Kategoria: Zasiłki

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z zasiłkami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Skrócenie świadczenia rehabilitacyjnego

Marta Handzlik • Opublikowane: 2017-06-14

12 czerwca br. mija ostatni dzień zasiłku chorobowego z powodu leczenia się na depresję. Wnioskowałam o świadczenie rehabilitacyjne i przyznano mi je na okres 4 miesięcy. Oznacza to, że zakład pracy ma prawo mnie zwolnić po 3 miesiącach. Prosiłam o skrócenie zasiłku do 3 miesięcy, ale orzecznik powiedział, że to uniemożliwiłoby udział w turnusie rehabilitacyjnym, ale że jeśli mój stan zdrowia się poprawi, to mogę wystąpić o skrócenie zasiłku rehabilitacyjnego przez udział w badaniach kontrolnych medycyny pracy. Czy mogą mi Państwo powiedzieć coś więcej na temat możliwości skrócenia świadczenia rehabilitacyjnego?

Marta Handzlik

»Wybrane opinie klientów

Panie Mecenasie! Bardzo dziękujemy za całą pomoc - wiele wątpliwości nam Pan wyjaśnił . Sądzę, że dalej będziemy próbować same rozplątywać te nasze sprawy, choć jeśli napotkamy kolejne trudności, pozwolimy sobie w nowych zapytaniach skorzystać z Pańskiej pomocy. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy.
Ewa, 70 lat, obecnie emerytka
Bardzo dziękuje Pani Izabeli za niezwykle klarowną poradę prawną. To już kolejny raz kiedy korzystam z usług portalu i wiem, że jak tylko będę potrzebował prawnego wsparcia to tu wrócę. Pozdrawiam
Miłosz, 31 lat
Bardzo fajna sprawa. Porada prawna bez ruszania się z domu i poszukiwania kancelarii. I do tego prawie błyskawiczna odpowiedź. Z udzielonej odpowiedzi jestem zadowolona. Co do ceny, to nie wiem czy zapłaciłam dużo czy mało, bo nie korzystałam wcześniej z porad prawników, więc nie mam porównania. Wydaje mi się jednak, że cena nie była zbyt niska w porównaniu do stopnia złożoności sprawy.
Barbara
Rzeczowe wyjaśnienie i informacja której nie mogłam nigdzie znaleźć, nikt nie potrafił konkretnie odpowiedzieć co mam zrobić, jaki wniosek mam złożyć. Cena bardzo sensowna, zwłaszcza że bez wychodzenia z domu, bez starty czasu, paliwa i wszelkiego po drodze wiem co mam zrobić.
Ewa, 35 lat, Pracownik IT
Serdeczne i szczere podziękowania dla Pana Janusza Polanowskiego za okazaną pomoc i doradztwo. Pełen profesjonalizm. Polecam.
Dawid, 29 lat, Przedsiębiorca

Korzystanie ze świadczenia rehabilitacyjnego nie jest obowiązkiem, lecz prawem osoby, która o to świadczenie się ubiegała. Przyznawane jest ono w sytuacji, gdy z powodu długotrwałej choroby i wyczerpaniu okresu zasiłkowego pracownik nie może świadczyć pracy.

Decyzję o przyznaniu świadczenia rehabilitacyjnego ZUS wydaje na okres teoretycznie niezbędny do pełnego powrotu do zdrowia, co nie oznacza, ze pracownik przez cały ten czas będzie niezdolny do pracy. Czas, na jaki przyznano świadczenie oznacza jedynie, ze pracownik w tym czasie ma powrócić do zdrowia (może to oczywiście nastąpić wcześniej).

Jeśli lekarz prowadzący stwierdzi, że leczenie odniosło skutek, pracownik będzie mógł skrócić okres pobierania świadczenia rehabilitacyjnego.

Po odzyskaniu zdolności do pracy przed upływem okresu, na który ZUS przyznał prawo do pobierania świadczenia rehabilitacyjnego, pracownik może wrócić do pracy pod warunkiem uzyskania od lekarza medycyny pracy zaświadczenia potwierdzającego zdolność do pracy.

Oznacza to, że jeśli Pani zdecyduje się skrócić okres świadczenia (za zgodą lekarza prowadzącego) musi Pani zgłosić w pracy chęć powrotu do pracy, pracodawca wydaje Pani skierowanie na badania kontrolne, Pani na te badania idzie i po uzyskaniu pozytywnego orzeczenia od lekarza medycyny pracy wraca Pani do pracy. O powrocie do pracy należy powiadomić jak najszybciej ZUS, a wiec złożyć do ZUS-u wniosek o skrócenie okresu pobierania świadczenia i braku konieczności skorzystania z sanatorium.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z zasiłkami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »