Indywidualne porady prawne
Autor: Paulina Olejniczak-Suchodolska
Mam dwie prace. W jednej jestem zatrudniona na etat, a w drugiej na umowę-zlecenie. Proszę o informacje, czy w przypadku przejścia w pracy na etat na urlop macierzyński mogę nadal pracować na umowę-zlecenie i otrzymywać z niej wynagrodzenie?
Analizując wszelkie przepisy prawa pracy, nie znajdziemy żadnego formalnego zakazu świadczenia usług na rzecz innego podmiotu w ramach stosunku cywilnoprawnego przez pracownicę korzystającą z urlopu macierzyńskiego.
Oznacza to, że w czasie urlopu macierzyńskiego pracownica może podjąć dodatkową pracę zarobkową na podstawie umowy cywilnoprawnej (np. umowy-zlecenia, agencyjnej, o dzieło, o świadczenie usług), zawartej zarówno z własnym pracodawcą, jak i z każdym innym podmiotem.
Zobacz również: Zasiłek macierzyński z umowy o pracę a prowadzenie działalności gospodarczej
Pracownica, która oprócz pobierania zasiłku macierzyńskiego, posiada jeszcze inny tytuł do ubezpieczeń, tj. ww. umowę zlecenia bądź inną umowę cywilnoprawną, podlega obowiązkowo ubezpieczeniom z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego. Jeżeli podstawa oskładkowania (zasiłek brutto) jest równa przynajmniej wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, to oskładkowanie wynagrodzenia z tytułu umowy-zlecenie nie jest obowiązkowe. Kobieta pobierająca zasiłek macierzyński może jednak dobrowolnie, na swój wniosek, być objęta ubezpieczeniami emerytalnym i rentowym także z pozostałych, wszystkich lub wybranych, tytułów, o czym stanowi art. 9 ust. 1c ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.
Jeśli zatem pracownika jednocześnie otrzymuje zasiłek macierzyński (bo w ramach umowy o pracę korzysta z urlopu macierzyńskiego) i w okresie urlopu macierzyńskiego pracuje na zlecenie, to tytuł do ubezpieczeń się nie zmienia, tzn. dalej jest nim pobierany zasiłek. Natomiast może ona przystąpić dobrowolnie do ubezpieczeń emerytalno-rentowych z umowy-zlecenia. Jeśli zaś chodzi o ubezpieczenie zdrowotne, to jest ono zawsze przymusowe.
Zobacz również: Czy będąc na zwolnieniu lekarskim można podpisać umowę zlecenie?
A zatem łączenie urlopu macierzyńskiego z pracą zarobkową jest jak najbardziej możliwe. Uzyskiwane wynagrodzenie z tytułu umowy cywilnoprawnej (np. zlecenie, dzieło) nie wpływa bowiem w żaden sposób na ograniczenie wysokości zasiłku macierzyńskiego. Co więcej, pracę taką można podjąć w dowolnym momencie pobierania zasiłku macierzyńskiego – i bez żadnych ograniczeń co do czasu pracy, jak i wysokości otrzymywanego wynagrodzenia. Oznacza to, że kobieta otrzymywać będzie zarówno całe wynagrodzenie z umowy-zlecenia, jak i zasiłek macierzyński w pełnej wysokości. W tym przypadku nie ma znaczenia, czy umowa-zlecenia została zawarta z podmiotem innym niż pracodawca, czy też z samym pracodawcą.
Pracownica, która w okresie urlopu macierzyńskiego wykonuje pracę na zlecenie, ze zlecenia podlega obowiązkowo tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu. Nie ma znaczenia, że umowę zlecenia zawarła np. z własnym pracodawcą. Ze zlecenia pracownica może dobrowolnie (na swój wniosek) przystąpić do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych (art. 9 ust. 1c ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych). Jeśli pracownica przystąpi do dobrowolnych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych, będzie podlegać obowiązkowo ubezpieczeniu wypadkowemu. Nie będzie jednak mogła zgłosić się do ubezpieczenia chorobowego, bo prawo do tego mają jedynie osoby objęte obowiązkowymi ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi. Jeśli pracownica nie przystąpi do dobrowolnych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych ze zlecenia, od przychodów ze zlecenia wykonywanego w okresie urlopu macierzyńskiego należy naliczać tylko składkę na ubezpieczenie zdrowotne.
Zobacz również: Jak oblicza się zasiłek macierzyński?
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej ▼▼▼
Indywidualne porady prawne
Indywidualne Porady Prawne
Zapytaj prawnika