Autor: Izabela Nowacka-Marzeion
Mój mąż nabędzie prawo do emerytury w lipcu br. (jest urodzony w 1948 r.). Obecnie jest w czasie leczenia, czeka go operacja. Mamy wątpliwości, czy przebywając na zwolnieniu lekarskim, może przejść na emeryturę? W jego firmie osoby przechodzące od razu na emeryturę dostają wyższą odprawę, a te, które jeszcze pracują i przechodzą dopiero potem – tylko tę niższą, kodeksową. Czy mąż straci to uprawnienie, jeśli wciąż będzie w lipcu na L4? Jak korzystnie dla nas rozwiązać ten problem?
Z opisu wynika, iż mąż nabierze praw do emerytury w lipcu br. Zgodnie z regulaminem wynagradzania w zakładzie pracy wyższą odprawę otrzyma, przechodząc od razu na emeryturę, niż w późniejszym okresie. Pani obawy dotyczą tego, czy będąc na zwolnieniu lekarskim, może przejść na emeryturę. Oczywiście, że tak.
Przepisy nie wymagają, aby osoba nabywająca praw do emerytury, składająca wniosek o emeryturę, była zdolna do pracy.
Odprawa emerytalno-rentowa przysługuje od pracodawcy wszystkim pracownikom, a więc osobom świadczącym pracę na podstawie stosunku pracy. Odprawa nie przysługuje zatem w przypadku umowy-zlecenia czy umowy o dzieło. Dla nabycia prawa do odprawy nie ma znaczenia także wymiar czasu pracy (np. 1/2 etatu, 1/4 etatu), rodzaj umowy o pracę (czy jest to umowa na czas określony, czy na czas nieokreślony), podstawa zatrudnienia (umowa o pracę, powołanie, mianowanie). Każdy rodzaj umowy o pracę upoważnia do otrzymania odprawy.
Odprawa emerytalno-rentowa przysługuje pracownikowi, jeżeli zaistnieją łącznie dwie przesłanki:
Są to jedyne warunki, jakie pracownik musi spełniać, aby nabyć prawo do odprawy emerytalno-rentowej. Przysługuje ona w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia, jakie pracownik otrzymał w momencie odejścia na emeryturę lub rentę (art. 921 Kodeksu pracy).
Przy ustalaniu prawa pracownika do odprawy emerytalno-rentowej nie bierzemy pod uwagę ani stażu pracy u pracodawcy, u którego pracownik przechodzi na emeryturę, ani ogólnego stażu pracy pracownika.
Niezbędnym warunkiem nabycia prawa do odprawy jest faktyczne ustanie stosunku pracy w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy.
Zobacz również: Czy pracujący emeryt ma prawo do zasiłku chorobowego?
Jeżeli pracownik uzyskał decyzję organu ubezpieczeniowego stwierdzającą jego prawo do emerytury lub renty, a następnie zawiesił swoje świadczenie i w dalszym ciągu jest zatrudniony, nie rozwiązując stosunku pracy, to nie przysługuje mu odprawa. Roszczenie o wypłatę odprawy emerytalno-rentowej staje się wymagalne wraz z ustaniem stosunku pracy, jeżeli w chwili tej uprawnienia pracownika są stwierdzone decyzją organu ubezpieczeniowego.
Prawo do emerytury ubezpieczeni urodzeni przed 1949 r. nabywają w momencie spełnienia następujących warunków (art. 27 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych):
Nie jest stawiane obwarowanie, że w momencie przejścia na emeryturę mają być zdolni do pracy.
Ponadto przepisy co prawda zabraniają zwolnić pracownika będącego na zwolnieniu, ale nie zabraniają rozwiązać umowy przez pracownika. Ważne, aby w oświadczeniu o wypowiedzeniu wpisał „wnoszę o rozwiązanie umowy o pracę w związku z przejściem na emeryturę”.
Zgodnie z art. 13 ust. 1. ustawy zasiłkowej „zasiłek chorobowy z tytułu niezdolności do pracy powstałej w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego, jak i z tytułu niezdolności do pracy powstałej po ustaniu tytułu ubezpieczenia nie przysługuje za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego, jeżeli osoba niezdolna do pracy: ma ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy (…)”.
Oznacza to, że w momencie nabycia uprawnień emerytalnych – po rozwiązaniu stosunku pracy – mąż straci prawo do zasiłku chorobowego. A będzie miał prawo tylko do emerytury.
Zobacz również: Przejście na rentę a odprawa
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Zapytaj prawnika