Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z zasiłkami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Świadczenie na mamę po udarze mózgu

Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2017-12-22

Mamy problem wspólnie z rodzeństwem. Od 3 miesięcy nasz ojciec przebywa w szpitalu. Nie wiadomo, jak długo pożyje. Problem jest o tyle duży, o ile nasza matka jest po udarze mózgu i ojciec opiekował się nią. Od czasu, kiedy trafił do szpitala, matce załatwiliśmy prywatnie dom opieki. Z emerytury taty jesteśmy w stanie opłacić opiekę matki oraz opłacić mieszkanie i media rodziców. Potrzebujemy porady prawnej na wypadek zgonu ojca, żebyśmy mieli pieniądze na opiekę matki (ojca emeryturę). Czy mama dostanie jakieś świadczenie? Dodam, że jest tylko częściowo komunikatywna.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Sprawa nie jest zbyt skomplikowana. Jeśli rodzice są małżeństwem, to matce będzie przysługiwać po ojcu renta wdowia, zwana ustawowo rentą rodzinną.

Prawo do emerytury ma charakter osobisty i niezbywalny. Ustaje, zgodnie z art. 101 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, z chwilą śmierci osoby uprawnionej do świadczenia.

Przysługuje jednakże wdowie prawo wystąpienia do ZUS-u z wnioskiem o przyznanie prawa do renty rodzinnej. Możliwość wypłaty tego świadczenia przewidują przepis po spełnieniu określonych w art. 65 przesłanek.

Z wnioskiem o przyznanie prawa do renty może zwrócić się osoba uprawniona tylko w tej sytuacji, gdy zmarły w chwili śmierci miał ustalone prawo do emerytury lub renty, albo spełniał warunki przewidziane prawem do nabycia tych świadczeń. Osobą uprawnioną (oprócz innych enumeratywnie wymienionych w art. 67 członków rodziny zmarłego), jest wdowa, jeżeli, zgodnie z art. 70:

  1. w chwili śmierci męża osiągnęła wiek 50 lat,
  2. osiągnęła wiek 50 lat, nie później jednak niż w ciągu 5 lat od śmierci małżonka,
  3. w chwili śmierci męża była niezdolna do pracy w rozumieniu art. 12 u.e.r., przy czym nie ma znaczenia czy niezdolność ta ma charakter całkowity czy częściowy,
  4. stała się niezdolna do pracy nie później niż w ciągu 5 lat od śmierci małżonka,
  5. wychowuje co najmniej jedno z dzieci, wnuków lub rodzeństwa uprawnione do renty rodzinnej po zmarłym mężu, które nie osiągnęło 16 lat, a jeżeli kształci się w szkole – 18 lat,
  6. sprawuje opiekę nad dzieckiem całkowicie niezdolnym do pracy oraz do samodzielnej egzystencji, uprawnionym do renty rodzinnej,
  7. sprawuje opiekę nad dzieckiem całkowicie niezdolnym do pracy, uprawnionym do renty rodzinnej,
  8. osiągnęła wiek 50 lat, nie później jednak niż w ciągu 5 lat od zaprzestania wychowywania:
    • co najmniej jednego z dzieci, wnuków lub rodzeństwa uprawnionych do renty rodzinnej po zmarłym mężu, które nie osiągnęło 16 lat, a jeżeli kształci się w szkole - 18,
    • dziecka całkowicie niezdolnego do pracy, uprawnionego do renty rodzinnej,
    • dziecka całkowicie niezdolnego do pracy oraz do samodzielnej egzystencji, uprawnionego do renty rodzinnej,
  9. stała się niezdolna do pracy nie później niż w ciągu 5 lat od zaprzestania wychowywania:
    • co najmniej jednego z dzieci, wnuków lub rodzeństwa uprawnionych do renty rodzinnej po zmarłym mężu, które nie osiągnęło 16 lat, a jeżeli kształci się w szkole - 18 lat,
    • dziecka całkowicie niezdolnego do pracy, uprawnionego do renty rodzinnej,
    • dziecka całkowicie niezdolnego do pracy oraz do samodzielnej egzystencji, uprawnionego do renty rodzinnej.

