Kategoria: Zasiłki

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z zasiłkami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zwolnienie chorobowe u dwóch pracodawców

Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2017-07-21

Pracownik był zatrudniony w dwóch firmach. Jedno miejsce pracy było głównym miejscem pracy, gdzie pracownik był zatrudniony na pełen etat, a drugie miejsce pracy było na ćwierć etatu. W pewnym momencie pracownik zachorował, a L4 zostało dostarczone do głównego zakładu pracy, w związku z czym ZUS zaczął wypłacać zasiłek. Jednak drugi pracodawca nie został poinformowany o chorobie pracownika i nie zostało dostarczone L4 do drugiego pracodawcy i drugi pracodawca cały czas płacił składki za pracownika oraz wynagrodzenie. Czy ZUS może żądać zwrotu zasiłku chorobowego wypłacanego za okres L4 oraz czy istnieje możliwość wybrnięcia z tej sytuacji wynikającej z niewiedzy pracownika o dostarczeniu drugiego L4 drugiemu pracodawcy?

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Już drugi raz korzystam z Państwa porady i sądzę, że nie ostatni. Trzeba jedynie pamiętać, żeby dokładnie formułować pytanie. Usługa jest szybka i rzetelna, popartą dużą wiedzą.
Irena, ekonomista, 64 lata
Pełen profesjonalizm. Polecam. Odpowiedzą na każde pytanie rzetelnie i podparte wiedzą.
Monika, terapeuta, 42 lata
Bardzo się cieszę, że jest taki serwis. Odpowiedzi są udzielane szybko i rzeczowo. Jeśli będę w przyszłości potrzebowała skorzystać z porady prawniczej to na pewno zwrócę się ponownie. Dużą zaletą jest to, że można zadać kolejne pytanie do pytania już opłaconego bez ponoszenia dodatkowych kosztów.
Bogusława, 56 lat
Kozystam pierwszy raz z państwa usług i jak narazie nie mam zadnych negatywnych komentarzy, uważam ze dziłaja państwo sprawnie i nawet lekkie opóźnienia nie są źle widziane
Iwona, 49 lata, ekonom
Rzetelne i wyczerpujące odpowiedzi
Alicja, pedagog

Zgodnie z Art. 17. ustawy zasiłkowej:

„1. Ubezpieczony wykonujący w okresie orzeczonej niezdolności do pracy pracę zarobkową lub wykorzystujący zwolnienie od pracy w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres tego zwolnienia.

2. Zasiłek chorobowy nie przysługuje w przypadku, gdy zaświadczenie lekarskie zostało sfałszowane.

3. Okoliczności, o których mowa w ust. 1 i 2, ustala się w trybie określonym w art. 68”.

Zgodnie z przepisem art. 17 ust. 1 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa „ubezpieczony wykonujący w okresie orzeczonej niezdolności do pracy pracę zarobkową lub wykorzystujący zwolnienie od pracy w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia, traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres tego zwolnienia”. Oznacza to, że będąc zatrudnionym u dwóch pracodawców, nie można u jednego pracować, a u drugiego chorować.

Jeżeli zasiłek chorobowy wypłacany jest przez ZUS, wówczas, w myśl przepisów art. 66, wstrzymuje się wypłatę zasiłku, a wypłacone już kwoty podlegają potrąceniu z należnych zasiłków bieżących oraz z innych świadczeń z ubezpieczeń społecznych lub ściągnięciu w trybie egzekucji administracyjnej.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Zgodnie z treścią Wyroku Sądu Najwyższego – Izba Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych z dnia 5 października 2005 r.. sygn. akt I UK 44/2005, „wykonywanie pracy zarobkowej w rozumieniu art. 17 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Tekst jednolity: Dz. U. 2005 r. Nr 31 poz. 267) polega na podjęciu działań stanowiących realizację obowiązków pracowniczych lub wynikających z innego stosunku prawnego obejmującego świadczenie pracy”.

Jeśli pracownik otrzymywał wynagrodzenie, to znaczy, że świadczył pracę. A więc zasiłek może zostać odebrany i to słusznie. Niestety.

Wybrnąć można byłoby tylko w sytuacji, w której za okres zwolnienia u jednego pracodawcy u drugiego nie byłaby świadczona praca. I nie otrzymywałby wynagrodzenia. Nie ma innej opcji.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z zasiłkami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Czy mama na emeryturze ma prawo do świadczenia po tacie?

Mój tata zmarł 2 miesiące temu, wcześniej pobierał co miesiąc emeryturę. Czy moja mama, która ukończyła 50 lat i ma też swoją emeryturę, ma prawo...

Operacja i dalsze zwolnienie z powodu komplikacji zdrowotnych

Od 5 miesięcy przebywam na zwolnieniu lekarskim z powodu cieśni nadgarstka. Poddałam się zabiegowi. W trakcie rekonwalescencji niestety dostałam...

Kiedy mogę iść na L4 w nowej pracy?

Kiedy mogę iść na L4 w nowej pracy? Mam ciągłość zatrudnienia od kilku lat w poprzednich firmach. Teraz zaczynam nową pracę na umowę...

Kto zapłaci za L4 podczas pobytu w szpitalu?

Jestem emerytem wojskowym, mam 59 lat, Niedawno podjąłem pracę na pełny etat z umową na 3 miesiące. 2 tygodnie temu w drodze do pracy miałem...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »