Macierzyński na etacie, ale dalsza praca na zlecenie

Autor: Paulina Olejniczak-Suchodolska

Mam dwie prace. W jednej jestem zatrudniona na etat, a w drugiej na umowę-zlecenie. Proszę o informacje, czy w przypadku przejścia w pracy na etat na urlop macierzyński mogę nadal pracować na umowę-zlecenie i otrzymywać z niej wynagrodzenie? 

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Macierzyński na etacie, ale dalsza praca na zlecenie

Praca na zlecenie podczas macierzyńskiego

Analizując wszelkie przepisy prawa pracy, nie znajdziemy żadnego formalnego zakazu świadczenia usług na rzecz innego podmiotu w ramach stosunku cywilnoprawnego przez pracownicę korzystającą z urlopu macierzyńskiego.

Oznacza to, że w czasie urlopu macierzyńskiego pracownica może podjąć dodatkową pracę zarobkową na podstawie umowy cywilnoprawnej (np. umowy-zlecenia, agencyjnej, o dzieło, o świadczenie usług), zawartej zarówno z własnym pracodawcą, jak i z każdym innym podmiotem.

Zobacz również: Zasiłek macierzyński z umowy o pracę a prowadzenie działalności gospodarczej

Składki ZUS na macierzyńskim

Pracownica, która oprócz pobierania zasiłku macierzyńskiego, posiada jeszcze inny tytuł do ubezpieczeń, tj. ww. umowę zlecenia bądź inną umowę cywilnoprawną, podlega obowiązkowo ubezpieczeniom z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego. Jeżeli podstawa oskładkowania (zasiłek brutto) jest równa przynajmniej wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, to oskładkowanie wynagrodzenia z tytułu umowy-zlecenie nie jest obowiązkowe. Kobieta pobierająca zasiłek macierzyński może jednak dobrowolnie, na swój wniosek, być objęta ubezpieczeniami emerytalnym i rentowym także z pozostałych, wszystkich lub wybranych, tytułów, o czym stanowi art. 9 ust. 1c ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

Jeśli zatem pracownika jednocześnie otrzymuje zasiłek macierzyński (bo w ramach umowy o pracę korzysta z urlopu macierzyńskiego) i w okresie urlopu macierzyńskiego pracuje na zlecenie, to tytuł do ubezpieczeń się nie zmienia, tzn. dalej jest nim pobierany zasiłek. Natomiast może ona przystąpić dobrowolnie do ubezpieczeń emerytalno-rentowych z umowy-zlecenia. Jeśli zaś chodzi o ubezpieczenie zdrowotne, to jest ono zawsze przymusowe.

Zobacz również: Czy będąc na zwolnieniu lekarskim można podpisać umowę zlecenie?

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Macierzyński i dochód z umowy cywilnoprawnej

A zatem łączenie urlopu macierzyńskiego z pracą zarobkową jest jak najbardziej możliwe. Uzyskiwane wynagrodzenie z tytułu umowy cywilnoprawnej (np. zlecenie, dzieło) nie wpływa bowiem w żaden sposób na ograniczenie wysokości zasiłku macierzyńskiego. Co więcej, pracę taką można podjąć w dowolnym momencie pobierania zasiłku macierzyńskiego – i bez żadnych ograniczeń co do czasu pracy, jak i wysokości otrzymywanego wynagrodzenia. Oznacza to, że kobieta otrzymywać będzie zarówno całe wynagrodzenie z umowy-zlecenia, jak i zasiłek macierzyński w pełnej wysokości. W tym przypadku nie ma znaczenia, czy umowa-zlecenia została zawarta z podmiotem innym niż pracodawca, czy też z samym pracodawcą.

Pracownica, która w okresie urlopu macierzyńskiego wykonuje pracę na zlecenie, ze zlecenia podlega obowiązkowo tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu. Nie ma znaczenia, że umowę zlecenia zawarła np. z własnym pracodawcą. Ze zlecenia pracownica może dobrowolnie (na swój wniosek) przystąpić do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych (art. 9 ust. 1c ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych). Jeśli pracownica przystąpi do dobrowolnych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych, będzie podlegać obowiązkowo ubezpieczeniu wypadkowemu. Nie będzie jednak mogła zgłosić się do ubezpieczenia chorobowego, bo prawo do tego mają jedynie osoby objęte obowiązkowymi ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi. Jeśli pracownica nie przystąpi do dobrowolnych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych ze zlecenia, od przychodów ze zlecenia wykonywanego w okresie urlopu macierzyńskiego należy naliczać tylko składkę na ubezpieczenie zdrowotne.

Zobacz również: Jak oblicza się zasiłek macierzyński?

Przykłady

 

Anna, graficzka komputerowa

Anna pracuje na etat w agencji reklamowej, a w wolnym czasie wykonuje zlecenia jako freelancerka. Gdy udaje się na urlop macierzyński, decyduje się kontynuować pracę na umowę-zlecenie dla różnych klientów. Dzięki temu, nie tylko utrzymuje kontakt z rynkiem pracy, ale również generuje dodatkowy dochód, który nie wpływa na wysokość jej zasiłku macierzyńskiego. Anna dba o to, aby jej praca nie kolidowała z czasem poświęcanym dziecku, korzystając z elastyczności, jaką daje praca zdalna.

 

Karolina, nauczycielka angielskiego

Na co dzień zatrudniona w szkole podstawowej, Karolina w okresie urlopu macierzyńskiego decyduje się na prowadzenie dodatkowych zajęć online dla dorosłych. Zawiera umowę-zlecenie z językową szkołą online, co umożliwia jej zarabianie dodatkowych pieniędzy. Karolina planuje swoje lekcje w godzinach, kiedy jej nowonarodzone dziecko śpi, co pozwala jej na elastyczne zarządzanie czasem.

 

Magdalena, programistka

Pracując na etat w firmie IT, Magdalena jest również pasjonatką projektów open source. W trakcie urlopu macierzyńskiego decyduje się na udział w płatnym projekcie programistycznym, realizowanym na umowę-zlecenie dla startupu. Projekt ten nie tylko daje jej możliwość dodatkowego zarobku, ale również pozwala na rozwijanie własnych umiejętności i pozostanie w kontakcie z najnowszymi technologiami. Magdalena dokładnie ustala zakres obowiązków i harmonogram pracy, aby zapewnić sobie czas na opiekę nad dzieckiem i regenerację.

Podsumowanie

 

Urlop macierzyński nie wyklucza możliwości podjęcia dodatkowej pracy na umowę-zlecenie, co pozwala kobietom na utrzymanie aktywności zawodowej oraz generowanie dodatkowego dochodu bez wpływu na wysokość zasiłku macierzyńskiego. Ważne jest jednak, by praca ta była elastycznie dopasowana do potrzeb i możliwości nowej mamy, zapewniając równowagę między obowiązkami zawodowymi a opieką nad dzieckiem.

Oferta porad prawnych

 

Potrzebujesz wsparcia prawego w zakresie łączenia urlopu macierzyńskiego z pracą na zlecenie? Skorzystaj z naszych porad prawnych online i profesjonalnie przygotowanych pism, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo i korzystne warunki pracy. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa - Dz.U. 1999 nr 60 poz. 636

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawo-karne.info

praworolne.info

ewindykacja24.pl

Szukamy prawnika »