Kategoria: Zasiłki

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z zasiłkami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wyjazd wypoczynkowy w trakcie leczenia

Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2016-06-08

Wskutek wypadku samochodowego w drodze z pracy do domu przebywam na zwolnieniu lekarskim. W czasie zwolnienia byłem na urlopie wypoczynkowym. O tym fakcie dowiedział się mój zakład pracy. Czy mogę ponieść konsekwencje służbowe z tego powodu? W czasie mojego pobytu za granicą nie miałem planowanych żadnych zabiegów lekarskich. W ZUS-ie przed wyjazdem stwierdzono, że mogę wyjechać podczas trwania zwolnienia lekarskiego. Informuję, że wyjazd miałem zaplanowany i opłacony przed wypadkiem.

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Panie Mecenasie! Bardzo dziękujemy za całą pomoc - wiele wątpliwości nam Pan wyjaśnił . Sądzę, że dalej będziemy próbować same rozplątywać te nasze sprawy, choć jeśli napotkamy kolejne trudności, pozwolimy sobie w nowych zapytaniach skorzystać z Pańskiej pomocy. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy.
Ewa, 70 lat, obecnie emerytka
Bardzo dziękuje Pani Izabeli za niezwykle klarowną poradę prawną. To już kolejny raz kiedy korzystam z usług portalu i wiem, że jak tylko będę potrzebował prawnego wsparcia to tu wrócę. Pozdrawiam
Miłosz, 31 lat
Bardzo fajna sprawa. Porada prawna bez ruszania się z domu i poszukiwania kancelarii. I do tego prawie błyskawiczna odpowiedź. Z udzielonej odpowiedzi jestem zadowolona. Co do ceny, to nie wiem czy zapłaciłam dużo czy mało, bo nie korzystałam wcześniej z porad prawników, więc nie mam porównania. Wydaje mi się jednak, że cena nie była zbyt niska w porównaniu do stopnia złożoności sprawy.
Barbara
Rzeczowe wyjaśnienie i informacja której nie mogłam nigdzie znaleźć, nikt nie potrafił konkretnie odpowiedzieć co mam zrobić, jaki wniosek mam złożyć. Cena bardzo sensowna, zwłaszcza że bez wychodzenia z domu, bez starty czasu, paliwa i wszelkiego po drodze wiem co mam zrobić.
Ewa, 35 lat, Pracownik IT
Serdeczne i szczere podziękowania dla Pana Janusza Polanowskiego za okazaną pomoc i doradztwo. Pełen profesjonalizm. Polecam.
Dawid, 29 lat, Przedsiębiorca

Z opisu wynika, iż przebywa Pan na zwolnieniu lekarskim. W związku z powyższym ewentualne wypowiedzenie umowy o pracę mogłoby nastąpić z powodu naruszenia przez Pana obowiązków pracowniczych.

Niestety brak jest jednolitego stanowiska, czy taki wyjazd może stanowić naruszenie obowiązków pracowniczych, bo zawsze zależy to od konkretnego przypadku.

W orzecznictwie Sądu Najwyższego dominuje pogląd, że podstawowym celem zwolnienia lekarskiego jest odzyskanie zdolności do pracy. Dlatego wszelkie czynności, które przeczą realizacji tego celu, w tym prowadzące do przedłużenia nieobecności pracownika w pracy, godzą w dobro pracodawcy i mogą stanowić o naruszeniu przez pracownika obowiązków pracowniczych.

Wykorzystywanie zwolnienia lekarskiego niezgodnie z jego przeznaczeniem może być interpretowane przez pracodawcę jako ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych. Pod warunkiem jednak, że można pracownikowi przypisać winę co najmniej w postaci rażącego niedbalstwa (por. wyrok SN 21 października 1999 r., sygn. akt I PKN 308/99, OSNP 2001/5/154). Zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego pracownik nie wykorzystuje zwolnienia lekarskiego wbrew jego przeznaczeniu, jeśli uczestniczy w zajęciach szkolnych lub bierze udział we własnym ślubie. W tych sytuacjach jego zachowanie nie stanowi ciężkiego naruszenia obowiązków pracowniczych. Warto zwrócić uwagę, że w opinii Sądu Najwyższego aktywność podejmowana przez pracownika w trakcie zwolnienia lekarskiego nie może być sprzeczna z zaleceniami lekarskimi.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Pracodawca, dokonując oceny, czy w danej sytuacji doszło do naruszenia obowiązków pracowniczych, powinien więc zwrócić uwagę na adnotację na zwolnieniu lekarskim dotyczącą tego, czy pracownik może chodzić, czy też powinien leżeć.

W innym orzeczeniu Sądu Najwyższego wyrażonym w wyroku z 13 czerwca 1985 r. (sygn. akt I PR 37/85, OSNC 1986/4/58) stwierdził, że nawet gdy adnotacja lekarska wskazuje na to, iż osoba korzystająca ze zwolnienia lekarskiego może chodzić, to udział w trakcie tego zwolnienia lekarskiego w wycieczce zagranicznej pozwala na stwierdzenie, że pracownik naruszył ze swej winy obowiązki pracownicze w stopniu upoważniającym pracodawcę do rozwiązania z nim stosunku pracy bez wypowiedzenia. W takiej sytuacji, by uniknąć dyscyplinarnego zwolnienia z pracy, pracownik powinien przedstawić zaświadczenie lekarskie, z którego wynika, że jego wyjazd jest konieczny dla poprawy zdrowia.

Oczywiście możliwe są także mniej restrykcyjne konsekwencje – jak upomnienie czy też nagana.

Ale jeśli będzie Pan dysponował dowodem na to, że wyjazd nie był sprzeczny z wykorzystaniem zwolnienia lekarskiego, a wręcz przeciwnie, że był wskazany w Pana obecnym stanie zdrowia – powinien Pan wybronić się przed wszelkimi ewentualnymi negatywnymi konsekwencjami wyjazdu w czasie zwolnienia lekarskiego.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z zasiłkami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »