Kategoria: Renta

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z rentą?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zasiłek chorobowy w Anglii a renta z tytułu niezdolności do pracy w Polsce

Autor: Marta Wawrzyniak • Opublikowane: 2019-04-19

Jestem osobą chorą, gdy miałam 22 lata wystąpiła u mnie schizofrenia paranoidalna. Kiedyś w Polsce pobierałam rentę socjalną z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, jednak ją zawiesiłam, gdy wyjechałam do pracy w 2009 r. – chciałam spróbować żyć normalnie. Po trzech latach pracy skończyło się to wypadkiem samochodowym (2012 r.), a później przymusowym umieszczeniem w zakładzie psychiatrycznym. Mieszkam w Anglii. Pobieram angielskie zasiłki chorobowe. Nadal mam objawy schizofrenii, a po wypadku dołączyły do tego dolegliwości ruchowe. Czy mogę się starać o polską rentę? Mam przepracowane 3 lata. Od kogo mam wziąć zaświadczenie lekarskie, od angielskiego lekarza? Czy jest szansa wypłaty renty wstecz, czyli od 2012 r., kiedy już mogłam się o nią ubiegać? Jakie dokładnie dokumenty powinnam przedstawić i gdzie je złożyć, skoro nadal mieszkam za granicą, a stan zdrowia właściwie wyklucza podróże?

Marta Wawrzyniak

»Wybrane opinie klientów

Profesjonalnie, wyczerpująco i uczciwie udzielona porada prawna. Dodatkowo niedrogo i bardzo szybko, bez wychodzenia z domu. Dziękuję osobiście Panu Januszowi Polanowskiemu.
Halina, 52 lata, nauczyciel
Profesjonalnie i szybko, czego chcieć więcej?
Michał
Muszę przyznać, że bardzo szybko i sprawnie uzyskałem odpowiedzi na nurtujące mnie dylematy prawne w dość zawiłej sprawie. Wyraźnie poprawił się mój komfort psychiczny poparty rzetelną wiedzą prawną.
Mikołaj
Fachowość i cena korzystając wielokrotnie z porad prawników z rejonu Wałbrzyskiego mimo ogromnych kwot jakie płaciłam sprawa była zawsze rozpatrywana pobieżnie. Natomiast tutaj spotkałam się z ogromnym profesjonalizmem wdość ciężkiej sprawie za na prawdę bardzo przystępną cenę.
Joanna
Dziękuję za szybko profesjonalną obsługę polecam
Paulina
 Bardzo dziękuję za szybkie i szerokie wyjaśnienia oraz wyczerpujące propozycje rozwiazań podanego problemu. Kierujac się propozycjami Pani prawnik osoba zainteresowana skierowała wniosek do sądu opiekuńczego o zgodę na sprzedaż działki i czeka na wyznaczenie terminu rozprawy.
Joanna
Mam 64 lata,miałem wątpliwości odnośnie mojej kilku letniej pracy w UK i uzyskaniu wyższego mojego świadczenia emerytalnego w Polsce. Uzyskałem pełne wyjaśnienie. Jestem wdzięczny i polecam ePorady24 w jakich kolwiek wątpliwości.
Edward
Serdecznie polecam tą firmę szybka i konkretna odpowiedz !
Roman
Bardzo szybka odpowiedź. Pomocna i konkretna.
Zuzanna
Porada, odpowiedź bardzo wyczerpująca i zrozumiała i jak najbardziej pomocna
Elżbieta
Dzień dobry Pani Marto dziękuje ślicznie za odpowiedz - wszystkim polecam ten serwis - profesjonalny zespół ludzi zawsze pomocny. Pomoc dostałam błyskawicznie. Będę polecać go wszystkim znajomym. Warto. Jeszcze raz dziękuję :)
Julia
Porada była wyczerpująca i przekazana bardzo przystępnie. Przedstawione podstawy prawne bardzo pomocne. 
Beata
Dziękuje za szybką konkretną odpowiedź .
Urszula, 62 lata
Dziękuję za poradę, była wystarczająca, skorzystałam. Pozdrawiam.
Joanna
Bardzo rzeczowa i profesjonalna i szybka odpowiedż
Jarosław, 50 lat, dyżurny ruchu
Bardzo pomocna opinia.
Olimpia, 43 lata
Bardzo dziękuję za bardzo wyrazistą, wyczerpującą, zrozumiałą i treściwą odpowiedz mimo, że nie mogę dziedziczyć skladek ZUS.
Grażyna
Polecam
Łukasz, engineer, 29 lat
Bardzo dobra obsługa i szybka odpowiedź. Ocena 6
Renata, Ekspedientka, 53 lata
Jestem pod wrażeniem nie tylko profesjonalizmu, ale także zaangażowania. Moja sprawa jest, delikatnie mówiąc, dość skomplikowana i wielowątkowa. Na każde pytanie (było ich sporo) otrzymałam rzetelną, wyczerpującą odpowiedź w zrozumiały dla mnie sposób. Jeśli było konieczne użycie terminów prawnych, zostało mi wyjaśnione (zanim zdążyłam spytać) ich znaczenie i kontekst. Bardzo dziękuję i myślę, że jeszcze skorzystam nie raz z Państwa wiedzy. Dziękuję też za to, że poczułam się jak człowiek, nie tylko jak petent.
Jolanta, pielegniarka, 56 lat
Dziękuje za udzieloną pomoc w zrozumieniu przepisów, które mnie dotyczą.
Mira, emerytka
Polecam zdecydowanie. Otrzymałam w pełni satysfakcjonującą odpowiedz wraz z uzasadnieniem.
Mariola, księgowa, 25 lat
Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź.
Magdalena, księgowa, 59 lat
Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź, jestem pod wrażeniem jej jakości.
Cezary, przedsiębiorca, 57 lat
Dziękuję bardzo za udzielone wyjaśnienia. Odpowiedzi na główne i dodatkowe pytania otrzymałam szybko i w sposób zrozumiały, co jest bardzo istotne. Chętnie polecę Państwa usługi znajomym.
Agata
Dziękuję za wyczerpującą konkretną odpowiedź. 
Danuta
Oby wszystkie instytucje, z których korzystamy w naszych czasach, były tak profesjonalne i odpowiedzialne. Takie podejście do klienta nie tylko pomaga rozwiązywać problemy prawne, ale poprzez empatyczne podejście do człowieka, odbudowuje wiarę w istnienie osób dobrej woli niosących efektywną pomoc.
Ewa
Witam, Z góry dziękuję za szybką odpowiedź. Nawet gdybym miała dodatkowe pytania odnośnie sprawy Pani prawnik odpowiedziała wyczerpująco i rozwiała wszystkie moje wątpliwości.
Ewa, pielęgniarka, 43 lata
Zlecenie zrealizowane bardzo szybko i profesjonalnie. Gorąco polecam.
Mariusz
Dziękuję za poradę.
Ewa

W pierwszej kolejności pragnę wyjaśnić, iż zasadą jest, iż przysługuje nam prawo do tylu rent, w ilu krajach pracowaliśmy. Okoliczność zatem, iż pobiera Pani angielskie świadczenia, nie ma wpływu na przyznanie Pani prawa do polskiej renty. Upraszczając, jeżeli w przeszłości świadczyła Pani pracę na terenie Polski, to przysługuje Pani prawo do polskiej renty z tytułu niezdolności do pracy.

Sytuacja jednak komplikuje się o tyle, że Wielka Brytania jest państwem, które w ramach Unii Europejskiej podjęło ścisłą współpracę z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych w kwestii wymiany informacji. Oczywiście Wielka Brytania podjęła decyzję o opuszczeniu Unii Europejskiej, jednak obecnie istnieje jeszcze stan przejściowy, w którym jest traktowana jak pozostałe państwa członkowskie. Przewidywany czas trwania tej sytuacji to jeszcze ok. 2 lat* i bardzo prawdopodobne, że do tego czasu kwestia związana ze współpracą w zakresie przyznawania świadczeń socjalnych zostanie uregulowana umową międzynarodową. W efekcie wspomnianej wyżej współpracy, jeżeli składała Pani wniosek w Wielkiej Brytanii o rentę z tytułu niezdolności do pracy, informując o wcześniejszym zatrudnieniu w Polsce, angielska instytucja ubezpieczeniowa mogła przekazać Pani wniosek również do Polski. Przed rozpoczęciem ewentualnej procedury warto zatem się upewnić, że przyznane Pani świadczenia nie zawierają w sobie polskiej renty.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Jeżeli spełniła Pani przesłanki w postaci świadczenia pracy w Polsce, a wraz z angielskimi świadczeniami nie otrzymuje już Pani polskiej renty, może Pani złożyć wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o przyznanie Pani renty z tytułu niezdolności do pracy. Warto jak najszybciej złożyć stosowny wniosek do ZUS, gdyż po uzyskaniu pozytywnej decyzji ZUS wypłaca tylko świadczenia emerytalne bądź rentowe należne po dniu złożenia wniosku, nawet jeżeli prawo do ubiegania się o świadczenie powstało już wcześniej, to przepisy nie przewidują wyrównania.

Pozytywną informacją jest natomiast możliwość skutecznego ubiegania się przedmiotowe świadczenie bez konieczności przyjazdu do Polski. Co więcej, postępowanie jest na tyle uproszczone, że wniosku nie musi Pani składać bezpośrednio do polskiego ZUS, lecz kieruje go Pani do angielskiej instytucji ubezpieczeniowej. Brytyjski zakład ubezpieczeń pomoże Pani zgromadzić niezbędne dokumenty i przekaże je do polskiego ZUS. Nie jest również konieczne stawienie się na badanie u polskiego lekarza orzecznika ZUS w celu stwierdzenia niezdolności do pracy. Procedura wygląda w ten sposób, że Pani niezdolność do pracy powinna zostać orzeczona na podstawie złożonej przez Panią dokumentacji medycznej oraz orzeczenia o niezdolności do pracy wydanego przez angielskiego lekarza orzecznika. Najprawdopodobniej angielska instytucja ubezpieczeniowa przekaże do ZUS orzeczenie wydane w Pani sprawie, czyli to, kiedy ubiegała się Pani o brytyjskie świadczenia. Możliwe jest jednak, że konieczne będzie wydanie ponownego orzeczenia, szczególnie, jeżeli poprzednie zostało wydane dużo wcześniej.

Przechodząc do kwestii dokumentów, które powinna Pani zgromadzić, wyjaśniam, iż powinna przekazać Pani angielskiej instytucji ubezpieczeniowej dokumentację medyczną potwierdzającą aktualny stan Pani zdrowia, wydane wcześniej orzeczenie angielskiego lekarza orzecznika (jeśli je Pani posiada), świadectwa pracy z wszystkich miejsc, w których pracowała Pani w Polsce. Wraz z dokumentami powinna Pani złożyć wniosek na angielskim formularzu przewidzianym do aplikowania o przyznanie tamtejszych świadczeń. W przedmiotowym wniosku należy jednak zaznaczyć, iż ubiega się Pani o przyznanie świadczenia z Polski.

Jeżeli okaże się, że suma Pani okresów ubezpieczeniowych w Polsce będzie zbyt krótka do przyznania Pani prawa do renty, Zakład Ubezpieczeń Społecznych doliczy okresy ubezpieczenia w innym kraju Unii Europejskiej. W związku z powyższym ustalenie prawa do świadczenia nie powinno być w Pani przypadku problemem. Należy jednak mieć na uwadze, że po pierwsze doliczane mogą być tylko okresy podlegania ubezpieczeniu zagranicznemu, które nie pokrywają się z polskimi. Po drugie, w odniesieniu do wysokości renty warto zauważyć, iż Zakład Ubezpieczeń Społecznych uwzględnia staż ubezpieczeniowy za granicą, jednak pomija wysokość osiąganego wynagrodzenia.

* Opis sprawy z września 2018 r.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z rentą?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Schizofrenia a otrzymanie renty i ubezpieczenia

Od 22. roku życia choruje na schizofrenię, aktualnie mam 25 lat. Mam przepracowane 2 lata. Ile muszę mieć lat, żeby otrzymać rentę i czy można odprowadzać samemu składki do ZUS-u? Jak mieć ubezpieczenie jako osoba chora?

Wyjazd za granicę do pracy i pobieranie renty socjalnej

Pobieram rentę socjalną wydana na stałe z powodu częściowej niezdolności do pracy. Wyjechałam za granicę do pracy, jestem tu niezłych parę lat, a wciąż pobieram to świadczenie, pomimo że pracuję tutaj. Żałuję, że nie zrezygnowałam z niej dawno temu. Teraz mam obawy, jakie mogą  mnie spotkać konsekwencje. Co robić?

Odprawa rentowa od zakładu po rozwiązaniu umowy o pracę

Ze względu na chorobę i przebywanie na zasiłku chorobowym pracodawca rozwiązał ze mną umowę o pracę. W zakładzie tym pracowałam 20 lat, ogółem mam 33 lata pracy, jestem 2 lata przed emeryturą. Obecnie przyznano mi rentę chorobową. Czy należy mi się od zakładu odprawa rentowa?

Choroba zawodowa pracującego nauczyciela emeryta a prawo do renty

Jestem emerytowaną nauczycielką pracującą nadal na pół etatu. Od kilku lat mam orzeczoną chorobę zawodową. Chciałam teraz wystąpić o świadczenia rentowe z tego tytułu, ale powiedziano mi, że już takiego prawa nie mam. Czy to prawda?

Podleganie ZUS i KRUS, gdzie ubiegać się o rentę z tytułu niezdolności do pracy?

Przez ponad 20 lat podlegałam ubezpieczeniu w ZUS. Po ustaniu zatrudnienia przebywałam na zwolnieniu lekarskim, a po jego zakończeniu – z racji posiadania gospodarstwa – podlegam ubezpieczeniu w KRUS. Czy i na jakich zasadach mogę ubiegać się o rentę (z ZUS czy KRUS)?

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika » wizytówka Zadaj pytanie »