Kategoria: Emerytura

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z emeryturą?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Ochrona przedemerytalna dla pracownika policji

Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2018-04-11

Z zainteresowaniem przeczytałem artykuł o ochronie przedemerytalnej na Państwa stronie. Jak wiadomo, funkcjonariusze służb mundurowych nie posiadali ochrony przedemerytalnej (będąc w służbie). Czy istnieje jakieś orzecznictwo stwierdzające, że ochrona wynikająca z art. 39 nie przysługuje pracownikowi, który posiada uprawnienia emerytalne wynikające ze służby w policji, czy wojsku? Pytam dlatego, że cytowana wykładnia wyroku o sygn. akt I PK 119/11 dotyczy jednak zupełnie innej sytuacji.

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Już drugi raz korzystam z Państwa porady i sądzę, że nie ostatni. Trzeba jedynie pamiętać, żeby dokładnie formułować pytanie. Usługa jest szybka i rzetelna, popartą dużą wiedzą.
Irena, ekonomista, 64 lata
Pełen profesjonalizm. Polecam. Odpowiedzą na każde pytanie rzetelnie i podparte wiedzą.
Monika, terapeuta, 42 lata
Bardzo się cieszę, że jest taki serwis. Odpowiedzi są udzielane szybko i rzeczowo. Jeśli będę w przyszłości potrzebowała skorzystać z porady prawniczej to na pewno zwrócę się ponownie. Dużą zaletą jest to, że można zadać kolejne pytanie do pytania już opłaconego bez ponoszenia dodatkowych kosztów.
Bogusława, 56 lat
Kozystam pierwszy raz z państwa usług i jak narazie nie mam zadnych negatywnych komentarzy, uważam ze dziłaja państwo sprawnie i nawet lekkie opóźnienia nie są źle widziane
Iwona, 49 lata, ekonom
Rzetelne i wyczerpujące odpowiedzi
Alicja, pedagog

Niestety nie jest to takie jednoznaczne, jak się wydaje – bowiem literalne brzmienie przepisu nie uzależnia ochrony przedemerytalnej od posiadania lub nie prawa do świadczenia.

 

Art. 39 Kodeksu pracy mówi: „pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż cztery lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku”.

 

Treści niby nie pozostawia wątpliwości, a jednak spod ochrony wyłączone są osoby, które już pobierają świadczenia emerytalne.

 

Zakaz wypowiedzenia umowy o pracę wynikający z art. 39 Kodeksu pracy nie dotyczy pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy i pobierającego jednocześnie emeryturę.(uchwała Sądu Najwyższego – Izba Administracyjna, Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z dnia 11 czerwca 1991 r., sygn. akt I PZP 19/91).

 

Wynika to z faktu, że u osób korzystających już ze świadczeń emerytalnych nie ma mowy o uzyskaniu prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku, bo prawo to już zostało uzyskane i jest wykorzystywane. Wykładnia celowościowa przepisu wprowadzającego ochronę przedemerytalną prowadzi – zdaniem SN – do wniosku o objęciu ochroną tylko takich osób, które będąc w zaawansowanym wieku, nie mają jeszcze prawa do emerytury, a w razie wypowiedzenia mogłyby mieć trudności w znalezieniu pracy. Taki cel nie występuje u pobierających emeryturę.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

 

Może Pan mieć oczywiście inne zdanie. Jednak wyroki sądów są tu zasadniczo jednoznaczne, wypowiadając się za brakiem ochrony w takim wypadku.

 

Mimo to, jeśli pracodawca wypowiedział Panu umowę o pracę „w okresie ochronnym”, może Pan zgodnie z art. 264 Kodeksu pracy złożyć do sądu pracy odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę w ciągu siedmiu dni od dnia doręczenia pisma wypowiadającego umowę.

Można żądać przywrócenia do pracy lub odszkodowania. Wówczas na wysłanie wniosku do sądu pracy mamy o siedem dni więcej, a więc 14 dni od dnia doręczenia zawiadomienia o rozwiązaniu umowy o pracę.

 

Jednak ja opowiadam się za brakiem ochrony w sytuacji osoby pobierającej już emeryturę – czy to wcześniejszą z FUS-u, czy mundurową.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z emeryturą?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »