Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z zasiłkami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Skrócenie świadczenia rehabilitacyjnego

Marta Handzlik • Opublikowane: 2017-06-14

12 czerwca br. mija ostatni dzień zasiłku chorobowego z powodu leczenia się na depresję. Wnioskowałam o świadczenie rehabilitacyjne i przyznano mi je na okres 4 miesięcy. Oznacza to, że zakład pracy ma prawo mnie zwolnić po 3 miesiącach. Prosiłam o skrócenie zasiłku do 3 miesięcy, ale orzecznik powiedział, że to uniemożliwiłoby udział w turnusie rehabilitacyjnym, ale że jeśli mój stan zdrowia się poprawi, to mogę wystąpić o skrócenie zasiłku rehabilitacyjnego przez udział w badaniach kontrolnych medycyny pracy. Czy mogą mi Państwo powiedzieć coś więcej na temat możliwości skrócenia świadczenia rehabilitacyjnego?

Marta Handzlik

»Wybrane opinie klientów

Już drugi raz korzystam z Państwa porady i sądzę, że nie ostatni. Trzeba jedynie pamiętać, żeby dokładnie formułować pytanie. Usługa jest szybka i rzetelna, popartą dużą wiedzą.
Irena, ekonomista, 64 lata
Pełen profesjonalizm. Polecam. Odpowiedzą na każde pytanie rzetelnie i podparte wiedzą.
Monika, terapeuta, 42 lata
Bardzo się cieszę, że jest taki serwis. Odpowiedzi są udzielane szybko i rzeczowo. Jeśli będę w przyszłości potrzebowała skorzystać z porady prawniczej to na pewno zwrócę się ponownie. Dużą zaletą jest to, że można zadać kolejne pytanie do pytania już opłaconego bez ponoszenia dodatkowych kosztów.
Bogusława, 56 lat
Kozystam pierwszy raz z państwa usług i jak narazie nie mam zadnych negatywnych komentarzy, uważam ze dziłaja państwo sprawnie i nawet lekkie opóźnienia nie są źle widziane
Iwona, 49 lata, ekonom
Rzetelne i wyczerpujące odpowiedzi
Alicja, pedagog

Korzystanie ze świadczenia rehabilitacyjnego nie jest obowiązkiem, lecz prawem osoby, która o to świadczenie się ubiegała. Przyznawane jest ono w sytuacji, gdy z powodu długotrwałej choroby i wyczerpaniu okresu zasiłkowego pracownik nie może świadczyć pracy.

Decyzję o przyznaniu świadczenia rehabilitacyjnego ZUS wydaje na okres teoretycznie niezbędny do pełnego powrotu do zdrowia, co nie oznacza, ze pracownik przez cały ten czas będzie niezdolny do pracy. Czas, na jaki przyznano świadczenie oznacza jedynie, ze pracownik w tym czasie ma powrócić do zdrowia (może to oczywiście nastąpić wcześniej).

Jeśli lekarz prowadzący stwierdzi, że leczenie odniosło skutek, pracownik będzie mógł skrócić okres pobierania świadczenia rehabilitacyjnego.

Po odzyskaniu zdolności do pracy przed upływem okresu, na który ZUS przyznał prawo do pobierania świadczenia rehabilitacyjnego, pracownik może wrócić do pracy pod warunkiem uzyskania od lekarza medycyny pracy zaświadczenia potwierdzającego zdolność do pracy.

Oznacza to, że jeśli Pani zdecyduje się skrócić okres świadczenia (za zgodą lekarza prowadzącego) musi Pani zgłosić w pracy chęć powrotu do pracy, pracodawca wydaje Pani skierowanie na badania kontrolne, Pani na te badania idzie i po uzyskaniu pozytywnego orzeczenia od lekarza medycyny pracy wraca Pani do pracy. O powrocie do pracy należy powiadomić jak najszybciej ZUS, a wiec złożyć do ZUS-u wniosek o skrócenie okresu pobierania świadczenia i braku konieczności skorzystania z sanatorium.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z zasiłkami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Kontrola prawidłowości wystawienia obecnego zwolnienia

Czy mam prawo do nowego okresu zasiłkowego? W tym roku wykorzystałam już okres zasiłkowy 182 dni i skończył mi się on miesiąc temu (zwolnienie od...

Niemiecki lekarz a polskie zwolnienie chorobowe

Jestem zatrudniona w Polsce, mam też tu zameldowanie, własne mieszkanie. Obecnie jestem na macierzyńskim, które się kończy, a ja jestem...

Czy do podstawy wliczą się nagrody z zeszłego roku?

Od listopada przebywam na zwolnieniu lekarskim / urlopie macierzyńskim / urlopie rodzicielskim. Mój pracodawca wypłaca nagrody półroczne uznaniowe, które...

Podstawa wyliczenia zasiłku chorobowego

Otrzymałem od swojego pracodawcy taką informację w sprawie wyliczenia zasiłku chorobowego: „Zasiłek chorobowy liczony jest od podstawowego...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »