Indywidualne porady prawne
Marta Handzlik • Opublikowane: 2017-06-14 • Aktualizacja: 2021-05-23
12 czerwca br. mija ostatni dzień zasiłku chorobowego z powodu leczenia się na depresję. Wnioskowałam o świadczenie rehabilitacyjne i przyznano mi je na okres 4 miesięcy. Oznacza to, że zakład pracy ma prawo mnie zwolnić po 3 miesiącach. Prosiłam o skrócenie zasiłku do 3 miesięcy, ale orzecznik powiedział, że to uniemożliwiłoby udział w turnusie rehabilitacyjnym, ale że jeśli mój stan zdrowia się poprawi, to mogę wystąpić o skrócenie zasiłku rehabilitacyjnego przez udział w badaniach kontrolnych medycyny pracy. Czy mogą mi Państwo powiedzieć coś więcej na temat możliwości skrócenia świadczenia rehabilitacyjnego?
Korzystanie ze świadczenia rehabilitacyjnego nie jest obowiązkiem, lecz prawem osoby, która o to świadczenie się ubiegała. Przyznawane jest ono w sytuacji, gdy z powodu długotrwałej choroby i wyczerpaniu okresu zasiłkowego pracownik nie może świadczyć pracy.
Decyzję o przyznaniu świadczenia rehabilitacyjnego ZUS wydaje na okres teoretycznie niezbędny do pełnego powrotu do zdrowia, co nie oznacza, ze pracownik przez cały ten czas będzie niezdolny do pracy. Czas, na jaki przyznano świadczenie oznacza jedynie, ze pracownik w tym czasie ma powrócić do zdrowia (może to oczywiście nastąpić wcześniej).
Jeśli lekarz prowadzący stwierdzi, że leczenie odniosło skutek, pracownik będzie mógł skrócić okres pobierania świadczenia rehabilitacyjnego.
Po odzyskaniu zdolności do pracy przed upływem okresu, na który ZUS przyznał prawo do pobierania świadczenia rehabilitacyjnego, pracownik może wrócić do pracy pod warunkiem uzyskania od lekarza medycyny pracy zaświadczenia potwierdzającego zdolność do pracy.
Oznacza to, że jeśli Pani zdecyduje się skrócić okres świadczenia (za zgodą lekarza prowadzącego) musi Pani zgłosić w pracy chęć powrotu do pracy, pracodawca wydaje Pani skierowanie na badania kontrolne, Pani na te badania idzie i po uzyskaniu pozytywnego orzeczenia od lekarza medycyny pracy wraca Pani do pracy. O powrocie do pracy należy powiadomić jak najszybciej ZUS, a wiec złożyć do ZUS-u wniosek o skrócenie okresu pobierania świadczenia i braku konieczności skorzystania z sanatorium.
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej ▼▼▼
Indywidualne porady prawne
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>
Indywidualne Porady Prawne
Zapytaj prawnika
Komentarze (0):