Kategoria: Emerytura

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z emeryturą?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

W jakiej kolejności złożyć dokumenty przy wniosku o emeryturę?

Mateusz Rzeszowski • Opublikowane: 2018-04-18

Kilka miesięcy temu skończyłam 60 lat. W październiku chcę złożyć wniosek o emeryturę. Jeszcze pozostaję w stosunku racy. W jakiej kolejności złożyć dokumenty? Czy najpierw złożyć wniosek, czy rozwiązać umowę o pracę? Obawiam się pozostania bez środków. Liczyć się będzie data złożenia wniosku, czy otrzymania decyzji? Nie chciałabym na własne życzenie popełnić jakiegoś proceduralnego błędu. W każdej chwili mogę rozwiązać umowę o pracę za porozumieniem stron.

Mateusz Rzeszowski

»Wybrane opinie klientów

Panie Mecenasie! Bardzo dziękujemy za całą pomoc - wiele wątpliwości nam Pan wyjaśnił . Sądzę, że dalej będziemy próbować same rozplątywać te nasze sprawy, choć jeśli napotkamy kolejne trudności, pozwolimy sobie w nowych zapytaniach skorzystać z Pańskiej pomocy. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy.
Ewa, 70 lat, obecnie emerytka
Bardzo dziękuje Pani Izabeli za niezwykle klarowną poradę prawną. To już kolejny raz kiedy korzystam z usług portalu i wiem, że jak tylko będę potrzebował prawnego wsparcia to tu wrócę. Pozdrawiam
Miłosz, 31 lat
Bardzo fajna sprawa. Porada prawna bez ruszania się z domu i poszukiwania kancelarii. I do tego prawie błyskawiczna odpowiedź. Z udzielonej odpowiedzi jestem zadowolona. Co do ceny, to nie wiem czy zapłaciłam dużo czy mało, bo nie korzystałam wcześniej z porad prawników, więc nie mam porównania. Wydaje mi się jednak, że cena nie była zbyt niska w porównaniu do stopnia złożoności sprawy.
Barbara
Rzeczowe wyjaśnienie i informacja której nie mogłam nigdzie znaleźć, nikt nie potrafił konkretnie odpowiedzieć co mam zrobić, jaki wniosek mam złożyć. Cena bardzo sensowna, zwłaszcza że bez wychodzenia z domu, bez starty czasu, paliwa i wszelkiego po drodze wiem co mam zrobić.
Ewa, 35 lat, Pracownik IT
Serdeczne i szczere podziękowania dla Pana Janusza Polanowskiego za okazaną pomoc i doradztwo. Pełen profesjonalizm. Polecam.
Dawid, 29 lat, Przedsiębiorca

Przyznanie prawa do emerytury nie jest uzależnione od rozwiązania stosunku pracy. W związku z czym w pierwszej kolejności najlepiej złożyć do ZUS-u wniosek o świadczenie emerytalne. Na jego rozpatrzenie którego ZUS będzie miał co do zasady 30 dni. Zgodnie bowiem z art. 118 ust. 1 ustawy o emeryturach i rentach z funduszu ubezpieczeń społecznych:

„Organ rentowy wydaje decyzję w sprawie prawa do świadczenia lub ustalenia jego wysokości po raz pierwszy w ciągu 30 dni od wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania tej decyzji”.

Od przyznania prawa do emerytury należy odróżnić prawo do pobierania świadczenia emerytalnego, czyli wypłaty emerytury. W celu otrzymania takiego prawa konieczne jest rozwiązanie stosunku pracy i dostarczenie do ZUS-u świadectwa pracy. Zgodnie bowiem z art. 103a ustawy o emeryturach i rentach z funduszu ubezpieczeń społecznych „prawo do emerytury ulega zawieszeniu bez względu na wysokość przychodu uzyskiwanego przez emeryta z tytułu zatrudnienia kontynuowanego bez uprzedniego rozwiązania stosunku pracy z pracodawcą, na rzecz którego wykonywał je bezpośrednio przed dniem nabycia prawa do emerytury, ustalonym w decyzji organu rentowego”.

Oznacza to, iż co do zasady ZUS może przyznać Pani prawo do emerytury, ale zawiesić jej wypłatę do czasu rozwiązania stosunku pracy. Takie rozwiązanie jest o tyle wygodne, o ile w przypadku przedłużenia się procedury w ZUS-ie uniknie Pani pozostawania bez stałych wpływów.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Jeśli chodzi o początkowy termin wypłaty świadczeń, to kwestię tę reguluje art. 129 ustawy o emeryturach i rentach z funduszu ubezpieczeń społecznych, zgodnie z którym świadczenia wypłaca się poczynając od dnia powstania prawa do tych świadczeń, nie wcześniej jednak niż od miesiąca, w którym zgłoszono wniosek lub wydano decyzję z urzędu. Oznacza to, iż na termin wypłaty świadczenia emerytalnego ma wpływ data złożenia wniosku, a nie data jego rozpatrzenia. W sytuacji, kiedy wraz z wnioskiem złożone by zostało świadectwo pracy (rozwiązany stosunek pracy), to wypłata świadczenia powinna nastąpić z uwzględnieniem okresu rozpatrywania wniosku, chociaż sama decyzja zostanie wydana w terminie późniejszym.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z emeryturą?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »