Autor: Izabela Nowacka-Marzeion
Niedługo kończę 61 lat. Chciałabym pracować jeszcze rok mimo wieku emerytalnego. Czy to jest możliwe? Firma proponuje przejście na emeryturę wraz z wypłaceniem dodatku emerytalnego. Wolałabym pracować jeszcze rok i nie brać dodatku przedemerytalnego. Muszę udzielić odpowiedzi pisemnej w ciągu 14 dni. Nie wiem, jak argumentować. Co robić?
Przepisy prawa pracy nie regulują polityki zatrudnienia u pracodawcy. Regulują tylko pewne ograniczenia w możliwości wypowiedzenia umowy o pracę. Ochrona przed wypowiedzeniem obejmuje pracownika w okresie przedemerytalnym. Ale po osiągnięciu wieku emerytalnego już nie.
Pracodawca może Pani wypowiedzieć umowę z powodu osiągnięcia wieku emerytalnego. I nie stanowi to naruszenia przepisów.
Wypowiedzenie umowy o pracę ze względu na osiągnięcie przez kobietę wieku emerytalnego (60 lat) oraz uzyskanie prawa do emerytury jest uzasadnione (art. 45 § 1 w związku z art. 39) i nie może być ocenione jako dyskryminacja pracownika ze względu na płeć lub wiek (art. 113) (por. wyrok SN z 4.05.2005 r., sygn. akt II PK 399/04)
„Wprawdzie skorzystanie z prawa do emerytury zależy od woli i wniosku uprawnionego górnika, ale nie wyklucza to możliwości i dopuszczalności rozwiązania przez pracodawcę górniczego stosunku pracy ze względu na nabycie uprawnień emerytalnych przez pracownika (art. 39 KP a contrario), co z uwagi na procesy restrukturyzacyjne w górnictwie jest niejako oczywiste i notoryjne” (wyrok SN z 19.11.2003 r., sygn. akt I PK 548/02).
Nowsze orzecznictwo wskazuje, że wypowiedzenie, gdy jedyną przyczyną jest nabycie uprawnień emerytalnych, jest niedopuszczalne. Ale taką umowę także można wypowiedzieć. Wystarczy, aby wypowiedzenie uzasadniała również inna przyczyna, np. redukcja zatrudnienia.
Zobacz również: Przeliczenie zawieszonej emerytury
„Spełnienie przez pracownika warunków nabycia prawa do emerytury jest społecznie usprawiedliwioną przesłanką jego wyboru do zwolnienia z pracy w ramach racjonalizacji zatrudnienia” (wyrok SN z 3.12.2003 r., sygn. akt I PK 80/03).
Jeśli pracodawca dał Pani wybór – to niestety tego wyboru nikt za Panią nie podejmie. Proszę pamiętać, że nawet jeśli nie zwolni się Pani sama – pracodawca i tak będzie musiał wypłacić Pani odprawę emerytalną. Bo takowa wynika z przepisów – o ile przejdzie Pani na emeryturę w związku z rozwiązaniem stosunku pracy.
Niestety pracodawca nie musi Pani zatrudniać dłużej, jeśli ma uzasadnione przyczyny rozwiązania stosunku pracy – to będzie to prawnie skuteczne.
Kwestia jest do ustalenia wyłącznie między Panią a pracodawcą w ramach negocjacji i rozmów. Nie może Pani się zrzec odprawy. Więc takie oświadczenie nie ma skutków prawnych.
Chęć pozostania w firmie proszę argumentować swoimi atutami jako doświadczonego pracownika. Proszę wskazać na czynności, jakie Pani wykonuje.
Zobacz również: Praca za granicą a ubezpieczenie zdrowotne w Polsce
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Zapytaj prawnika