Kategoria: Emerytura

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z emeryturą?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Dalsza praca mimo wieku emerytalnego

Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2017-03-06

Niedługo kończę 61 lat. Chciałabym pracować jeszcze rok mimo wieku emerytalnego. Czy to jest możliwe? Firma proponuje przejście na emeryturę wraz z wypłaceniem dodatku emerytalnego. Wolałabym pracować jeszcze rok i nie brać dodatku przedemerytalnego. Muszę udzielić odpowiedzi pisemnej w ciągu 14 dni. Nie wiem, jak argumentować. Co robić?

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Panie Mecenasie! Bardzo dziękujemy za całą pomoc - wiele wątpliwości nam Pan wyjaśnił . Sądzę, że dalej będziemy próbować same rozplątywać te nasze sprawy, choć jeśli napotkamy kolejne trudności, pozwolimy sobie w nowych zapytaniach skorzystać z Pańskiej pomocy. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy.
Ewa, 70 lat, obecnie emerytka
Bardzo dziękuje Pani Izabeli za niezwykle klarowną poradę prawną. To już kolejny raz kiedy korzystam z usług portalu i wiem, że jak tylko będę potrzebował prawnego wsparcia to tu wrócę. Pozdrawiam
Miłosz, 31 lat
Bardzo fajna sprawa. Porada prawna bez ruszania się z domu i poszukiwania kancelarii. I do tego prawie błyskawiczna odpowiedź. Z udzielonej odpowiedzi jestem zadowolona. Co do ceny, to nie wiem czy zapłaciłam dużo czy mało, bo nie korzystałam wcześniej z porad prawników, więc nie mam porównania. Wydaje mi się jednak, że cena nie była zbyt niska w porównaniu do stopnia złożoności sprawy.
Barbara
Rzeczowe wyjaśnienie i informacja której nie mogłam nigdzie znaleźć, nikt nie potrafił konkretnie odpowiedzieć co mam zrobić, jaki wniosek mam złożyć. Cena bardzo sensowna, zwłaszcza że bez wychodzenia z domu, bez starty czasu, paliwa i wszelkiego po drodze wiem co mam zrobić.
Ewa, 35 lat, Pracownik IT
Serdeczne i szczere podziękowania dla Pana Janusza Polanowskiego za okazaną pomoc i doradztwo. Pełen profesjonalizm. Polecam.
Dawid, 29 lat, Przedsiębiorca

Przepisy prawa pracy nie regulują polityki zatrudnienia u pracodawcy. Regulują tylko pewne ograniczenia w możliwości wypowiedzenia umowy o pracę. Ochrona przed wypowiedzeniem obejmuje pracownika w okresie przedemerytalnym. Ale po osiągnięciu wieku emerytalnego już nie.

Pracodawca może Pani wypowiedzieć umowę z powodu osiągnięcia wieku emerytalnego. I nie stanowi to naruszenia przepisów.

Wypowiedzenie umowy o pracę ze względu na osiągnięcie przez kobietę wieku emerytalnego (60 lat) oraz uzyskanie prawa do emerytury jest uzasadnione (art. 45 § 1 w związku z art. 39) i nie może być ocenione jako dyskryminacja pracownika ze względu na płeć lub wiek (art. 113) (por. wyrok SN z 4.05.2005 r., sygn. akt II PK 399/04)

„Wprawdzie skorzystanie z prawa do emerytury zależy od woli i wniosku uprawnionego górnika, ale nie wyklucza to możliwości i dopuszczalności rozwiązania przez pracodawcę górniczego stosunku pracy ze względu na nabycie uprawnień emerytalnych przez pracownika (art. 39 KP a contrario), co z uwagi na procesy restrukturyzacyjne w górnictwie jest niejako oczywiste i notoryjne” (wyrok SN z 19.11.2003 r., sygn. akt I PK 548/02).

Nowsze orzecznictwo wskazuje, że wypowiedzenie, gdy jedyną przyczyną jest nabycie uprawnień emerytalnych, jest niedopuszczalne. Ale taką umowę także można wypowiedzieć. Wystarczy, aby wypowiedzenie uzasadniała również inna przyczyna, np. redukcja zatrudnienia.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

„Spełnienie przez pracownika warunków nabycia prawa do emerytury jest społecznie usprawiedliwioną przesłanką jego wyboru do zwolnienia z pracy w ramach racjonalizacji zatrudnienia” (wyrok SN z 3.12.2003 r., sygn. akt I PK 80/03).

Jeśli pracodawca dał Pani wybór – to niestety tego wyboru nikt za Panią nie podejmie. Proszę pamiętać, że nawet jeśli nie zwolni się Pani sama – pracodawca i tak będzie musiał wypłacić Pani odprawę emerytalną. Bo takowa wynika z przepisów – o ile przejdzie Pani na emeryturę w związku z rozwiązaniem stosunku pracy.

Niestety pracodawca nie musi Pani zatrudniać dłużej, jeśli ma uzasadnione przyczyny rozwiązania stosunku pracy – to będzie to prawnie skuteczne.

Kwestia jest do ustalenia wyłącznie między Panią a pracodawcą w ramach negocjacji i rozmów. Nie może Pani się zrzec odprawy. Więc takie oświadczenie nie ma skutków prawnych.

Chęć pozostania w firmie proszę argumentować swoimi atutami jako doświadczonego pracownika. Proszę wskazać na czynności, jakie Pani wykonuje.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z emeryturą?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »