Autor: Izabela Nowacka-Marzeion
Oboje z mężem prowadzimy działalności gospodarcze (każdy ma swoją firmę, usługi są identyczne). Jesteśmy architektami, ale prowadzimy też warsztaty rysunkowe. Wiem, że od nowego roku istnieje możliwość, aby małżonek zatrudnił mnie, i tak planujemy zrobić, bo projekty architektoniczne wykonujemy wspólnie. Nie planuję natomiast zamykać swojej firmy, bo warsztaty prowadzimy osobno, w dwóch różnych pracowniach i mam też podpisane kilkumiesięczne umowy z uczestnikami kursu. Moja firma zajmie się tylko warsztatami, natomiast mojego męża architekturą i warsztatami. Planujemy też starania o dziecko. Niestety ostatnia ciąża nie miała szczęśliwego finału, bardzo możliwe, że pójdę we wczesnych miesiącach na zwolnienie, aby się jak najbardziej oszczędzać w tym czasie. Zastanawiam się, jak będzie obliczany mój zasiłek choroby, ale i macierzyński, jeśli zatrudnię się u męża, a w ciąży będę przez większość czasu na zwolnieniu. Chcemy zatrudnić mnie od stycznia, czyli od dnia, kiedy stanie się to możliwe. Zastanawiam się też, jak spojrzy na to ZUS, jeśli w tym samym miesiącu (albo np. po jednym przepracowanym miesiącu) uda mi się zajść w ciążę, bo nie zamierzamy czekać. Proszę o poradę.
W chwili obecnej także można zatrudnić żonę, od nowego roku zmieni się kwestia zaliczania kosztów zatrudnienia do kosztów podatkowych. Nic nie zmienia się w kwestii ubezpieczenia ZUS. Małżonek nadal traktowany będzie jako osoba współpracująca. Mimo zatrudnienia na umowę o pracę nadal będzie Pani traktowana jako osoba współpracująca. Osobami współpracującymi są: małżonek, rodzice, dzieci, macocha i ojczym, dzieci drugiego małżonka oraz dzieci przysposobione – o ile pozostają z przedsiębiorcą we wspólnym gospodarstwie domowym.
Przedsiębiorca i osoba współpracująca zobowiązani są do opłacania składek społecznych i składki zdrowotnej. Jednak gdy będzie Pani miał zbieg tytułów ubezpieczeń – z działalności i jako osoba współpracująca – jedno z tych tytułów do ubezpieczenia społecznego będzie dobrowolne.
Art. 6 ust. 1 pkt 5 ustawy systemowej wskazuje, że obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlegają, z zastrzeżeniem art. 8 i 9, osoby fizyczne, które na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej są osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność oraz osobami z nimi współpracującymi. Zgodnie z art. 12 ust. 1 tej ustawy w stosunku do takich osób istnieje również obowiązek ubezpieczenia wypadkowego.
Zobacz również: Żona jako osoba współpracująca
Jeśli chodzi z kolei o ubezpieczenie chorobowe osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą i osób z nimi współpracujących, to zgodnie z art. 11 ust. 2 ustawy systemowej takiemu ubezpieczeniu osoby te podlegają dobrowolnie na swój wniosek.
Okres podlegania obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym, wypadkowemu i chorobowemu w przypadku osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą – w myśl art. 13 pkt 4 ustawy systemowej – trwa od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności do dnia zaprzestania wykonywania tej działalności, z wyłączeniem okresu, na który wykonywanie działalności zostało zawieszone na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej.
Art. 8 ust. 2 mówi, że jeżeli pracownik spełnia kryteria określone dla osób współpracujących, o których mowa w ust. 11 dla celów ubezpieczeń społecznych jest traktowany jako osoba współpracująca
W przypadku, gdy jedna osoba jest równocześnie przedsiębiorcą i osobą współpracującą w innej działalności, występuje wówczas tzw. zbieg tytułów ubezpieczeń. Składkę zdrowotną należy płacić odrębnie z obu tytułów. Ale skoro podlega Pani pod ubezpieczenie społeczne z jednego z tytułów dobrowolnie, to nie ma Pani możliwości zgłoszenia się do ubezpieczenia chorobowego z tego dobrowolnego tytułu. Zwykle pozostawia się tytuł, który powstał wcześniej. Drugi jest dobrowolny w zakresie składek społecznych, a więc nie można się zgłosić do składek chorobowych.
