Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z zasiłkami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

L4 na etacie i prowadzenie działalności gospodarczej

Marta Handzlik • Opublikowane: 2017-03-24

Ze względu na ciążę jestem zmuszona iść na L4 (pracuję w szkodliwych warunkach). Dodatkowo prowadzę działalność gospodarczą, którą mogę wykonywać bez jakichkolwiek przeciwwskazań. Co muszę zrobić, by mieć L4 na etacie i jednocześnie prowadzić działalność gospodarczą? Nie chcę, by ZUS po jakimś czasie kazał mi zwracać pieniądze otrzymane na L4.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.


L4 na etacie i prowadzenie działalności gospodarczej

Wykonywanie pracy zarobkowej w okresie orzeczonej niezdolności do pracy

Odpowiadając na Pani pytanie uprzejmie informuję, że zgodnie z art. 17 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, ubezpieczony wykonujący w okresie orzeczonej niezdolności do pracy pracę zarobkową lub wykorzystujący zwolnienie od pracy w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres tego zwolnienia.

Prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej a okres zwolnienia lekarskiego

Przez pracę zarobkową należy w tym przypadku rozumieć wszelką aktywność zawodową, która ma przynieść zarobek (dochód), wykonywaną na każdej podstawie prawnej bez względu na wymiar czasu tej pracy i jej charakter.

Dlatego też najlepszym rozwiązaniem jest zatrudnienie na okres zwolnienia lekarskiego jakiegoś pracownika, aby to on wykonywał zadania należące do zakresu prowadzonej działalności. Jeśli jednak działalność obejmuje takie zadania, które muszą być wykonywane osobiście – najlepszym rozwiązaniem dla Pani będzie korzystanie ze zwolnienia także z tytułu działalności gospodarczej (nawet jeśli nie opłacała Pani dobrowolnej składki chorobowej i nie otrzyma za to pieniędzy). Wówczas z obu tytułów będzie Pani na zwolnieniu i ZUS nie będzie tego negował.

Podpisywanie faktur i innych dokumentów niezbędnych do prowadzenia działalności w okresie pobierania zasiłku chorobowego

Jednocześnie należy podkreślić, że zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 5 czerwca 2008 r. (III UK 11/08) samo podpisywanie faktur i innych dokumentów niezbędnych do prowadzenia działalności w okresie pobierania zasiłku (w sytuacji gdy nie ma możliwości jej zawieszenia) może zostać uznane za działalność, która nie ma zarobkowego charakteru.

W innym wyroku (z dnia 9 października 2006 r., II UK 44/06) Sąd Najwyższy uznał, że straci zasiłek chorobowy osoba, która nie tylko podpisywała przelewy, ale i badała, czy stan konta umożliwia zapłatę, a także udzielała porad telefonicznych pracownikom, podpisywała dokumenty rozliczeniowe, tj. deklaracje podatku dochodowego, deklaracje rozliczeniowe z ZUS oraz przelewy bankowe.

Słowem – najlepszym rozwiązaniem – o ile jest to możliwe ze względu na charakter Pani pracy w ramach działalności gospodarczej – jest zatrudnienie innej osoby do wykonywania tych zadań w czasie, gdy Pani korzysta ze zwolnienia lekarskiego.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »


Podobne materiały

Odmowa przez ZUS wypłaty świadczenia chorobowego

W dniu 28 czerwca skończył mi się urlop macierzyński. Od 29 czerwca przebywam na zwolnieniu lekarskim w związku z zagrożoną ciążą. Mam...

 

Status bezrobotnego a świadczenie przedemerytalne

Z końcem sierpnia 2014 r., po 32 latach pracy i 11 miesiącach, zostałam zwolniona za porozumieniem stron. Zarejestrowałam się w PUP 11 września...

 

Umowa na okres próbny a zasiłek macierzyński

Mam umowę na okres próbny do 5 kwietnia 2017 r. Chciałabym się dowiedzieć, jak wygląda kwestia zasiłku macierzyńskiego w razie gdybym w trakcie...

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »