Kategoria: Zasiłki

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z zasiłkami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Kiedy mogę iść na L4 w nowej pracy?

Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2017-07-07

Kiedy mogę iść na L4 w nowej pracy? Mam ciągłość zatrudnienia od kilku lat w poprzednich firmach. Teraz zaczynam nową pracę na umowę o prace na zastępstwo na około 2 lata (poprzedniczka jest w ciąży) i okazało się, ze jestem w ciąży. Nie wiem, czy nie będzie konieczne L4 od razu.

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Już drugi raz korzystam z Państwa porady i sądzę, że nie ostatni. Trzeba jedynie pamiętać, żeby dokładnie formułować pytanie. Usługa jest szybka i rzetelna, popartą dużą wiedzą.
Irena, ekonomista, 64 lata
Pełen profesjonalizm. Polecam. Odpowiedzą na każde pytanie rzetelnie i podparte wiedzą.
Monika, terapeuta, 42 lata
Bardzo się cieszę, że jest taki serwis. Odpowiedzi są udzielane szybko i rzeczowo. Jeśli będę w przyszłości potrzebowała skorzystać z porady prawniczej to na pewno zwrócę się ponownie. Dużą zaletą jest to, że można zadać kolejne pytanie do pytania już opłaconego bez ponoszenia dodatkowych kosztów.
Bogusława, 56 lat
Kozystam pierwszy raz z państwa usług i jak narazie nie mam zadnych negatywnych komentarzy, uważam ze dziłaja państwo sprawnie i nawet lekkie opóźnienia nie są źle widziane
Iwona, 49 lata, ekonom
Rzetelne i wyczerpujące odpowiedzi
Alicja, pedagog

Zasadniczo pracownik ma prawo do zasiłki po 30 dniach. Ubezpieczony nabywa prawo do zasiłku chorobowego po upływie ustalonego okresu ubezpieczenia (okres wyczekiwania). Okres ten jest zależy od charakteru ubezpieczenia. Osoba podlegająca ubezpieczeniu chorobowemu:

  • obowiązkowo – ma prawo do zasiłku chorobowego po upływie 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego,
  • dobrowolnie – ma prawo do zasiłku chorobowego po upływie 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego.

Jednak pracodawca wlicza do okresu wyczekiwania na prawo do zasiłków wcześniejsze ubezpieczenie chorobowe, jeśli od ustania poprzedniego ubezpieczenia chorobowego do ponownego objęcia tym ubezpieczeniem upłynęło nie więcej niż 30 dni. Art. 4 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2005 r. Nr 31, poz. 267 ze zm.).

Może Pani od razu iść na zwolnienie lekarskie, o ile przerwa w zatrudnieniu (ubezpieczeniu chorobowym) między starą i nową pracą nie przekroczy 30 dni.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z zasiłkami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Kwalifikacja do zabiegu krótko po powrocie ze zwolnienia chorobowego

Mam pytanie związane z powrotem do pracy po 182 dniach choroby. Wróciłam do pracy, otrzymując zaświadczenie o zdolności do pracy. W obecnej...

Skrócenie świadczenia rehabilitacyjnego

12 czerwca br. mija ostatni dzień zasiłku chorobowego z powodu leczenia się na depresję. Wnioskowałam o świadczenie rehabilitacyjne i przyznano...

Podstawa wyliczenia zasiłku chorobowego

Otrzymałem od swojego pracodawcy taką informację w sprawie wyliczenia zasiłku chorobowego: „Zasiłek chorobowy liczony jest od podstawowego...

Operacja i dalsze zwolnienie z powodu komplikacji zdrowotnych

Od 5 miesięcy przebywam na zwolnieniu lekarskim z powodu cieśni nadgarstka. Poddałam się zabiegowi. W trakcie rekonwalescencji niestety dostałam...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »