Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z emeryturą?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Dalsza praca mimo wieku emerytalnego

Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2017-03-06

Niedługo kończę 61 lat. Chciałabym pracować jeszcze rok mimo wieku emerytalnego. Czy to jest możliwe? Firma proponuje przejście na emeryturę wraz z wypłaceniem dodatku emerytalnego. Wolałabym pracować jeszcze rok i nie brać dodatku przedemerytalnego. Muszę udzielić odpowiedzi pisemnej w ciągu 14 dni. Nie wiem, jak argumentować. Co robić?

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Już drugi raz korzystam z Państwa porady i sądzę, że nie ostatni. Trzeba jedynie pamiętać, żeby dokładnie formułować pytanie. Usługa jest szybka i rzetelna, popartą dużą wiedzą.
Irena, ekonomista, 64 lata
Pełen profesjonalizm. Polecam. Odpowiedzą na każde pytanie rzetelnie i podparte wiedzą.
Monika, terapeuta, 42 lata
Bardzo się cieszę, że jest taki serwis. Odpowiedzi są udzielane szybko i rzeczowo. Jeśli będę w przyszłości potrzebowała skorzystać z porady prawniczej to na pewno zwrócę się ponownie. Dużą zaletą jest to, że można zadać kolejne pytanie do pytania już opłaconego bez ponoszenia dodatkowych kosztów.
Bogusława, 56 lat
Kozystam pierwszy raz z państwa usług i jak narazie nie mam zadnych negatywnych komentarzy, uważam ze dziłaja państwo sprawnie i nawet lekkie opóźnienia nie są źle widziane
Iwona, 49 lata, ekonom
Rzetelne i wyczerpujące odpowiedzi
Alicja, pedagog

Przepisy prawa pracy nie regulują polityki zatrudnienia u pracodawcy. Regulują tylko pewne ograniczenia w możliwości wypowiedzenia umowy o pracę. Ochrona przed wypowiedzeniem obejmuje pracownika w okresie przedemerytalnym. Ale po osiągnięciu wieku emerytalnego już nie.

Pracodawca może Pani wypowiedzieć umowę z powodu osiągnięcia wieku emerytalnego. I nie stanowi to naruszenia przepisów.

Wypowiedzenie umowy o pracę ze względu na osiągnięcie przez kobietę wieku emerytalnego (60 lat) oraz uzyskanie prawa do emerytury jest uzasadnione (art. 45 § 1 w związku z art. 39) i nie może być ocenione jako dyskryminacja pracownika ze względu na płeć lub wiek (art. 113) (por. wyrok SN z 4.05.2005 r., sygn. akt II PK 399/04)

„Wprawdzie skorzystanie z prawa do emerytury zależy od woli i wniosku uprawnionego górnika, ale nie wyklucza to możliwości i dopuszczalności rozwiązania przez pracodawcę górniczego stosunku pracy ze względu na nabycie uprawnień emerytalnych przez pracownika (art. 39 KP a contrario), co z uwagi na procesy restrukturyzacyjne w górnictwie jest niejako oczywiste i notoryjne” (wyrok SN z 19.11.2003 r., sygn. akt I PK 548/02).

Nowsze orzecznictwo wskazuje, że wypowiedzenie, gdy jedyną przyczyną jest nabycie uprawnień emerytalnych, jest niedopuszczalne. Ale taką umowę także można wypowiedzieć. Wystarczy, aby wypowiedzenie uzasadniała również inna przyczyna, np. redukcja zatrudnienia.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

„Spełnienie przez pracownika warunków nabycia prawa do emerytury jest społecznie usprawiedliwioną przesłanką jego wyboru do zwolnienia z pracy w ramach racjonalizacji zatrudnienia” (wyrok SN z 3.12.2003 r., sygn. akt I PK 80/03).

Jeśli pracodawca dał Pani wybór – to niestety tego wyboru nikt za Panią nie podejmie. Proszę pamiętać, że nawet jeśli nie zwolni się Pani sama – pracodawca i tak będzie musiał wypłacić Pani odprawę emerytalną. Bo takowa wynika z przepisów – o ile przejdzie Pani na emeryturę w związku z rozwiązaniem stosunku pracy.

Niestety pracodawca nie musi Pani zatrudniać dłużej, jeśli ma uzasadnione przyczyny rozwiązania stosunku pracy – to będzie to prawnie skuteczne.

Kwestia jest do ustalenia wyłącznie między Panią a pracodawcą w ramach negocjacji i rozmów. Nie może Pani się zrzec odprawy. Więc takie oświadczenie nie ma skutków prawnych.

Chęć pozostania w firmie proszę argumentować swoimi atutami jako doświadczonego pracownika. Proszę wskazać na czynności, jakie Pani wykonuje.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z emeryturą?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Niezaliczenie pracy chałupniczej przez ZUS

Mam 55 lat i na świadectwach pracy ponad 30-letni staż. Dostałam odmowną decyzję w sprawie zasiłku przedemerytalnego, bo ZUS nie zaliczył mi pracy...

Emerytura miesiąc po świadczeniu rehabilitacyjnym

Obecnie przebywam na L4. Mam przyznane świadczenie rehabilitacyjne na 3 miesiące, czyli do końca kwietnia. W maju nabywam prawo do emerytury. Co...

Kiedy najszybciej mogę odejść na emeryturę?

Kiedy będę mogła odejść na emeryturę, z jakiego przywileju mogę skorzystać, żeby odejść na wcześniejszą emeryturę? Mam 54 lata pracuję od 198 r....

Kiedy nabędę prawo do emerytury?

Przy ciągle zmieniających się przepisach dotyczących wieku przejścia na emeryturę nie wiem, od kiedy byłabym do niej upoważniona. Mój rocznik to 1959,...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »