Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z zasiłkami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy mogę wrócić do pracy mimo L4 z powodu ciąży?

Marta Handzlik • Opublikowane: 2017-08-09 • Aktualizacja: 2021-05-25

Jestem na L4 z powodu ciąży. Czy mogę mimo to wrócić do pracy? Czy muszę mieć ciągłość zwolnień, czy może być w nich przerwa, skoro nie mam obecnie przeciwwskazań do pracy? Czy narażę się na problemy z ZUS-em?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Czy mogę wrócić do pracy mimo L4 z powodu ciąży?

Przerwanie zwolnienia lekarskiego i powrót do pracy w czasie ciąży

Jeśli czuje się Pani dobrze, nie ma Pani obowiązku kontynuowania zwolnienia lekarskiego. Co więcej – skoro stan Pani zdrowia się poprawił, lekarz nie ma podstaw, aby wypisywać Pani kolejne zwolnienia lekarskie.

Ciągłość zwolnienia ma znaczenie jedynie w sytuacji, gdy zwolnienie jest długotrwałe i powstają wątpliwości co do tego, czy pracownik wykorzystał już okres zasiłkowy, czy tez nie.

Sumowanie okresów niezdolności do pracy

Zgodnie z przepisami sumować więc należy:

 1. wszystkie okresy nieprzerwanej niezdolności do pracy, pomiędzy którymi nie było przerwy. W tym wypadku pod uwagę bierzemy łączny okres zwolnień lekarskich bez względu na to, jaka była przyczyna poszczególnych okresów niezdolności do pracy, jeśli między jedną a drugą chorobą nie było przerwy.
 2. okresy poprzedniej niezdolności do pracy, spowodowanej tą samą chorobą- w tym wypadku tylko wtedy, gdy przerwa pomiędzy ustaniem poprzedniej a powstaniem ponownej niezdolności do pracy nie przekraczała 60 dni.
 3. okresy, w których pracownik nie ma prawa do wynagrodzenia i zasiłku chorobowego z powodu:
  1. niepodjęcia proponowanej mu przez pracodawcę pracy, która nie jest zabroniona osobom odsuniętym od pracy w wyniku decyzji wydanej przez właściwy organ albo uprawniony podmiot na podstawie przepisów o chorobach zakaźnych i zakażeniach z powodu podejrzenia o nosicielstwo zarazków choroby zakaźnej,
  2. umyślnego przestępstwa lub wykroczenia popełnionego przez tego pracownika, w wyniku którego powstała niezdolność do pracy,
  3. spowodowania niezdolności do pracy nadużyciem alkoholu (zasiłek chorobowy nie przysługuje za okres pierwszych 5 dni tej niezdolności),
  4. wykonywania w okresie orzeczonej niezdolności do pracy zarobkowej lub wykorzystywania zwolnienia od pracy w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia.

Powrót do pracy ciężarnej przebywającej na zwolnieniu lekarskim

Jeśli jednak Pani nie chce kontynuować zwolnienia lekarskiego, może Pani wrócić do pracy. Nie będzie to wpływało na przyszły zasiłek macierzyński, a ZUS nie ma podstaw do tego, aby Panią kontrolować. Wręcz przeciwnie – kontrola mogłaby zostać przeprowadzona, gdyby Pani zwolnienie się przedłużało.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »


Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

poradapodatkowa.pl

prawo-karne.info

praworolne.info

ewindykacja24.pl

Szukamy prawnika »