Czy będę otrzymywać rentę po mężu i zasiłek rehabilitacyjny?

Autor: Marta Handzlik

Pobieram rentę rodzinną po zmarłym mężu. Obecnie przebywam na zwolnieniu lekarskim i złożyłam wniosek o przyznanie zasiłku rehabilitacyjnego. Czy będę otrzymywała oba te świadczenia ?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Czy będę otrzymywać rentę po mężu i zasiłek rehabilitacyjny?

Czy wdowa pobierająca rentę rodzinną może równocześnie otrzymywać świadczenie rehabilitacyjne?

Świadczenie rehabilitacyjne nie przysługuje, jeśli pracownik jest uprawniony do jakiegokolwiek z niżej wskazanych świadczeń:

  • emerytury,
  • z tytułu niezdolności do pracy,
  • zasiłku dla bezrobotnych,
  • zasiłku przedemerytalnego,
  • świadczenia przedemerytalnego,
  • nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego,
  • urlopu dla poratowania zdrowia.

Prawo do świadczenia rehabilitacyjnego ponadto nie przysługuje w określonych okresach: urlopu bezpłatnego, urlopu wychowawczego, tymczasowego aresztowania oraz okresu odbywania kary pozbawienia wolności.

Zobacz również: Świadczenia dla opiekunów osób niepełnosprawnych

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Renta rodzinna po mężu a możliwość pobierania świadczenia rehabilitacyjnego

Zgodnie wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 24 sierpnia 2010 r. (sygn. akt I UK 41/10) nie nabywa prawa do świadczenia rehabilitacyjnego osoba uprawniona do emerytury, której prawo do emerytury zostało zawieszone z powodu nierozwiązania stosunku pracy z dotychczasowym pracodawcą (art. 18 ust. 7).

Przepisy ustawy zasiłkowej nie przewidują utraty prawa do świadczenia rehabilitacyjnego po wyczerpaniu zasiłku chorobowego w sytuacji, gdy pracownik jest uprawniony do renty rodzinnej po zmarłym członku rodziny.

Tak wiec zgodnie z przepisami będzie Pani nadal otrzymywała oba te świadczenia.

Zobacz również: Emerytura po mężu a rozdzielność majątkowa

Przykłady

 

Joanna, lat 58, po śmierci męża zaczęła pobierać rentę rodzinną. Niedawno uległa wypadkowi, przez co przebywa na długoterminowym zwolnieniu lekarskim. Złożyła wniosek o przyznanie zasiłku rehabilitacyjnego, aby móc kontynuować leczenie i rehabilitację. Była zaniepokojona, czy nie straci prawa do renty rodzinnej. Po dokładnym sprawdzeniu przepisów dowiedziała się, że może otrzymywać zarówno rentę rodzinną, jak i zasiłek rehabilitacyjny, co zapewni jej stabilność finansową w trudnym okresie.

 

 

Anna, wdowa po mężu, który zmarł rok temu, otrzymuje rentę rodzinną. Z powodu poważnej choroby musiała przerwać pracę i obecnie przebywa na zwolnieniu lekarskim. Anna złożyła wniosek o świadczenie rehabilitacyjne, aby móc wrócić do zdrowia i pracy. Obawiała się jednak, czy otrzymywanie zasiłku rehabilitacyjnego nie wpłynie na jej rentę rodzinną. Po konsultacji z prawnikiem dowiedziała się, że przepisy pozwalają jej na jednoczesne pobieranie obu tych świadczeń.

 

 

Ewa, matka dwóch dorosłych dzieci, od kilku lat pobiera rentę rodzinną po zmarłym mężu. Ze względu na poważne problemy zdrowotne, przebywała na długotrwałym zwolnieniu lekarskim i teraz ubiega się o zasiłek rehabilitacyjny. Ewa była pełna obaw, czy przyznanie tego zasiłku nie spowoduje utraty renty rodzinnej. Po przeanalizowaniu przepisów dowiedziała się, że zgodnie z prawem może kontynuować pobieranie renty rodzinnej równocześnie z zasiłkiem rehabilitacyjnym, co daje jej możliwość skorzystania z niezbędnej rehabilitacji bez obawy o utratę środków do życia.

Podsumowanie

 

Wdowa pobierająca rentę rodzinną po zmarłym mężu ma prawo do otrzymywania zasiłku rehabilitacyjnego, jeśli przebywa na zwolnieniu lekarskim i spełnia warunki do przyznania tego świadczenia. Przepisy nie przewidują utraty prawa do świadczenia rehabilitacyjnego w związku z pobieraniem renty rodzinnej, co zapewnia finansową stabilność w trudnym okresie rehabilitacji.

Oferta porad prawnych

 

Potrzebujesz pomocy prawnej online lub wsparcia w sporządzaniu pism? Skontaktuj się z naszymi ekspertami, którzy zapewnią profesjonalne doradztwo i przygotują niezbędne dokumenty zgodnie z obowiązującymi przepisami. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa - Dz.U. 1999 nr 60 poz. 636
2. Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 24 sierpnia 2010 r. (sygn. akt I UK 41/10

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawo-karne.info

praworolne.info

ewindykacja24.pl

Szukamy prawnika »