Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z zasiłkami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Chorobowe z etatu a umowa-zlecenie

Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2018-05-28

Pracuję na pełnym etacie. w roku 2016 podpisałem z jedną z firm umowę zlecenie na wykonanie prac od dnia 01.06.2016 do 15.08.2016, jednocześnie pracując na pełnym etacie. W okresie od 24.07.2016 do 9.08.2016 przebywałem na L4 z tytułu umowy o pracę. Nie wykonywałem w tym czasie żadnych prac – również z tytułu umowy-zlecenia. Czy w związku z powyższym ZUS może zabrać mi zasiłek choroby i nałożyć na mnie jakieś kary, ponieważ umowy-zlecenia w tym okresie nie rozwiązałem? Pismo z ZUS-u o dowiedzenie braku wykonywania pracy dostałem niedawno ja i zleceniodawca z 2016 r.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Z opisu wynika, iż ZUS jest na etapie prowadzenia postępowania w zakresie ustalenia, że wykorzystywał Pan zasiłek niezgodnie z celem. Jeśli zostanie wydana negatywna decyzja, należy się od niej odwołać. Jak rozumiem, ZUS sprawdza, czy wykorzystywał Pan zwolnienie niezgodnie z jego przeznaczeniem bądź podejmował zatrudnienie w czasie niezdolności do pracy. Nie znam szczegółów współpracy na podstawie zlecenia, charakteru umowy ani treści decyzji ZUS-u, nie określę szans na pozytywne zakończenie sprawy sądowej. Ale niewątpliwie warto się odwołać.

Zgodnie z art. 17 ust.1 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 roku o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jednolity Dz. U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 ze zm.) ubezpieczony wykonujący w okresie orzeczonej niezdolności do pracy pracę zarobkową lub wykorzystujący zwolnienie od pracy w sposób niezgodny z celem zwolnienia traci prawo do zasiłku chorobowego (odpowiednio świadczenia rehabilitacyjnego) za cały okres tego zwolnienia.

Pojęcie działalności zarobkowej, niezdefiniowane ani na gruncie ustawy zasiłkowej, ani w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych, należy rozumieć szeroko. W sensie rodzajowym wchodzi tu w grę każda praca (działalność) zarobkowa, mogąca stanowić źródło dochodów (H. Pławucka, glosa do uchwały SN z dnia 30 sierpnia 2001 r., sygn. akt III ZP 11/200, OSP 2002, z. 12, poz. 599). W orzecznictwie, jeszcze na tle ustawy z grudnia 1974 r., wskazywano, że „działalnością zarobkową” jest działalność stanowiąca źródło dochodu z tytułu własnej pracy, niezależnie od podstawy jej wykonywania. Może nią być na przykład zatrudnienie na podstawie umowy o pracę czy umowy zlecenia lub umowy agencyjnej. Jedną z form działalności zarobkowej jest też prowadzenie działalności gospodarczej na własny rachunek. Dodatkowo przyjmowano, że jest to tego rodzaju działalność zarobkowa, która stanowi tytuł do ubezpieczenia społecznego, ponieważ tylko taka działalność może być podstawą do wypłaty zasiłku w miejsce utraconego dochodu, a więc uczynić zbędną ochronę ubezpieczeniową z tytułu poprzedniej, zakończonej działalności. Podkreślano zatem, że działalność zarobkowa to „działalność stanowiąca tytuł podlegania ubezpieczeniu chorobowemu” (wyrok SN z dnia 5 sierpnia 1999 r., sygn. akt II UKN 68/99, OSNP 2000, nr 19, poz. 726). Obecnie warunek ten jest expressis verbis wpisany w komentowanym przepisie.

Pod pojęciem podjęcia lub kontynuowania działalności zarobkowej, stanowiącym przyczynę wyłączającą prawo do zasiłku, należy więc rozumieć istnienie innych źródeł dochodów, będących tytułem do objęcia obowiązkowo lub dobrowolnie ubezpieczeniem chorobowym albo zapewniających prawo do świadczeń, za okres niezdolności do pracy z powodu choroby.

Odpowiadając na Pana pytanie – ZUS może pozbawić Pana zasiłku, jeśli stwierdzi, że wykonywał Pan działalność na podstawie zlecenia. Warto więc przedstawić dowody, że działalność w tym okresie wykonywana nie była.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z zasiłkami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Pytania i odpowiedzi

Czy w serwisie można otrzymać pomoc prawną?

W serwisie udzielamy porad prawnych. Wystarczy wypełnić formularz i opisać problem. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Ile czasu trzeba czekać na poradę prawną?

Porada prawna udzielana jest do 24 godzin. W bardziej skomplikowanych sprawach terminy ustalane są indywidualnie.

Podobne materiały

Likwidacja firmy podczas urlopu rodzicielskiego pracownicy

Przebywam na urlopie macierzyńskim (połączony z rodzicielskim, czyli płatny 80%) do dnia 7 maja 2018 r. Mój pracodawca ogłosił likwidację firmy...

Żona zatrudniona w firmie męża a zasiłek macierzyński

Żona jest zatrudniona w mojej firmie na umowę o pracę od około 3 lat. Odprowadzam pełne składki. Małżeństwem jesteśmy niespełna rok. Jest...

Praca na umowę-zlecenie a ubezpieczenie, składki, wiek emerytalny

Od trzech lat pracuję na umowie-zlecenie u tego samego pracodawcy. Aktualnie mam już 5. taką umowę, jej czas trwania określony jest do 31.12.2018. Na...

Odmowa ZUS wypłaty zasiłku chorobowego z uwagi na nieprzedstawienie wymaganych dokumentów

ZUS odmówił mi wypłaty zasiłku chorobowego z uwagi na nieprzedstawienie wymaganych dokumentów. Pracodawca, u którego byłem zatrudniony, już nie...

Zatrudnienia w dwóch spółkach a zasiłek macierzyński

Jestem zatrudniona w dwóch spółkach (X i Y) po pół etatu w każdej. Z uwagi na zaległy urlop w spółce X (przed 2014 roku byłam...

Zasiłek macierzyński przy drugiej ciąży kobiety na działalności gospodarczej

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą, mam pytanie o wysokość zasiłku macierzyńskiego. Do 29 grudnia 2016 byłam na zasiłku macierzyńskim...

Zakończenie umowy o pracę przed porodem a urlop macierzyński

Mam umowę o pracę na czas określony do 30 kwietnia 2017 roku i jestem w ciąży na chorobowym. Termin porodu mam na 2 marca. Czy przysługuje mi...

Dochód utracony a wysokość zasiłku rodzinnego

Tydzień temu wróciłam do pracy po urlopie macierzyńskim. Przed macierzyńskim pracowałam w tym samym zakładzie pracy jako sekretarka na 3/4 etatu...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »