Umowa-zlecenie podczas urlopu wychowawczego i kolejna ciąża

Autor: Marta Handzlik

Pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę na niepełny etat przebywa na urlopie wychowawczym. W trakcie tego urlopu jest podpisana z nim umowa-zlecenie, tym samym zgłoszony został do wszystkich ubezpieczeń społecznych łącznie z dobrowolnym chorobowym z kodem 041100. Po upływie czasu pracownik przynosi zwolnienie lekarskie, informując, że jest w ciąży. W związku z czym pracodawca składa do ZUS-u druk Z-3a wraz ze zwolnieniem. Następnie pracodawca dostaje informację o porodzie tej osoby. Czy w związku z tym faktem pracodawca składa do ZUS-u druk Z-3a i Z-3 do wypłaty zasiłku macierzyńskiego? Jeżeli dla ZUS-u z chwilą porodu urlop wychowawczy kończy się, czy trzeba jednocześnie zmienić zleceniobiorcy kod tytułu ubezpieczeń z 0411 na 0110 z tytułu zawartej umowy zlecenie? Czy do podstawy wypłaty zasiłku macierzyńskiego mamy wykazać przychody z umowy zlecenie, czy też z umowy o pracę z okresu poprzedzającego urlop wychowawczy? W jaki sposób ZUS naliczy świadczenie macierzyńskie?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Umowa-zlecenie podczas urlopu wychowawczego i kolejna ciąża

Zaświadczenie ZUS Z-3 - ustalenie prawa do zasiłku i obliczenie jego wysokości

Zaświadczenie ZUS Z-3 służy ustaleniu prawa do zasiłku chorobowego (i macierzyńskiego) i obliczeniu jego wysokości. Zaświadczenie ZUS Z-3 sporządza się za pracowników zatrudnionych w oparciu o umowę o pracę. Za ubezpieczonych wykonujących prace na podstawie na przykład umowy zlecenia sporządza się zaświadczenia ZUS Z-3a. Stąd po porodzie pracownicy należy wypełnić obydwa druki.

Należy także podkreślić, że jeśli pracownica w okresie urlopu wychowawczego urodzi dziecko, to urlop wychowawczy nie zostaje przerwany. Taka pracownica nie zaczyna urlopu macierzyńskiego, tylko przebywając nadal na wychowawczym, otrzymuje jedynie zasiłek macierzyński, którego wypłata odpowiada wymiarowi urlopu macierzyńskiego przypadającego po porodzie skróconemu o 2 tygodnie.

Zobacz również: Czy będąc na urlopie mogę podjąć prace?

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Urodzenie kolejnego dziecka w czasie urlopu wychowawczego

Pracownik na urlopie wychowawczym, który w trakcie tego urlopu pobiera zasiłek macierzyński w związku z urodzeniem kolejnego dziecka, podlega ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego. W tym okresie nie podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu.

Jeżeli płatnikiem zasiłku macierzyńskiego dla takiego pracownika jest pracodawca, to powinien zgłosić pracownika do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego, wykazując go w raporcie ZUS RCA z kodem tytułu ubezpieczenia 12 40 X X. 

Jeśli dotychczas z tytułu zlecenia pracownia była zgłoszona do obowiązkowego ubezpieczenia, to w okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego ubezpieczenia emerytalno-rentowe z tytułu zlecenia będą dla pracownika dobrowolne. Kodu jednak nie należy zmieniać, bo kod 0110 dotyczy tylko pracowników podlegających ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu.

Jeśli w czasie trwania urlopu wychowawczego pracownica urodzi dziecko, to będzie mogła skorzystać z zasiłku macierzyńskiego, ustalonego na podstawie wynagrodzenia otrzymywanego ze stosunku pracy. W razie gdyby jednocześnie była zatrudniona na umowę zlecenie i z tytułu tej umowy odprowadzane były dobrowolne ubezpieczenie chorobowe pracownica będzie uprawniona do zasiłku z tytułu stosunku pracy (zasiłek w wysokości takiej samej jak poprzednio) oraz z tytułu umowy-zlecenia.

Zobacz również: Czy na urlopie macierzyńskim można pracować na umowę zlecenie?

