Kategoria: Emerytura

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z emeryturą?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Przejście na emeryturę wspólnika spółki z o.o.

Marta Handzlik • Opublikowane: 2016-09-23

Moja mama jest osobą niepracującą. Korzysta z ubezpieczenia zdrowotnego męża. W kwietniu może przejść na emeryturę. Czy będzie mogła to zrobić, jeśli będzie wspólnikiem sp. z o.o. z 50% udziałem?

Marta Handzlik

»Wybrane opinie klientów

Pełen profesjonalizm. Polecam. Odpowiedzą na każde pytanie rzetelnie i podparte wiedzą.
Monika, terapeuta, 42 lata
Bardzo się cieszę, że jest taki serwis. Odpowiedzi są udzielane szybko i rzeczowo. Jeśli będę w przyszłości potrzebowała skorzystać z porady prawniczej to na pewno zwrócę się ponownie. Dużą zaletą jest to, że można zadać kolejne pytanie do pytania już opłaconego bez ponoszenia dodatkowych kosztów.
Bogusława, 56 lat
Kozystam pierwszy raz z państwa usług i jak narazie nie mam zadnych negatywnych komentarzy, uważam ze dziłaja państwo sprawnie i nawet lekkie opóźnienia nie są źle widziane
Iwona, 49 lata, ekonom
Rzetelne i wyczerpujące odpowiedzi
Alicja, pedagog
Panie Mecenasie! Bardzo dziękujemy za całą pomoc - wiele wątpliwości nam Pan wyjaśnił . Sądzę, że dalej będziemy próbować same rozplątywać te nasze sprawy, choć jeśli napotkamy kolejne trudności, pozwolimy sobie w nowych zapytaniach skorzystać z Pańskiej pomocy. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy.
Ewa, 70 lat, obecnie emerytka

Zgodnie z ustawą o emeryturach i rentach „w przypadku, gdy emeryt lub rencista osiąga przychód z tytułu działalności objętej obowiązkowo ubezpieczeniami społecznymi emerytura przysługująca osobie, która nie ukończyła wieku 60 lat – kobieta i 65 lat – mężczyzna ulega zawieszeniu lub zmniejszeniu”.

Jest to podstawowa zasada stanowiąca, że do emerytury i renty można oczywiście dorabiać, jednakże wpływa to na wysokość pobieranych świadczeń bądź poprzez ich zmniejszenie, bądź poprzez zawieszenie (w zależności od wysokości osiąganego przez emeryta dochodu). Od tej zasady jest oczywiście wyjątek.

Niezależnie od wysokości przychodu osiąganego przez osoby uprawnione do ich pobierania zawieszeniu ani zmniejszeniu nie podlegają świadczenia emerytów, którzy wiek 60 lat – kobieta i 65 lat – mężczyzna ukończyli przed podjęciem pracy zarobkowej.

Z pytania nie wynika, ile lat ma Pani mama, dlatego w zależności od jej wieku albo będzie mogła bez ograniczeń dorabiać do emerytury, albo dodatkowy dochód spowoduje ograniczenie lub zawieszenie emerytury.

Jednakże działalność objęta obowiązkowym ubezpieczeniem społecznym nie oznacza zawsze bycie udziałowcem w spółce. W przypadku spółki z o.o. bycie udziałowcem w spółce (jeśli nie jest to spółka jednoosobowa) nie oznacza prowadzenia działalności (i nie powoduje konieczności opłacania składek na ZUS).

Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z 27 kwietnia 2012 r. (sygn. akt V CSK 211/11) bycie wspólnikiem w spółce kapitałowej nie jest prowadzeniem działalności gospodarczej. Taką działalność prowadzi wtedy nie wspólnik, lecz właśnie sama spółka.

Tak więc posiadanie 50% udziałów w spółce z o.o. nie będzie stało na przeszkodzie pobieraniu emerytury w pełnej wysokości.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z emeryturą?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »