Autor: Katarzyna Nosal
Mam 59 lat, prowadzę działalność gospodarczą i w przyszłym roku chciałabym przejść na emeryturę. Czy mój mąż może poprowadzić tę działalność? On będzie miał do emerytury jeszcze wtedy 3 lata. Czy ja mogę przekazać firmę mężowi?
Oczywiście istnieje możliwość, by mąż kontynuował działalność gospodarczą w rozumieniu prowadzenia utworzonego przez Panią przedsiębiorstwa. Trzeba bowiem rozróżnić działalność gospodarczą jako działalność, która objęta jest reżimem prawnym (funkcjonowanie przedsiębiorcy w ramach porządku prawnego, kwestie podatków, ubezpieczenia społecznego), od majątku, który służy do prowadzenia tej działalności, czyli przedsiębiorstwa. Zgodnie z art. 551 Kodeksu cywilnego „przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej. Obejmuje ono w szczególności:
1) oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);
2) własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;
3) prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;
4) wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;
5) koncesje, licencje i zezwolenia;
6) patenty i inne prawa własności przemysłowej;
7) majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;
8) tajemnice przedsiębiorstwa;
9) księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej”.
Zatem przedsiębiorstwo jak najbardziej (w postaci zakładu) może Pani przekazać mężowi do prowadzenia, ale samą działalność, która jest sygnowana Pani nazwiskiem i imieniem – jest związana jako jednoosobowa działalność gospodarcza z Pani osobą – już nie. Chodzi o to, że Pani, rezygnując z prowadzenia działalności gospodarczej, musi wykreślić ją z rejestru, a mąż musi założyć własną działalność gospodarczą czyli zgłosić chęć jej prowadzenia do CEIDG. Mąż uzyska w ten sposób własny NIP, REGON. Tym samym zmieni się NIP i REGON zakładu.
Kiedy już mąż założy działalność gospodarczą, Pani protokolarnie przeniesie (właściwie przesunie) majątek składający się na przedsiębiorstwo. Jeśli pozostajecie Państwo we wspólności majątkowej, to będzie to raczej działanie symboliczne. Trzeba będzie zamknąć ewidencję w jednej działalności, a wpisać składniki majątku do ewidencji drugiej. Jeśli posiada Pani na firmę towary handlowe, to z racji wspólności majątkowej wszelkie składniki majątkowe nabyte w czasie trwania małżeństwa (w tym również towary handlowe zakupione na potrzeby firmowe) są objęte współwłasnością łączną. Oznacza to, że małżonkowie mają równe prawo do całości takiego składnika. Współwłasność małżeńska ma bowiem charakter bezudziałowy. Powoduje to, że w przypadku przekazania towarów handlowych z firmy jednego małżonka do firmy drugiego, nie dochodzi do zmiany właściciela tych towarów.
Przekazanie towarów nie stanowi czynności prawnej i nie dochodzi do zmiany właściciela, a co za tym idzie, żadna strona takiej transakcji nie uzyskuje żadnego nowego przysporzenia. Nie można także mówić o powstaniu przychodu po stronie małżonka otrzymującego towary. W rezultacie sama czynność przekazania towarów jest w tym przypadku neutralna podatkowo w sferze podatku dochodowego od osób fizycznych.
Warto dodać, że przekazanie towarów pomiędzy przedsiębiorstwami powinno odbyć się w formie protokołu. Zgodnie ze stanowiskiem organów podatkowych, wydatki poniesione na zakup towarów handlowych, które zostaną przekazane pomiędzy małżonkami, będą stanowiły koszt uzyskania przychodu w działalności gospodarczej małżonka otrzymującego towary handlowe.
Przekazanie działalności gospodarczej mężowi jest możliwe, ale wymaga założenia nowej działalności przez małżonka i formalnego przeniesienia majątku firmy. Dzięki temu procesowi firma może kontynuować swoją działalność bez przerwy, a majątek pozostaje we wspólności małżeńskiej, co ułatwia cały proces. Jest to korzystne rozwiązanie, które pozwala na zachowanie ciągłości biznesowej i unikanie potencjalnych komplikacji prawnych i podatkowych.
Skorzystaj z naszych usług prawnych online, aby uzyskać profesjonalne porady i sporządzenie niezbędnych pism związanych z przekazaniem działalności gospodarczej, zapewniając bezpieczny i zgodny z prawem proces. Oferujemy kompleksowe wsparcie dostosowane do indywidualnych potrzeb klientów. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.
1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Zapytaj prawnika