Podjęcie i rezygnacja z pracy podczas świadczenia rehabilitacyjnego

Autor: Marta Handzlik

Dostałem z ZUS-u 5-miesięczne świadczenie rehabilitacyjne. Po miesiącu podjąłem pracę, ale po 5 dniach czuję, że nie dam rady. Nie powiadomiłem jeszcze ZUS-u o rezygnacji ze świadczenia, zakład pracy też nie. Czy jeśli zrezygnuje z tej pracy, ZUS pozwoli mi kontynuować dalszą część rehabilitacji?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Podjęcie i rezygnacja z pracy podczas świadczenia rehabilitacyjnego

Skrócenie okresu pobierania świadczenia rehabilitacyjnego

Korzystanie ze świadczenia rehabilitacyjnego nie jest obowiązkiem, lecz prawem osoby ubezpieczonej, która ze względu na stan zdrowia nie może świadczyć pracy. O świadczenie takie występuje się wtedy, kiedy leczenie rokuje powrót do zdrowia, ale jak wiadomo, trudno określić czas powrotu do pełnej zdolności do pracy. Decyzję o przyznaniu świadczenia rehabilitacyjnego ZUS wydaje na okres teoretycznie niezbędny do pełnego powrotu do zdrowia (ale nie dłużej niż na 12 miesięcy), nie jest to więc potwierdzenie, że pobierający świadczenie będzie przez cały ten okres niezdolny do pracy. Jeśli lekarz prowadzący stwierdzi, że leczenie się powiodło, świadczeniobiorca będzie mógł skrócić okres pobierania świadczenia rehabilitacyjnego.

Zobacz również: Jak zgłosić przejście na emeryturę?

Przerwanie okresu pobierania zasiłku rehabilitacyjnego i ponowne zachorowanie

Po odzyskaniu zdolności do pracy przed upływem okresu, na który ZUS przyznał prawo do pobierania świadczenia rehabilitacyjnego, pracownik może wrócić do pracy (lub podjąć nową pracę) pod warunkiem uzyskania od lekarza medycyny pracy zaświadczenia potwierdzającego zdolność do pracy.

Przepisy ZUS nie przewidują jednak skrócenia okresu przyznanego świadczenia rehabilitacyjnego przez lekarza orzecznika ZUS. Tak więc w przypadku, gdy po przerwaniu świadczenia ponownie Pan zachoruje, nie przysługuje Panu nowy okres zasiłkowy (i wynagrodzenie chorobowe czy zasiłek chorobowy), tylko dalej kontynuuje Pan świadczenie rehabilitacyjne.

Zobacz również: Skrócenie świadczenia rehabilitacyjnego

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawo-karne.info

praworolne.info

ewindykacja24.pl

Szukamy prawnika »