Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z zasiłkami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Prowadzenie działalności i zatrudnienie w firmie męża a zasiłki w przypadku ciąży

Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2019-09-23

Oboje z mężem prowadzimy działalności gospodarcze (każdy ma swoją firmę, usługi są identyczne). Jesteśmy architektami, ale prowadzimy też warsztaty rysunkowe. Wiem, że od nowego roku istnieje możliwość, aby małżonek zatrudnił mnie, i tak planujemy zrobić, bo projekty architektoniczne wykonujemy wspólnie. Nie planuję natomiast zamykać swojej firmy, bo warsztaty prowadzimy osobno, w dwóch różnych pracowniach i mam też podpisane kilkumiesięczne umowy z uczestnikami kursu. Moja firma zajmie się tylko warsztatami, natomiast mojego męża architekturą i warsztatami. Planujemy też starania o dziecko. Niestety ostatnia ciąża nie miała szczęśliwego finału, bardzo możliwe, że pójdę we wczesnych miesiącach na zwolnienie, aby się jak najbardziej oszczędzać w tym czasie. Zastanawiam się, jak będzie obliczany mój zasiłek choroby, ale i macierzyński, jeśli zatrudnię się u męża, a w ciąży będę przez większość czasu na zwolnieniu. Chcemy zatrudnić mnie od stycznia, czyli od dnia, kiedy stanie się to możliwe. Zastanawiam się też, jak spojrzy na to ZUS, jeśli w tym samym miesiącu (albo np. po jednym przepracowanym miesiącu) uda mi się zajść w ciążę, bo nie zamierzamy czekać. Proszę o poradę.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

W chwili obecnej także można zatrudnić żonę, od nowego roku zmieni się kwestia zaliczania kosztów zatrudnienia do kosztów podatkowych. Nic nie zmienia się w kwestii ubezpieczenia ZUS. Małżonek nadal traktowany będzie jako osoba współpracująca. Mimo zatrudnienia na umowę o pracę nadal będzie Pani traktowana jako osoba współpracująca. Osobami współpracującymi są: małżonek, rodzice, dzieci, macocha i ojczym, dzieci drugiego małżonka oraz dzieci przysposobione – o ile pozostają z przedsiębiorcą we wspólnym gospodarstwie domowym.

Przedsiębiorca i osoba współpracująca zobowiązani są do opłacania składek społecznych i składki zdrowotnej. Jednak gdy będzie Pani miał zbieg tytułów ubezpieczeń – z działalności i jako osoba współpracująca – jedno z tych tytułów do ubezpieczenia społecznego będzie dobrowolne.

Art. 6 ust. 1 pkt 5 ustawy systemowej wskazuje, że obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlegają, z zastrzeżeniem art. 8 i 9, osoby fizyczne, które na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej są osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność oraz osobami z nimi współpracującymi. Zgodnie z art. 12 ust. 1 tej ustawy w stosunku do takich osób istnieje również obowiązek ubezpieczenia wypadkowego.

Jeśli chodzi z kolei o ubezpieczenie chorobowe osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą i osób z nimi współpracujących, to zgodnie z art. 11 ust. 2 ustawy systemowej takiemu ubezpieczeniu osoby te podlegają dobrowolnie na swój wniosek. 

Okres podlegania obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym, wypadkowemu i chorobowemu w przypadku osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą – w myśl art. 13 pkt 4 ustawy systemowej – trwa od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności do dnia zaprzestania wykonywania tej działalności, z wyłączeniem okresu, na który wykonywanie działalności zostało zawieszone na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej.

Art. 8 ust. 2 mówi, że jeżeli pracownik spełnia kryteria określone dla osób współpracujących, o których mowa w ust. 11 dla celów ubezpieczeń społecznych jest traktowany jako osoba współpracująca

W przypadku, gdy jedna osoba jest równocześnie przedsiębiorcą i osobą współpracującą w innej działalności, występuje wówczas tzw. zbieg tytułów ubezpieczeń. Składkę zdrowotną należy płacić odrębnie z obu tytułów. Ale skoro podlega Pani pod ubezpieczenie społeczne z jednego z tytułów dobrowolnie, to nie ma Pani możliwości zgłoszenia się do ubezpieczenia chorobowego z tego dobrowolnego tytułu. Zwykle pozostawia się tytuł, który powstał wcześniej. Drugi jest dobrowolny w zakresie składek społecznych, a więc nie można się zgłosić do składek chorobowych.

Natomiast taki zabieg podwoi Pani składki na ubezpieczenie zdrowotne. Nic nie zyskując, podniesie Pani koszty. Absolutnie nie jest to dla Pani wyjście. Żadne. Nie dostanie Pani podwójnego zasiłku. Po drugie ZUS z przyjemnością podważy każdy tego typu stosunek ubezpieczenia.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z zasiłkami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Pytania i odpowiedzi

Czy w serwisie można otrzymać pomoc prawną?

W serwisie udzielamy porad prawnych. Wystarczy wypełnić formularz i opisać problem. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Ile czasu trzeba czekać na poradę prawną?

Porada prawna udzielana jest do 24 godzin. W bardziej skomplikowanych sprawach terminy ustalane są indywidualnie.

Podobne materiały

Zakończenie zatrudnienia podczas macierzyńskiego

Od 4 miesięcy przebywam na urlopie macierzyńskim. Od początku wybrałam wariant urlopu macierzyńskiego razem z rodzicielskim, otrzymując przy tym 80%...

Zwolnienie lekarskie, urlop, inna choroba - czy ZUS uzna nowy okresu zasiłkowy?

Przez 182 dni przebywałam na zwolnieniu lekarskim, po zwolnieniu byłam na urlopie wypoczynkowym. Powinnam po urlopie wrócić do pracy, ale znowu zachorowałam....

Zakres uprawnień ZUS przy kontroli zasiłku opiekuńczego

Prowadzę działalność gospodarczą i w pewnych okresach korzystam z zasiłku opiekuńczego na dwoje dzieci. Kilka dni temu otrzymałam pismo...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »