Przejście na emeryturę a udziały w spółce z o.o.

Autor: Marta Handzlik

Moja mama jest osobą niepracującą. Korzysta z ubezpieczenia zdrowotnego męża. W kwietniu może przejść na emeryturę. Czy będzie mogła to zrobić, jeśli będzie wspólnikiem sp. z o.o. z 50% udziałem?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Przejście na emeryturę a udziały w spółce z o.o.

Czy posiadanie 50% udziałów w spółce z o.o. będzie stało na przeszkodzie pobieraniu emerytury w pełnej wysokości?

Zgodnie z ustawą o emeryturach i rentach „w przypadku, gdy emeryt lub rencista osiąga przychód z tytułu działalności objętej obowiązkowo ubezpieczeniami społecznymi emerytura przysługująca osobie, która nie ukończyła wieku 60 lat – kobieta i 65 lat – mężczyzna ulega zawieszeniu lub zmniejszeniu”.

Jest to podstawowa zasada stanowiąca, że do emerytury i renty można oczywiście dorabiać, jednakże wpływa to na wysokość pobieranych świadczeń bądź poprzez ich zmniejszenie, bądź poprzez zawieszenie (w zależności od wysokości osiąganego przez emeryta dochodu). Od tej zasady jest oczywiście wyjątek.

Zobacz również: Zgoda na zbycie udziałów w jednoosobowej spółce z o.o

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Dorabianie do emerytury

Niezależnie od wysokości przychodu osiąganego przez osoby uprawnione do ich pobierania zawieszeniu ani zmniejszeniu nie podlegają świadczenia emerytów, którzy wiek 60 lat – kobieta i 65 lat – mężczyzna ukończyli przed podjęciem pracy zarobkowej.

Z pytania nie wynika, ile lat ma Pani mama, dlatego w zależności od jej wieku albo będzie mogła bez ograniczeń dorabiać do emerytury, albo dodatkowy dochód spowoduje ograniczenie lub zawieszenie emerytury.

Jednakże działalność objęta obowiązkowym ubezpieczeniem społecznym nie oznacza zawsze bycie udziałowcem w spółce. W przypadku spółki z o.o. bycie udziałowcem w spółce (jeśli nie jest to spółka jednoosobowa) nie oznacza prowadzenia działalności (i nie powoduje konieczności opłacania składek na ZUS).

Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z 27 kwietnia 2012 r. (sygn. akt V CSK 211/11) bycie wspólnikiem w spółce kapitałowej nie jest prowadzeniem działalności gospodarczej. Taką działalność prowadzi wtedy nie wspólnik, lecz właśnie sama spółka.

Tak więc posiadanie 50% udziałów w spółce z o.o. nie będzie stało na przeszkodzie pobieraniu emerytury w pełnej wysokości.

Zobacz również: Jednoosobowa spółka z o.o. ZUS i umowa o pracę w innej firmie

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

 

Pan Janusz na Emeryturze z Udziałami w Spółce
Pan Janusz, po latach ciężkiej pracy w przemyśle ciężkim, postanowił przejść na zasłużoną emeryturę w wieku 65 lat. Jednakże, nie chcąc całkowicie rezygnować z życia zawodowego, zdecydował się na zakup 50% udziałów w małej lokalnej spółce z o.o., zajmującej się dystrybucją części samochodowych. Pan Janusz nie zajmuje się bieżącym zarządzaniem firmą, pozostawiając te obowiązki swojemu partnerowi biznesowemu. Dzięki temu, mimo posiadania znaczących udziałów, jego emerytura nie uległa zmniejszeniu, ponieważ nie osiąga on przychodu z działalności objętej obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi.

 

Pani Maria - Emerytura i Wspólnik w Spółce Technologicznej
Pani Maria, emerytowana nauczycielka z 40-letnim stażem, na emeryturze zdecydowała się zainwestować oszczędności życia w start-up technologiczny swojego wnuka, obejmując 50% udziałów w spółce z o.o. Pani Maria, choć zaintrygowana postępem technologicznym, nie angażuje się bezpośrednio w działalność firmy. Jej udziały są formą wsparcia finansowego i nie wiążą się z codzienną pracą w spółce. Dzięki temu, jej emerytura nie została dotknięta żadnymi zmianami, pozwalając jej cieszyć się pełnymi świadczeniami bez obaw o ich redukcję.

 

Pan Krzysztof - Emerytura i Kreatywny Biznes
Pan Krzysztof, emerytowany grafik, postanowił nie rezygnować z pasji do projektowania i wraz z przyjacielem z branży założył spółkę z o.o., oferującą usługi projektowe. Posiadając 50% udziałów, Pan Krzysztof skupia się głównie na kreatywnym aspekcie działalności, nie biorąc na siebie zadań związanych z zarządzaniem czy sprzedażą. Jego rola w spółce nie wymaga opłacania składek ZUS jako działalność gospodarcza, dzięki czemu może on bez przeszkód pobierać pełną emeryturę, jednocześnie rozwijając swoją pasję i wspierając rozwój lokalnego biznesu.

Podsumowanie

 

Bycie wspólnikiem w spółce z o.o., nawet przy posiadaniu 50% udziałów, nie wpływa negatywnie na możliwość pobierania emerytury w pełnej wysokości, pod warunkiem, że nie jest to działalność objęta obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi. Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego, sam fakt posiadania udziałów nie równa się z prowadzeniem działalności gospodarczej, co umożliwia emerytom bezproblemowe czerpanie korzyści z inwestycji przy jednoczesnym zachowaniu pełnych świadczeń emerytalnych.

Oferta porad prawnych

 

Potrzebujesz porady dotyczącej emerytury i posiadania udziałów w spółce z o.o.? Skorzystaj z naszej oferty porad prawnych online oraz profesjonalnego sporządzania pism. Zapewniamy szybką i skuteczną pomoc, dostosowaną do Twoich indywidualnych potrzeb. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

 

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawo-karne.info

praworolne.info

ewindykacja24.pl

Szukamy prawnika »