W sytuacji, gdy niezdolność do pracy (będąca podstawą przyznania renty rodzinnej) ustąpi, następuje utrata prawa do renty. Podlega ono przywróceniu, jeżeli w ciągu 18 miesięcy od ustania prawa do renty ubezpieczony ponownie stanie się niezdolny do pracy (art. 61).

Warunkiem nabycia prawa do renty rodzinnej jest pozostawanie małżonki do chwili śmierci męża we wspólności małżeńskiej. Zgodnie z wyrokiem Sądu Apelacyjnego w Białymstoku z dnia 25 października 2000 r., sygn. akt III AUa 410/2000, OSA 2001 nr 6 poz. 25 „pojęcie «wspólności małżeńskiej», przewidzianej w przepisie art. 70 ust. 3 u.e.r., obejmuje nie tylko wspólność majątkową małżeńską, lecz także więź duchową, osobistą, emocjonalną i uczuciową” (podobnie w wyroku Sądu Najwyższego z dnia 8 stycznia 1999 r., sygn. akt II UKN 320/98, OSNAPiUS 2000 r. nr 5 poz. 191). Istnienie lub nieistnienie faktycznej wspólności małżeńskiej należy do sfery ustaleń faktycznych, które pozostają w gestii organu ubezpieczeniowego.

Jeśli mama jest jeszcze komunikatywna, powinniście Państwo załatwić pełnomocnictwo, najlepiej notarialne do reprezentowania jej, składania w jej imieniu oświadczeń woli. Łatwiej będzie potem załatwić sprawę w ZUS-ie.

Renta będzie się jej należała. Sądzę, że mama ma skończone 50 lat, więc nie będzie problemów. Zwykła formalność.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »


Podobne materiały

Czy choroba zawodowa wpłynie na wysokość emerytury?

Czy choroba zawodowa wpłynie na wysokość emerytury?

Jestem pracownikiem Lasów Państwowych, na emeryturę przechodzę w 2018 r. Mam orzeczenie lekarskie o rozpoznaniu choroby zawodowej (borelioza). Czy ta...

Umowa-zlecenie podczas urlopu wychowawczego i kolejna ciąża

Pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę na niepełny etat przebywa na urlopie wychowawczym. W trakcie tego urlopu jest podpisana z nim...

 

Zwolnienie lekarskie przerywane opieką na chore dziecko

Przebywam już 162 dni na zwolnieniu lekarskim. Nie jest ciągłe, gdy jest przerywane opieką na dziecko. Wykorzystałam też 20 dni urlopu. Złożyłam pisma...

 

Przedłużenie świadczenia rehabilitacyjnego

Przedłużenie świadczenia rehabilitacyjnego

Mąż ma przyznane świadczenie rehabilitacyjne (na choroby związane z sercem) na 3 miesiące – koniec świadczenia 20.03. Czy powinien złożyć...

Nowy związek małżeński a renta po zmarłym mężu

Nowy związek małżeński a renta po zmarłym mężu

Mam 42 lata i od 5 lat rentę rodzinną po zmarłym emerytowanym już mężu funkcjonariuszu. Dzieci też mają rentę. Chciałabym ponownie wyjść za mąż....

Prawo do zasiłku chorobowego po rozwiązaniu kontraktu menedżerskiego

Prawo do zasiłku chorobowego po rozwiązaniu kontraktu menedżerskiego

Mam ustalone prawo do emerytury i ją pobieram. Jednocześnie jestem zatrudniona na podstawie kontraktu menedżerskiego. Czy po rozwiązaniu kontraktu...

Niezdolność do pracy osoby prowadzącej działalność gospodarczą a firmowanie projektów

Niezdolność do pracy osoby prowadzącej działalność gospodarczą a firmowanie projektów

Prowadzę działalność gospodarczą i posiadam decyzję ZUS-u o całkowitej niezdolności do pracy. Zlecone prace realizuje zatrudniony pracownik....

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Szukamy ambitnego prawnika » Zadaj pytanie »