdego z tych państw – proporcjonalnie do przepracowanych lat i opłaconych składek. Kluczowe jest jednak złożenie odpowiednich wniosków i udokumentowanie zatrudnienia.

Oferta porad prawnych

Masz pytania dotyczące swojej emerytury z pracy za granicą? Skorzystaj z naszej porady prawnej online – szybko, wygodnie i bez wychodzenia z domu. Pomożemy ustalić, jakie dokumenty są potrzebne, jak złożyć wniosek oraz czy przysługuje Ci emerytura z kilku krajów.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych - Dz.U. 1998 nr 162 poz. 1118
2. Wyrok Sądu Okręgowego w Tarnowie z dnia 5 grudnia 2019 r., sygn. akt IV U 1008/19

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny