Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z emeryturą?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Ochrona przedemerytalna dla pracownika policji

Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2018-04-11 • Aktualizacja: 2021-12-29

Z zainteresowaniem przeczytałem artykuł o ochronie przedemerytalnej na Państwa stronie. Jak wiadomo, funkcjonariusze służb mundurowych nie posiadali ochrony przedemerytalnej (będąc w służbie). Czy istnieje jakieś orzecznictwo stwierdzające, że ochrona wynikająca z art. 39 nie przysługuje pracownikowi, który posiada uprawnienia emerytalne wynikające ze służby w policji, czy wojsku? Pytam dlatego, że cytowana wykładnia wyroku o sygn. akt I PK 119/11 dotyczy jednak zupełnie innej sytuacji.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Ochrona przedemerytalna dla pracownika policji

Kogo nie dotyczy zakaz wypowiedzenia umowy o pracę wynikający z art. 39 Kodeksu pracy?

 

Niestety nie jest to takie jednoznaczne, jak się wydaje – bowiem literalne brzmienie przepisu nie uzależnia ochrony przedemerytalnej od posiadania lub nie prawa do świadczenia.

 

Art. 39 Kodeksu pracy mówi: „pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż cztery lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku”.

 

Treści niby nie pozostawia wątpliwości, a jednak spod ochrony wyłączone są osoby, które już pobierają świadczenia emerytalne.

 

Zakaz wypowiedzenia umowy o pracę wynikający z art. 39 Kodeksu pracy nie dotyczy pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy i pobierającego jednocześnie emeryturę.(uchwała Sądu Najwyższego – Izba Administracyjna, Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z dnia 11 czerwca 1991 r., sygn. akt I PZP 19/91).

 

Wynika to z faktu, że u osób korzystających już ze świadczeń emerytalnych nie ma mowy o uzyskaniu prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku, bo prawo to już zostało uzyskane i jest wykorzystywane. Wykładnia celowościowa przepisu wprowadzającego ochronę przedemerytalną prowadzi – zdaniem SN – do wniosku o objęciu ochroną tylko takich osób, które będąc w zaawansowanym wieku, nie mają jeszcze prawa do emerytury, a w razie wypowiedzenia mogłyby mieć trudności w znalezieniu pracy. Taki cel nie występuje u pobierających emeryturę.

 

Może Pan mieć oczywiście inne zdanie. Jednak wyroki sądów są tu zasadniczo jednoznaczne, wypowiadając się za brakiem ochrony w takim wypadku.

 

Mimo to, jeśli pracodawca wypowiedział Panu umowę o pracę „w okresie ochronnym”, może Pan zgodnie z art. 264 Kodeksu pracy złożyć do sądu pracy odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę w ciągu siedmiu dni od dnia doręczenia pisma wypowiadającego umowę.

Można żądać przywrócenia do pracy lub odszkodowania. Wówczas na wysłanie wniosku do sądu pracy mamy o siedem dni więcej, a więc 14 dni od dnia doręczenia zawiadomienia o rozwiązaniu umowy o pracę.

 

Jednak ja opowiadam się za brakiem ochrony w sytuacji osoby pobierającej już emeryturę – czy to wcześniejszą z FUS-u, czy mundurową.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Indywidualne porady prawne

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z emeryturą?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawo-karne.info

praworolne.info

ewindykacja24.pl

Szukamy prawnika »