Zwiększenie wysokości zasiłku macierzyńskiego

Autor: Maria Turowska

Od stycznia ubiegłego roku prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Nie korzystałam z ulgi na start, zaczęłam od Małego ZUS-u. Obecnie planuję ciążę. W związku z faktem, że przy obecnych składkach ZUS zasiłek macierzyński, który będzie mi przysługiwał, wyniesie maksymalnie 1000 zł, zastanawiałam się nad możliwością zwiększenia składek ZUS. Księgowa poinformowała mnie jednak, że za takie działania ZUS obecnie wytacza sprawy sądowe o wyłudzenie zasiłku. Czy mam jakąś możliwość zwiększenia wysokości zasiłku macierzyńskiego w przypadku urodzenia dziecka?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zwiększenie wysokości zasiłku macierzyńskiego

Otrzymanie wyższego zasiłku macierzyńskiego

Stanowisko przedstawione przez Pani księgową należy uznać za trafne. Uzyskanie wyższego świadczenia z tytułu przebywania na urlopie macierzyńskim możliwe jest poprzez zawarcie np. dodatkowej umowy o pracę, ale w takim przypadku zasiłek przysługiwałby tylko z takiej umowy, albo przez zwiększenie wysokość składek z prowadzonej działalności. W każdym z tych przypadków czynności te zostaną najpewniej uznane przez ZUS za zmierzające do wyłudzenia wyższego świadczenia.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych dokonuje bowiem kontroli w zakresie prawa do pobierania zasiłku macierzyńskiego. ZUS coraz częściej decyduje się na wstrzymanie świadczeń i wszczęcie postępowania wyjaśniającego z uwagi na krótki okres zatrudnienia, dlatego opcja z zatrudnieniem się na etacie zostanie negatywnie potraktowana przez ZUS.

Zgodnie z przepisami załatwienie sprawy wymagającej postępowania wyjaśniającego powinno nastąpić nie później niż w ciągu miesiąca, a sprawy szczególnie skomplikowanej – nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od dnia wszczęcia postępowania, a w postępowaniu odwoławczym – w ciągu miesiąca od dnia otrzymania odwołania.

Zakwestionowanie prawa do zasiłku

Postępowanie może być wszczęte również w przypadku kobiet, które rozpoczynają prowadzenie działalności na krótko przed zajściem w ciążę, zwłaszcza jeśli deklarują maksymalną podstawę składek. ZUS co prawda może kwestionować jedynie sam tytuł ubezpieczenia, czyli sprawdzać, czy dana osoba nie założyła działalności gospodarczej dla pozoru, po to, aby uzyskać świadczenia. Wskazuje na to treść wyroku Sądu Najwyższego z dnia 2 marca 2023 r., sygn. akt II NSNc 107/23.

Co do zasady możliwe jest zrezygnowanie z płacenia ZUS-u w preferencyjnej wysokości, tj. z tzw. Małego ZUS-u. Jest to możliwe nawet w trakcie jego opłacania. Może to jednak podlegać kontroli urzędu, zwłaszcza że krótko prowadzi Pani działalność gospodarczą. Oczywiście od ewentualnej decyzji ZUS-u będzie Pani przysługiwało odwołanie do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych. Odwołanie należy złożyć w oddziale ZUS-u, który wyda decyzję.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawo-karne.info

praworolne.info

ewindykacja24.pl

Szukamy prawnika »