Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z emeryturą?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Funkcjonariusz celny, praca o szczególnym charakterze a emerytura pomostowa

Wioletta Dyl • Opublikowane: 2018-11-05

Ukończyłem 62 lata. Do 1990 r. przepracowałem 11 lat w warunkach szczególnych, co dokumentują świadectwa pracy. Od 1990 r. do 2017 r. przepracowałem 27 lat w warunkach szczególnych w Służbie Celnej. Posiadam wpis na świadectwie służby, iż do 2008 r. była to praca w szczególnym charakterze. We wprowadzonej ustawie o Krajowej Administracji Skarbowej znalazł się zapis art. 251c, który mówi, iż jest to praca w szczególnym charakterze. Czy mam prawo do emerytury pomostowej w związku z przywróceniem tego określenia w ustawie o KAS? W ZUS usłyszałem sprzeczne opinie.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Przepisy ustawy z 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych (Dz. U. Nr 237, poz. 1656) dały możliwość osobom urodzonym po 31 grudnia 1948 r. i pracującym w szczególnych warunkach lub wykonującym pracę o szczególnym charakterze uzyskanie prawa do emerytury pomostowej w obniżonym wieku emerytalnym. Emerytura pomostowa jest świadczeniem stanowiącym element nowego systemu emerytalnego. Świadczy o tym m.in. fakt adresowania jej do pracowników urodzonych po dniu 31 grudnia 1948 r. Nabycie prawa do emerytury pomostowej jest uzależnione od spełnienia licznych przesłanek odnoszących się do przebiegu ubezpieczenia oraz warunków dotyczących biologicznych i ekonomicznych skutków świadczenia pracy w szczególnych warunkach lub pracy o szczególnym charakterze oraz procesu starzenia się. Przesłanki te są określone w art. 4 i 49 ustawy o e.p. Prawo to powstaje pod warunkiem łącznego spełnienia 8 przesłanek:

  1. bycia pracownikiem,
  2. daty urodzenia przypadającej po 31 grudnia 1948 r.,
  3. osiągnięcia okresu pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze wynoszącego co najmniej 15 lat,
  4. osiągnięcia wieku wynoszącego co najmniej 55 lat dla kobiet i co najmniej 60 lat dla mężczyzn,
  5. legitymowania się okresem składkowym i nieskładkowym wynoszącym co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn,
  6. wykonywania prac w szczególnych warunkach lub prac w szczególnym charakterze przed dniem 1 stycznia 1999 r.,
  7. wykonywania pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze po dniu 31 grudnia 2008 r. i
  8. rozwiązania z nim stosunku pracy.

Jednym z warunków wymaganych do przyznania wcześniejszej emerytury z tytułu zatrudnienia w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze jest udowodnienie odpowiedniego okresu takiego zatrudnienia. Należy przy tym zaznaczyć, że zatrudnienie to musi być wykonywane w ramach stosunku pracy lub stosunku służby. Zgodnie z § 2 ust. 1 rozporządzenia z dnia 7 lutego 1983 r. – okresami pracy uzasadniającymi prawo do świadczeń na zasadach określonych w rozporządzeniu są okresy, w których praca w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze jest wykonywana stale i w pełnym wymiarze czasu pracy obowiązującym na danym stanowisku pracy.

Ocena, czy praca wykonywana na danym stanowisku jest pracą w szczególnych warunkach w rozumieniu art. 32 ustawy emerytalnej oraz rozporządzenia z 7 lutego 1983 r., należy do pracodawcy zatrudniającego pracownika, który powinien stwierdzić taką okoliczność w wystawionym pracownikowi świadectwie pracy lub świadectwie pracy w szczególnych warunkach.

Zatrudnienie u pracodawców, którzy w przeszłości stosowali (bądź też nadal stosują) resortowe wykazy stanowisk pracy w szczególnych warunkach (wydane przez właściwych ministrów, kierowników urzędów centralnych oraz centralne związki spółdzielcze dla podległych im zakładów pracy), może być uznane za pracę w szczególnych warunkach w rozumieniu art. 32 ustawy emerytalnej, o ile w świadectwie pracy w szczególnych warunkach lub w świadectwie pracy pracodawca określił:

  • rodzaj pracy ściśle według wykazu, działu i pozycji według wymienionego rozporządzenia Rady Ministrów,
  • stanowisko pracy wymienione w odpowiednim wykazie, dziale, pozycji i punkcie zarządzenia resortowego lub uchwały,
  • okres, w którym praca w szczególnych warunkach wykonywana była stale i w pełnym wymiarze czasu pracy obowiązującym na danym stanowisku.

Fakt, iż zgodnie w wprowadzonym brzmieniem przepisu art. 251c ustawy o KAS, od 1 stycznia 2018 r. praca funkcjonariuszy celnych została uznana za pracę o szczególnym charakterze, uprawnia Pana do wystąpienia o przyznanie emerytury pomostowej.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Podobne materiały

Cywilna emerytura dla emeryta wojskowego

Proszę o przedstawienie obowiązujących przepisów w zakresie możliwości połączenia emerytury wojskowej i cywilnej. Po 22 latach służby...

 

Emerytura wojskowa na starych zasadach

Mam problem dotyczący nowych zasad emerytalnych. Z początkiem 2005 r. zostałem powołany do służby zasadniczej, która została przedłużona...

 

Wyrównanie zawieszonej emerytury

Sprawa dotyczy wyrównania zawieszonej emerytury. Czy zawieszona emerytura będzie wyrównana od dnia jej przyznania? Pracuję za granicą, polską emeryturę mam...

 

Pobieranie renty rodzinnej, okresowa praca za granicą - jak uzyskać korzystną emeryturę?

Pobieram rentę rodzinną. W 2016 skończyłam 60 lat. Złożyłam wniosek o emeryturę w ZUS. Dowiedziałam się, że moja emerytura wyniosłaby...

 

Dług w ZUS a emerytura

Moja żona ma dług w ZUS z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej w latach 2005-2011. Firma zakończyła działalność w 2012 r....

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »