Złożenie wypowiedzenia umowy o pracę podczas przebywania na świadczeniu rehabilitacyjnym

Autor: Małgorzata Zegarowicz-Sobuń

Przebywam na świadczeniu rehabilitacyjnym uzyskanym po 182 dniach zwolnienia chorobowego. Świadczenie przyznane mam do 20 lipca 2017 r. Czy mogę złożyć wypowiedzenie umowy o pracę z zachowaniem 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia z dniem 1 kwietnia 2017 r., czyli rozwiązanie umowy nastąpi z dniem 30 czerwca 2017 r.?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Złożenie wypowiedzenia umowy o pracę podczas przebywania na świadczeniu rehabilitacyjnym

Okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony i umowy o pracę zawartej na czas określony

Wnioskując a contrario (przeciwnie) z art. 41 Kodeksu pracy, zgodnie z którym „pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w czasie urlopu pracownika, a także w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia”, należy stwierdzić, iż ograniczenia co do możliwości rozwiązania stosunku pracy dotyczą przede wszystkim pracodawców. Wyjątek dotyczy sytuacji określonej w art. 611 Kodeksu pracy, który umożliwia pracodawcy dochodzenie odszkodowania w razie nieuzasadnionego rozwiązania przez pracownika umowy o pracę bez wypowiedzenia na podstawie art. 55 § 11, czyli gdy pracodawca dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków wobec pracownika.

Pracownik w każdym czasie może rozwiązać umowę o pracę z zachowaniem odpowiedniego okresu wypowiedzenia. Art. 36 Kodeksu pracy stanowi, iż „okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony i umowy o pracę zawartej na czas określony jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi:

1) 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy;

2) 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy;

3) 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata”.

Zobacz również: Konsekwencje rezygnacji ze świadczenia rehabilitacyjnego

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Rozwiązanie umowy o pracę podczas przebywania na świadczeniu rehabilitacyjnym

Z uwagi na prawdopodobne rozwiązanie przez Panią umowy o pracę z zachowaniem okresu wypowiedzenia, nie ma Pani obowiązku stawiać się w zakładzie pracy w związku z ustaniem przyczyny nieobecności. Zgodnie z art. 20 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, przepis art. 53 § 5 Kodeksu pracy, stanowiący, że pracodawca powinien w miarę możliwości ponownie zatrudnić pracownika, który w okresie 6 miesięcy od rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia, z przyczyn wymienionych w § 1 i 2 (usprawiedliwiona nieobecność w pracy) zgłosi swój powrót do pracy niezwłocznie po ustaniu tych przyczyn, stosuje się odpowiednio do pracownika pobierającego świadczenie rehabilitacyjne, jeżeli zgłosi on swój powrót do pracodawcy niezwłocznie po wyczerpaniu tego świadczenia, choćby nastąpiło to po upływie 6 miesięcy od rozwiązania stosunku pracy. Przepis powyższy odnosi się do sytuacji, w której pracownik stawił się do pracy w związku z ustaniem przyczyny nieobecności i chce podjąć pracę, a tym samym nie dopuścić do rozwiązania z nim umowy o pracę przez pracodawcę bez zachowania okresu wypowiedzenia.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

 

Przykład z branży IT

Marek, programista z 5-letnim stażem pracy, przebywał na świadczeniu rehabilitacyjnym po wypadku narciarskim. Po 4 miesiącach, będąc jeszcze na świadczeniu, postanowił zmienić pracodawcę ze względu na lepszą ofertę pracy zdalnej, która pozwoliłaby mu na dalszą rekonwalescencję. Złożył więc wypowiedzenie z zachowaniem trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia, co umożliwiło mu płynne przejście do nowej pracy po zakończeniu świadczenia.

 

Przykład z sektora edukacji

Ania, nauczycielka z 10-letnim stażem, po długotrwałej chorobie i przebywaniu na świadczeniu rehabilitacyjnym, zdecydowała się na zmianę środowiska pracy dla odświeżenia swojej kariery zawodowej. Nie chciała wracać do poprzedniej szkoły, czując, że nowe miejsce da jej więcej możliwości rozwoju. Złożyła wypowiedzenie z zachowaniem trzymiesięcznego okresu, co pozwoliło jej na spokojne zakończenie świadczenia rehabilitacyjnego i przygotowanie się do pracy w nowej placówce.

 

Przykład z branży budowlanej

Tomasz, inżynier budownictwa z dwuletnim doświadczeniem, przebywał na świadczeniu rehabilitacyjnym po kontuzji ręki. W trakcie rekonwalescencji zorientował się, że praca, którą dotychczas wykonywał, jest zbyt obciążająca fizycznie i postanowił poszukać zatrudnienia, które pozwoliłoby mu na dłuższą karierę zawodową bez ryzyka dalszych kontuzji. Złożył więc wypowiedzenie z zachowaniem miesięcznego okresu wypowiedzenia, aby móc rozpocząć pracę w firmie projektowej, gdzie obciążenie fizyczne jest znacznie mniejsze.

Podsumowanie

 

Pracownicy mają prawo do złożenia wypowiedzenia umowy o pracę w trakcie pobierania świadczenia rehabilitacyjnego, z zachowaniem określonego okresu wypowiedzenia. Istotne jest, że kodeks pracy nie ogranicza pracownika w tej możliwości, nawet w czasie nieobecności z powodu choroby czy rehabilitacji. Decyzja o zmianie pracy w tym okresie może być podyktowana różnymi przyczynami, w tym poszukiwaniem lepszych warunków zatrudnienia czy zmianą środowiska pracy dla własnego dobra.

Oferta porad prawnych

 

Potrzebujesz wsparcia w zakresie prawa pracy? Skorzystaj z naszych usług porad prawnych online oraz profesjonalnej pomocy w przygotowaniu pism, by bezpiecznie i skutecznie zarządzać swoją sytuacją zawodową, nawet podczas świadczenia rehabilitacyjnego. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy - Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141
2. Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa - Dz.U. 1999 nr 60 poz. 636

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawo-karne.info

praworolne.info

ewindykacja24.pl

Szukamy prawnika »