Kategoria: Zasiłki

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z zasiłkami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

L4 na etacie i prowadzenie działalności gospodarczej

Marta Handzlik • Opublikowane: 2017-03-24

Ze względu na ciążę jestem zmuszona iść na L4 (pracuję w szkodliwych warunkach). Dodatkowo prowadzę działalność gospodarczą, którą mogę wykonywać bez jakichkolwiek przeciwwskazań. Co muszę zrobić, by mieć L4 na etacie i jednocześnie prowadzić działalność gospodarczą? Nie chcę, by ZUS po jakimś czasie kazał mi zwracać pieniądze otrzymane na L4.

Marta Handzlik

»Wybrane opinie klientów

Już drugi raz korzystam z Państwa porady i sądzę, że nie ostatni. Trzeba jedynie pamiętać, żeby dokładnie formułować pytanie. Usługa jest szybka i rzetelna, popartą dużą wiedzą.
Irena, ekonomista, 64 lata
Pełen profesjonalizm. Polecam. Odpowiedzą na każde pytanie rzetelnie i podparte wiedzą.
Monika, terapeuta, 42 lata
Bardzo się cieszę, że jest taki serwis. Odpowiedzi są udzielane szybko i rzeczowo. Jeśli będę w przyszłości potrzebowała skorzystać z porady prawniczej to na pewno zwrócę się ponownie. Dużą zaletą jest to, że można zadać kolejne pytanie do pytania już opłaconego bez ponoszenia dodatkowych kosztów.
Bogusława, 56 lat
Kozystam pierwszy raz z państwa usług i jak narazie nie mam zadnych negatywnych komentarzy, uważam ze dziłaja państwo sprawnie i nawet lekkie opóźnienia nie są źle widziane
Iwona, 49 lata, ekonom
Rzetelne i wyczerpujące odpowiedzi
Alicja, pedagog

Odpowiadając na Pani pytanie uprzejmie informuję, że zgodnie z art. 17 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, ubezpieczony wykonujący w okresie orzeczonej niezdolności do pracy pracę zarobkową lub wykorzystujący zwolnienie od pracy w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres tego zwolnienia.

Przez pracę zarobkową należy w tym przypadku rozumieć wszelką aktywność zawodową, która ma przynieść zarobek (dochód), wykonywaną na każdej podstawie prawnej bez względu na wymiar czasu tej pracy i jej charakter.

Dlatego też najlepszym rozwiązaniem jest zatrudnienie na okres zwolnienia lekarskiego jakiegoś pracownika, aby to on wykonywał zadania należące do zakresu prowadzonej działalności. Jeśli jednak działalność obejmuje takie zadania, które muszą być wykonywane osobiście – najlepszym rozwiązaniem dla Pani będzie korzystanie ze zwolnienia także z tytułu działalności gospodarczej (nawet jeśli nie opłacała Pani dobrowolnej składki chorobowej i nie otrzyma za to pieniędzy). Wówczas z obu tytułów będzie Pani na zwolnieniu i ZUS nie będzie tego negował.

Jednocześnie należy podkreślić, że zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 5 czerwca 2008 r. (III UK 11/08) samo podpisywanie faktur i innych dokumentów niezbędnych do prowadzenia działalności w okresie pobierania zasiłku (w sytuacji gdy nie ma możliwości jej zawieszenia) może zostać uznane za działalność, która nie ma zarobkowego charakteru.

W innym wyroku (z dnia 9 października 2006 r., II UK 44/06) Sąd Najwyższy uznał, że straci zasiłek chorobowy osoba, która nie tylko podpisywała przelewy, ale i badała, czy stan konta umożliwia zapłatę, a także udzielała porad telefonicznych pracownikom, podpisywała dokumenty rozliczeniowe, tj. deklaracje podatku dochodowego, deklaracje rozliczeniowe z ZUS oraz przelewy bankowe.

Słowem – najlepszym rozwiązaniem – o ile jest to możliwe ze względu na charakter Pani pracy w ramach działalności gospodarczej – jest zatrudnienie innej osoby do wykonywania tych zadań w czasie, gdy Pani korzysta ze zwolnienia lekarskiego.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z zasiłkami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Czy mogę nadal chorować w świetle przepisów prawa pracy?

Za miesiąc kończy mi się okres zasiłkowy 182 dni . W międzyczasie pojawiła się inna choroba i jestem umówiona z lekarzem innej specjalizacji...

Odmowa przez ZUS wypłaty świadczenia chorobowego

W dniu 28 czerwca skończył mi się urlop macierzyński. Od 29 czerwca przebywam na zwolnieniu lekarskim w związku z zagrożoną ciążą. Mam...

Status bezrobotnego a świadczenie przedemerytalne

Z końcem sierpnia 2014 r., po 32 latach pracy i 11 miesiącach, zostałam zwolniona za porozumieniem stron. Zarejestrowałam się w PUP 11 września...

Zwolnienie konieczne do dokończenia terapii

Ostatniego października wstrzymano mi zasiłek z ZUS-u po 18- dniach. ZUS przesłał decyzję dopiero 16 listopada, więc od 1 do 15 przebywałam na...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »