Autor: Izabela Nowacka-Marzeion
Mam ustalone prawo do emerytury z FUS oraz do okresowej emerytury kapitałowej. Emeryturę z FUS mam zawieszoną ze względu na zbieg prawa do więcej niż jednego świadczenia. Emeryturę kapitałową pobieram wraz z rentą po zmarłym mężu. W tym roku wygasa moje prawo do emerytury kapitałowej w związku z ukończeniem 67 lat. Mam zamiar wystąpić do ZUS-u o przeliczenie mojej emerytury, ale przypuszczam, że renta rodzinna będzie jednak wyższa i będę chciała przy niej pozostać. Co w takiej sytuacji dzieje się ze zgromadzonymi przeze mnie środkami z OFE, które znajdują się na subkoncie w ZUS-ie? Jakie mam szanse na ich odzyskanie i w jaki sposób mogę to zrobić?
Ubezpieczeniom społecznym podlegają osoby fizyczne wymienione w art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz. U. z 2007 r. Nr 11, poz. 74; dalej jako ustawa). Pod pojęciem ubezpieczeń społecznych, zgodnie z art. 1 ustawy, należy rozumieć ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe.
Zgodnie z art. 4 pkt 11 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych otwarty fundusz emerytalny (OFE) to fundusz wybrany przez ubezpieczonego spośród tych funkcjonujących na terenie Polski. W przypadku śmierci członka rodziny (rozwodu, ustania wspólności) pieniądze zgromadzone na jego rachunku OFE czy subkoncie ZUS podlegają podziałowi lub dziedziczeniu. Oznacza to, że mogą być one wypłacone wskazanej osobie bądź osobom (tzw. uposażonym) lub mogą podlegać dziedziczeniu. Nie mogą zostać wypłacone samej osobie zainteresowanej.
Żaden przepis nie uprawnia do dochodzenia wypłaty środków z subkonta w przypadku zbiegu prawa do emerytury i renty rodzinnej.
Pani Anna
Pani Anna, będąc na emeryturze z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS), uzyskała również prawo do renty rodzinnej po zmarłym mężu. Emeryturę z FUS ma zawieszoną z powodu zbiegu prawa do więcej niż jednego świadczenia, a pobiera jedynie rentę rodzinną oraz okresową emeryturę kapitałową. W roku, w którym ukończyła 67 lat, prawo do emerytury kapitałowej wygasło. Chciała dowiedzieć się, co dzieje się ze środkami zgromadzonymi na subkoncie w ZUS-ie. ZUS poinformował ją, że środki te nie mogą zostać wypłacone jej bezpośrednio, ale w przypadku jej śmierci będą one podlegały dziedziczeniu lub podziałowi wśród uposażonych.
Pan Jan
Pan Jan, po śmierci swojej żony, otrzymywał rentę rodzinną oraz kontynuował pracę na emeryturze z FUS, którą miał zawieszoną. Zgromadził również pewne środki na swoim subkoncie w ZUS-ie, wynikające z jego składek na OFE. Po osiągnięciu 67 roku życia, jego prawo do okresowej emerytury kapitałowej wygasło. Zastanawiał się, co stanie się z jego środkami z OFE. Po konsultacji z ZUS-em, dowiedział się, że pieniądze te nie mogą być mu wypłacone, ale w razie jego śmierci zostaną przekazane osobom wskazanym w dyspozycji lub będą dziedziczone przez jego spadkobierców.
Pani Maria
Pani Maria, będąc wdową, pobierała rentę rodzinną po mężu oraz emeryturę kapitałową, której prawo wygasa w roku, gdy ukończy 67 lat. Obawiała się, co stanie się z jej środkami zgromadzonymi na subkoncie ZUS, które pochodzą z jej składek na OFE. Po zgłoszeniu się do ZUS-u i przedstawieniu swojej sytuacji, została poinformowana, że nie ma możliwości wypłaty tych środków bezpośrednio dla siebie. Jednakże, w przypadku jej śmierci, środki te będą przekazane osobom przez nią wskazanym w dyspozycji lub będą podlegały dziedziczeniu przez jej spadkobierców.
W przypadku zbiegu prawa do emerytury z FUS i renty rodzinnej, zgromadzone środki na subkoncie ZUS nie mogą być wypłacone bezpośrednio osobie ubezpieczonej. Środki te, po wygaśnięciu prawa do okresowej emerytury kapitałowej, będą podlegały dziedziczeniu lub przekazaniu uposażonym w przypadku śmierci osoby ubezpieczonej.
Potrzebujesz pomocy w sprawach związanych z rentą rodzinną lub wypłatą środków z subkonta ZUS? Skorzystaj z naszych profesjonalnych porad prawnych online i usług sporządzania pism – zapewniamy kompleksową obsługę i indywidualne podejście do każdej sprawy. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.
1. Ustawa z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych - Dz.U. 1998 nr 137 poz. 887
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Zapytaj prawnika