Kategoria: Zasiłki

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z zasiłkami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

L4 na etacie i prowadzenie działalności gospodarczej

Marta Handzlik • Opublikowane: 2017-03-24

Ze względu na ciążę jestem zmuszona iść na L4 (pracuję w szkodliwych warunkach). Dodatkowo prowadzę działalność gospodarczą, którą mogę wykonywać bez jakichkolwiek przeciwwskazań. Co muszę zrobić, by mieć L4 na etacie i jednocześnie prowadzić działalność gospodarczą? Nie chcę, by ZUS po jakimś czasie kazał mi zwracać pieniądze otrzymane na L4.

Marta Handzlik

»Wybrane opinie klientów

Panie Mecenasie! Bardzo dziękujemy za całą pomoc - wiele wątpliwości nam Pan wyjaśnił . Sądzę, że dalej będziemy próbować same rozplątywać te nasze sprawy, choć jeśli napotkamy kolejne trudności, pozwolimy sobie w nowych zapytaniach skorzystać z Pańskiej pomocy. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy.
Ewa, 70 lat, obecnie emerytka
Bardzo dziękuje Pani Izabeli za niezwykle klarowną poradę prawną. To już kolejny raz kiedy korzystam z usług portalu i wiem, że jak tylko będę potrzebował prawnego wsparcia to tu wrócę. Pozdrawiam
Miłosz, 31 lat
Bardzo fajna sprawa. Porada prawna bez ruszania się z domu i poszukiwania kancelarii. I do tego prawie błyskawiczna odpowiedź. Z udzielonej odpowiedzi jestem zadowolona. Co do ceny, to nie wiem czy zapłaciłam dużo czy mało, bo nie korzystałam wcześniej z porad prawników, więc nie mam porównania. Wydaje mi się jednak, że cena nie była zbyt niska w porównaniu do stopnia złożoności sprawy.
Barbara
Rzeczowe wyjaśnienie i informacja której nie mogłam nigdzie znaleźć, nikt nie potrafił konkretnie odpowiedzieć co mam zrobić, jaki wniosek mam złożyć. Cena bardzo sensowna, zwłaszcza że bez wychodzenia z domu, bez starty czasu, paliwa i wszelkiego po drodze wiem co mam zrobić.
Ewa, 35 lat, Pracownik IT
Serdeczne i szczere podziękowania dla Pana Janusza Polanowskiego za okazaną pomoc i doradztwo. Pełen profesjonalizm. Polecam.
Dawid, 29 lat, Przedsiębiorca

Odpowiadając na Pani pytanie uprzejmie informuję, że zgodnie z art. 17 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, ubezpieczony wykonujący w okresie orzeczonej niezdolności do pracy pracę zarobkową lub wykorzystujący zwolnienie od pracy w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres tego zwolnienia.

Przez pracę zarobkową należy w tym przypadku rozumieć wszelką aktywność zawodową, która ma przynieść zarobek (dochód), wykonywaną na każdej podstawie prawnej bez względu na wymiar czasu tej pracy i jej charakter.

Dlatego też najlepszym rozwiązaniem jest zatrudnienie na okres zwolnienia lekarskiego jakiegoś pracownika, aby to on wykonywał zadania należące do zakresu prowadzonej działalności. Jeśli jednak działalność obejmuje takie zadania, które muszą być wykonywane osobiście – najlepszym rozwiązaniem dla Pani będzie korzystanie ze zwolnienia także z tytułu działalności gospodarczej (nawet jeśli nie opłacała Pani dobrowolnej składki chorobowej i nie otrzyma za to pieniędzy). Wówczas z obu tytułów będzie Pani na zwolnieniu i ZUS nie będzie tego negował.

Jednocześnie należy podkreślić, że zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 5 czerwca 2008 r. (III UK 11/08) samo podpisywanie faktur i innych dokumentów niezbędnych do prowadzenia działalności w okresie pobierania zasiłku (w sytuacji gdy nie ma możliwości jej zawieszenia) może zostać uznane za działalność, która nie ma zarobkowego charakteru.

W innym wyroku (z dnia 9 października 2006 r., II UK 44/06) Sąd Najwyższy uznał, że straci zasiłek chorobowy osoba, która nie tylko podpisywała przelewy, ale i badała, czy stan konta umożliwia zapłatę, a także udzielała porad telefonicznych pracownikom, podpisywała dokumenty rozliczeniowe, tj. deklaracje podatku dochodowego, deklaracje rozliczeniowe z ZUS oraz przelewy bankowe.

Słowem – najlepszym rozwiązaniem – o ile jest to możliwe ze względu na charakter Pani pracy w ramach działalności gospodarczej – jest zatrudnienie innej osoby do wykonywania tych zadań w czasie, gdy Pani korzysta ze zwolnienia lekarskiego.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z zasiłkami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »