Zasiłek chorobowy dla pracującego emeryta

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion

Jestem emerytem na pełnej emeryturze wynikającej z osiągniętego wieku. Jednocześnie jestem zatrudniony na umowę o pracę bez określenia terminu na pełnym etacie. Firma, w której jestem zatrudniony, płaci do ZUS-u składki na ubezpieczenie społeczne i chorobowe. Jak wygląda w świetle obowiązujących przepisów sprawa zwolnień lekarskich dla osób będących w ww. sytuacji, czyli zasiłek chorobowy dla pracującego emeryta? Chodzi mi o usprawiedliwienie nieobecności, zasiłek chorobowy, i informacje czy pracujący emeryt może iść na chorobowe.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zasiłek chorobowy dla pracującego emeryta

Czy emerytowi zatrudnionemu na umowę o pracę należy się zasiłek chorobowy w razie niezdolności do pracy?

Za niezdolność do pracy przysługującą w okresie zatrudnienia przysługują Panu świadczenia przewidziane w ustawie zasiłkowej. W myśl przepisów art. 6 i art. 7 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia chorobowego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. 2005 r. Nr 31 poz. 267) „zasiłek chorobowy przysługuje ubezpieczonemu, który stał się niezdolny do pracy z powodu choroby w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego, a także osobie, która stała się niezdolna do pracy po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego, jeżeli niezdolność do pracy trwała bez przerwy co najmniej 30 dni i powstała:

 

1) nie później niż w ciągu 14 dni od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego,

2) w przypadku choroby zakaźnej, której okres wylęgania jest dłuższy niż 14 dni lub innej choroby, której objawy chorobowe ujawniają się po okresie dłuższym niż 14 dni od początku choroby - nie później niż w ciągu 3 miesięcy od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego”.

Zobacz również: Pracujący rencista a zwolnienie lekarskie

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Na jaki czas przysługuje zasiłek chorobowy emerytowi zatrudnionemu na pełen etat?

Zasiłek przysługuje przez 182 dni. Zasiłek chorobowy z tytułu niezdolności do pracy nie będzie Panu natomiast przysługiwać za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego, gdy osoba niezdolna do pracy ma ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy.

Zobacz również: Świadczenie rehabilitacyjne a urlop wypoczynkowy

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Powiadomienie pracodawcy o przyczynie nieobecności pracownika

Nieobecność w pracy musi Pan usprawiedliwiać jak każdy iny pracownik, zgodnie z zasadami obowiązującymi u danego pracodawcy oraz wynikającymi z przepisów prawa.

Pracownik ma obowiązek niezwłocznie powiadomić pracodawcę o przyczynie swojej nieobecności w pracy i przewidywanym okresie jej trwania. Powiadomienie powinno nastąpić w drugim dniu nieobecności – § 2 pkt 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy.

 

Jeżeli szukasz informacji na temat pracującego emeryta na zwolnieniu lekarskim, zwolnienia lekarskiego na emeryturze, zasiłku chorobowego dla pracującego emeryta, oraz odpowiedzi na pytania: czy pracujący emeryt może iść na chorobowe, czy pracujący emeryt ma prawo do zasiłku chorobowego i tym podobne, zadaj nam pytanie w formularzu poniżej.

Zobacz również: Czy można przejść na emeryturę będąc na zwolnieniu lekarskim?

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Przykłady

 

Pani Anna, 67-letnia emerytka, nadal pracuje jako księgowa w małej firmie produkcyjnej. Pewnego dnia, niespodziewanie, doznała urazu nogi podczas spaceru. Po wizycie u lekarza otrzymała zwolnienie lekarskie na okres 3 tygodni. Dzięki temu, że jej pracodawca opłacał składki na ubezpieczenie chorobowe, Pani Anna miała prawo do zasiłku chorobowego. Pracodawca został niezwłocznie poinformowany o jej nieobecności, a Pani Anna mogła skupić się na rekonwalescencji, mając zapewnione wsparcie finansowe.


Pan Marek, emerytowany nauczyciel, kontynuuje pracę w szkole jako doradca metodyczny. Mimo pełnej emerytury, zdecydował się na pracę, aby pozostać aktywny zawodowo. Gdy zachorował na grypę, jego stan zdrowia wymagał kilkunastodniowej absencji. Dzięki ubezpieczeniu chorobowemu, na które składki były odprowadzane, Pan Marek mógł skorzystać ze zwolnienia lekarskiego. Jego nieobecność w pracy była w pełni usprawiedliwiona, a on sam otrzymał zasiłek chorobowy, co pozwoliło mu na bezpieczne przejście przez okres choroby bez obaw o swoją sytuację finansową.


Pani Ewa, 70-letnia emerytka, pracuje jako recepcjonistka w lokalnym hotelu. Ceni sobie kontakt z ludźmi i możliwość dorobienia do emerytury. Niestety, pewnego zimowego poranka poślizgnęła się na oblodzonym chodniku, co skutkowało złamaniem ręki. Po otrzymaniu zwolnienia lekarskiego od lekarza, Pani Ewa poinformowała pracodawcę o swojej niezdolności do pracy. Jej zatrudnienie na umowę o pracę i odprowadzanie składek na ubezpieczenie chorobowe uprawniały ją do otrzymania zasiłku chorobowego na czas nieobecności. Dzięki temu mogła skoncentrować się na powrocie do zdrowia, nie martwiąc się o utratę dochodów.

Podsumowanie

 

Pracujący emeryci, którzy są zatrudnieni na umowę o pracę i których pracodawcy odprowadzają za nich składki na ubezpieczenie społeczne oraz chorobowe, mają prawo do zasiłku chorobowego w przypadku niezdolności do pracy. Zasiłek chorobowy przysługuje przez okres do 182 dni, pod warunkiem usprawiedliwienia nieobecności w pracy zgodnie z obowiązującymi przepisami. Ta ochrona zapewnia pracującym emerytom finansowe wsparcie podczas choroby, umożliwiając im skupienie się na rekonwalescencji.

Oferta porad prawnych

 

Potrzebujesz wsparcia w kwestiach zasiłku chorobowego dla pracujących emerytów? Nasz zespół ekspertów prawnych oferuje profesjonalne porady online oraz pomoc w przygotowaniu niezbędnych pism. Skontaktuj się z nami, aby zapewnić sobie spokój i bezpieczeństwo prawne! Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa - Dz.U. 1999 nr 60 poz. 636

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawo-karne.info

praworolne.info

ewindykacja24.pl

Szukamy prawnika »