Natomiast taki zabieg podwoi Pani składki na ubezpieczenie zdrowotne. Nic nie zyskując, podniesie Pani koszty. Absolutnie nie jest to dla Pani wyjście. Żadne. Nie dostanie Pani podwójnego zasiłku. Po drugie ZUS z przyjemnością podważy każdy tego typu stosunek ubezpieczenia.
Zobacz również: Wniosek o anulowanie A1
Ania i Jakub - Architekci i przedsiębiorcy
Ania i Jakub są małżeństwem architektów, którzy prowadzą oddzielne działalności gospodarcze. Postanowili, że Jakub zatrudni Anię w swojej firmie, aby wspólnie realizować projekty architektoniczne. Ania nie zamknęła swojej firmy, ponieważ prowadziła również warsztaty rysunkowe. Gdy Ania zaszła w ciążę, zdecydowała się na wczesne zwolnienie lekarskie, aby zminimalizować ryzyko. Jej zasiłek chorobowy i macierzyński został obliczony na podstawie wynagrodzenia z umowy o pracę u męża, co okazało się korzystniejsze niż prowadzenie jedynie własnej działalności gospodarczej.
Magda i Tomasz - Właściciele kreatywnych pracowni
Magda i Tomasz prowadzą własne kreatywne pracownie - ona warsztaty ceramiczne, on biuro projektowe. Tomasz zatrudnił Magdę, aby wspólnie pracować nad projektami wnętrz. Magda zachowała swoją działalność z warsztatami. Gdy Magda zaszła w ciążę, skorzystała ze zwolnienia lekarskiego, a później z zasiłku macierzyńskiego, który był oparty na jej wynagrodzeniu z firmy Tomasza. Pozwoliło to na stabilność finansową rodziny oraz kontynuację prowadzenia warsztatów przez Magdę w ograniczonym zakresie.
Karolina i Michał - Przedsiębiorcy w branży IT
Karolina i Michał są specjalistami IT, każde z nich prowadzi swoją firmę. Michał zdecydował się zatrudnić Karolinę, aby razem pracować nad większymi projektami. Karolina nie zrezygnowała ze swojej firmy, ponieważ realizowała indywidualne zlecenia. Kiedy Karolina zaszła w ciążę, wykorzystała możliwość wcześniejszego przejścia na zwolnienie lekarskie, a jej zasiłek chorobowy i macierzyński został obliczony na podstawie umowy o pracę z firmą Michała. Dzięki temu, mimo ciąży, mogła skupić się na zdrowiu, mając zapewnione wsparcie finansowe.
Zatrudnienie w firmie męża, przy jednoczesnym prowadzeniu własnej działalności gospodarczej, oferuje elastyczne rozwiązania dla przyszłych matek, umożliwiając korzystniejsze warunki obliczenia zasiłku chorobowego i macierzyńskiego. Kluczowe jest jednak dokładne zaplanowanie i konsultacja z ekspertami, aby dostosować się do przepisów i optymalizować korzyści finansowe, zwłaszcza w kontekście wspólnego prowadzenia działalności i planowania rodziny.
Potrzebujesz wsparcia w zakresie prawa pracy, ubezpieczeń społecznych czy prowadzenia działalności gospodarczej? Skorzystaj z naszej oferty porad prawnych online i profesjonalnie przygotowanych pism, aby zabezpieczyć swoje interesy i zapewnić spokój ducha w każdej sytuacji. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.
1. Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych - Dz.U. 1998 nr 162 poz. 1118
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Zapytaj prawnika