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Podstawa wymiaru zasiłku macierzyńskiego z tytułu umowy o pracę

Podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego z tytułu umowy o pracę (z tytułu której trwa urlop wychowawczy) stanowić będzie odpowiednio:

  • wynagrodzenie zapisane w umowie o pracę albo innym akcie nawiązującym stosunek pracy (po zmniejszeniu o kwoty składek na ubezpieczenia społeczne finansowane ze środków pracownicy) – w przypadku wynagrodzenia określonego w stałej miesięcznej stawce,
  • przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone w miesiącu porodu pracownikom zatrudnionym na takim samym albo podobnym stanowisku (po odjęciu składek finansowanych ze środków pracownicy) - w przypadku wynagrodzenia zmiennego.

Z kolei z tytułu umowy-zlecenia podstawę zasiłku chorobowego stanowić będzie średnia podstawa wymiaru składki chorobowej z 12 pełnych miesięcy poprzedzających miesiąc porodu pomniejszona o ustawowy wskaźnik w wysokości 13,71%. Jeśli umowa zlecenie wykonywana była krócej niż 12 miesięcy, to do średniej uwzględnia się tylko te pełne miesiące, w których umowa była rzeczywiście wykonywana.

Zobacz również: Koniec urlopu wychowawczego a kolejna ciąża

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Przykłady

Praca na umowie-zleceniu i ciąża w trakcie urlopu wychowawczego
Pani Anna przebywała na urlopie wychowawczym, ale jednocześnie podjęła pracę na umowie-zleceniu z dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym. Po kilku miesiącach zaszła w ciążę i otrzymała zwolnienie lekarskie. ZUS przyznał jej zasiłek chorobowy z tytułu umowy-zlecenia. Po porodzie Pani Anna zaczęła pobierać zasiłek macierzyński – zarówno z tytułu stosunku pracy, jak i umowy-zlecenia, ponieważ była objęta ubezpieczeniem chorobowym.

 

Zmiana kodu ubezpieczenia po porodzie
Pan Marta, zatrudniona na umowę o pracę na część etatu, przebywała na urlopie wychowawczym i w tym czasie pracowała na umowie-zleceniu. Gdy urodziła kolejne dziecko, pracodawca złożył do ZUS dokumenty Z-3 i Z-3a, a następnie zgłosił ją do ubezpieczeń z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego z kodem 12 40 XX. Umowa-zlecenie nadal trwała, ale składki emerytalne i rentowe stały się dla niej dobrowolne.

 

Zasiłek macierzyński z umowy o pracę i umowy-zlecenia
Pani Katarzyna, w trakcie urlopu wychowawczego, pracowała na umowie-zleceniu, od której opłacała dobrowolne ubezpieczenie chorobowe. Po porodzie otrzymała zasiłek macierzyński z umowy o pracę, a dodatkowo ZUS przyznał jej świadczenie z tytułu umowy-zlecenia, wyliczone na podstawie średniej podstawy składek chorobowych z ostatnich miesięcy.

Podsumowanie

Podjęcie pracy na umowie-zleceniu podczas urlopu wychowawczego może wpłynąć na prawo do świadczeń, zwłaszcza w przypadku kolejnej ciąży. Jeśli zleceniobiorca jest objęty dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym, po dostarczeniu zwolnienia lekarskiego może otrzymać zasiłek chorobowy, a następnie zasiłek macierzyński zarówno z umowy o pracę, jak i umowy-zlecenia. W momencie porodu nie dochodzi do przerwania urlopu wychowawczego, ale zmieniają się zasady podlegania ubezpieczeniom. Pracodawca zobowiązany jest do zgłoszenia pracownika do odpowiednich ubezpieczeń i złożenia wymaganych dokumentów do ZUS. Wysokość zasiłku macierzyńskiego zależy od wynagrodzenia ze stosunku pracy oraz podstawy składek chorobowych z umowy-zlecenia. Warto zadbać o prawidłowe zgłoszenia i kompletność dokumentacji, aby uniknąć problemów z wypłatą świadczeń.

Oferta porad prawnych

Oferujemy profesjonalne porady prawne online w zakresie umów-zleceń, urlopów wychowawczych i świadczeń ZUS. Jeśli potrzebujesz wsparcia w kwestiach formalnych, zgłoszeń do ubezpieczeń czy ustalania wysokości zasiłków, skontaktuj się z nami. Nasi prawnicy pomogą w interpretacji przepisów, przygotowaniu dokumentów i rozwiązaniu wszelkich wątpliwości. Konsultacje odbywają się wygodnie online, zapewniając szybkie i rzetelne doradztwo dostosowane do Twojej sytuacji.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa - Dz.U. 1999 nr 60 poz. 636

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny