Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z emeryturą?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Powiadomienie pracodawcy o zamiarze przejścia na emeryturę

Marta Handzlik • Opublikowane: 2017-08-02

W listopadzie skończyłam 60 lat. Chciałabym od 1 października 2017 r. przejść na emeryturę. U obecnego pracodawcy jestem zatrudniona od 1996 r. Aktualnie przebywam na L-4. Ponadto za ubiegły rok posiadam niewykorzystany urlop w wymiarze 20 dni. Stan zdrowia raczej nie pozwoli na powrót do pracy. Jak powinnam postąpić w takiej sytuacji? Czy mam obowiązek powiadomienia pracodawcy o zamiarze przejścia na emeryturę?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.


Powiadomienie pracodawcy o zamiarze przejścia na emeryturę

Czy pracownik ma obowiązek powiadamiania pracodawcy o chęci przejścia na emeryturę?

Co do zasady nie musi Pani powiadamiać pracodawcy o chęci przejścia na emeryturę, ale lepiej to zrobić, gdyż wówczas otrzyma Pani odprawę emerytalną w chwili przejścia na emeryturę. Dodatkowo pracodawca może wyrazić zgodę na porozumienie stron, a jeśli nie powiadomi go Pani o swoich planach – musi Pani złożyć wypowiedzenie. Przy czym jeśli chce Pani przejść na emeryturę od 1 października, to musi Pani jeszcze do tego okresu pracować.

Ile wynosi okres wypowiedzenia umowy o pracę?

Zgodnie z art. 36 ustawy Kodeks pracy (Dz. U. z 2016 r., poz. 1666) „okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony i umowy o pracę zawartej na czas określony jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi:

1) 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy;

2) 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy;

3) 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata”.

Zaległy urlop w okresie wypowiedzenia

Jeśli ma Pani zaległy urlop to w okresie wypowiedzenia, może Pani być zobowiązana do jego wykorzystania, chyba że w okresie wypowiedzenia nadal będzie Pani korzystała ze zwolnienia lekarskiego.

Aby uzyskać emeryturę, musi Pani złożyć do ZUS-u odpowiedni wniosek, przy czym może to Pani zrobić dopiero po wejściu w życie nowych przepisów, bo obecnie nie ma Pani odpowiedniego wieku do emerytury.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »


Podobne materiały

Emerytura opiekuna dziecka niepełnosprawnego

Pracownik jest opiekunem dziecka niepełnosprawnego i otrzymuje świadczenie. Jednocześnie pracuje, ale chce złożyć wniosek do ZUS-u o emeryturę...

 

Za jaką część miesiąca mam dostać emeryturę?

Za jaką część miesiąca mam dostać emeryturę?

Mam przyznaną emeryturę przez ZUS od 29.09.2016 r., tj. od następnego dnia po rozwiązaniu umowy o pracę. ZUS naliczył mi tylko wielkość pierwszej...

Czy mogę otrzymywać dodatkowo emeryturę po mężu z Niemiec?

Czy mogę otrzymywać dodatkowo emeryturę po mężu z Niemiec?

Jestem obywatelką Polski. W 2013 roku wyszłam za mąż za Niemca i byłam zameldowana na stałe w Niemczech (w Polsce również – teraz...

Jak przenieść składki emerytalne z Irlandii do Polski?

Jak przenieść składki emerytalne z Irlandii do Polski?

Pracuję razem z mężem w Irlandii. Mąż wypracował już sobie tutaj emeryturę, a mnie brakuje kilku lat pracy. Odprowadzałam oczywiście tutaj...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »