Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z emeryturą?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Dalsza praca mimo wieku emerytalnego

Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2017-03-06

Niedługo kończę 61 lat. Chciałabym pracować jeszcze rok mimo wieku emerytalnego. Czy to jest możliwe? Firma proponuje przejście na emeryturę wraz z wypłaceniem dodatku emerytalnego. Wolałabym pracować jeszcze rok i nie brać dodatku przedemerytalnego. Muszę udzielić odpowiedzi pisemnej w ciągu 14 dni. Nie wiem, jak argumentować. Co robić?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Dalsza praca mimo wieku emerytalnego

Czy ochrona przed wypowiedzeniem obejmuje pracownika po osiągnięciu wieku emerytalnego?

Przepisy prawa pracy nie regulują polityki zatrudnienia u pracodawcy. Regulują tylko pewne ograniczenia w możliwości wypowiedzenia umowy o pracę. Ochrona przed wypowiedzeniem obejmuje pracownika w okresie przedemerytalnym. Ale po osiągnięciu wieku emerytalnego już nie.

Czy pracodawca może wypowiedzieć umowę z powodu osiągnięcia wieku emerytalnego?

Pracodawca może Pani wypowiedzieć umowę z powodu osiągnięcia wieku emerytalnego. I nie stanowi to naruszenia przepisów.

Wypowiedzenie umowy o pracę ze względu na osiągnięcie przez kobietę wieku emerytalnego (60 lat) oraz uzyskanie prawa do emerytury jest uzasadnione (art. 45 § 1 w związku z art. 39) i nie może być ocenione jako dyskryminacja pracownika ze względu na płeć lub wiek (art. 113) (por. wyrok SN z 4.05.2005 r., sygn. akt II PK 399/04)

„Wprawdzie skorzystanie z prawa do emerytury zależy od woli i wniosku uprawnionego górnika, ale nie wyklucza to możliwości i dopuszczalności rozwiązania przez pracodawcę górniczego stosunku pracy ze względu na nabycie uprawnień emerytalnych przez pracownika (art. 39 KP a contrario), co z uwagi na procesy restrukturyzacyjne w górnictwie jest niejako oczywiste i notoryjne” (wyrok SN z 19.11.2003 r., sygn. akt I PK 548/02).

Nowsze orzecznictwo wskazuje, że wypowiedzenie, gdy jedyną przyczyną jest nabycie uprawnień emerytalnych, jest niedopuszczalne. Ale taką umowę także można wypowiedzieć. Wystarczy, aby wypowiedzenie uzasadniała również inna przyczyna, np. redukcja zatrudnienia.

Spełnienie przez pracownika warunków nabycia prawa do emerytury

„Spełnienie przez pracownika warunków nabycia prawa do emerytury jest społecznie usprawiedliwioną przesłanką jego wyboru do zwolnienia z pracy w ramach racjonalizacji zatrudnienia” (wyrok SN z 3.12.2003 r., sygn. akt I PK 80/03).

Jeśli pracodawca dał Pani wybór – to niestety tego wyboru nikt za Panią nie podejmie. Proszę pamiętać, że nawet jeśli nie zwolni się Pani sama – pracodawca i tak będzie musiał wypłacić Pani odprawę emerytalną. Bo takowa wynika z przepisów – o ile przejdzie Pani na emeryturę w związku z rozwiązaniem stosunku pracy.

Niestety pracodawca nie musi Pani zatrudniać dłużej, jeśli ma uzasadnione przyczyny rozwiązania stosunku pracy – to będzie to prawnie skuteczne.

Kwestia jest do ustalenia wyłącznie między Panią a pracodawcą w ramach negocjacji i rozmów. Nie może Pani się zrzec odprawy. Więc takie oświadczenie nie ma skutków prawnych.

Chęć pozostania w firmie proszę argumentować swoimi atutami jako doświadczonego pracownika. Proszę wskazać na czynności, jakie Pani wykonuje.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »


Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawo-karne.info

praworolne.info

ewindykacja24.pl

Szukamy prawnika »