Zmiana w przepisach emerytalnych - kiedy najlepiej przejść na emeryturę?

Autor: Katarzyna Talkowska-Szewczyk

W tym roku pod koniec marca kończę 65 lat. Kiedy najlepiej przejść na emeryturę – na koniec marca czy poczekać do lipca? Doszły mnie słuchy, że od 1.04 coś się zmienia w przepisach – przewidywana długość życia.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zmiana w przepisach emerytalnych - kiedy najlepiej przejść na emeryturę?

Moment przejścia na emeryturę

Odpowiadając na Pana pytanie, kiedy iść na emeryturę – czy w marcu, czy w lipcu 2022 roku, to zdecydowanie należy wskazać na miesiąc lipiec bądź kolejne następujące po nim miesiące (sierpień, wrzesień).

Rok 2022 będzie kolejnym rokiem wyższych świadczeń dla osób osiągających wiek emerytalny i kończących aktywność zawodową. Przyczynią się tak naprawdę do tego dwa czynniki.  

Pierwszy z nich to prognozowana wysoka waloryzacja środków zgromadzonych z których będzie wypłacana emerytura. A drugi z nich to to efektem m.in. pandemii i dużej liczby zgonów.

W czerwcu 2022 roku nastąpi rekordowa, bo około 10-procentowa waloryzacja kapitału zgromadzonego na koncie w ZUS, czyli waloryzacja składek zgromadzonych w ZUS-ie na indywidualnym koncie.

W kwietniu 2022 roku zaczną obowiązywać nowe tablice GUS-u dotyczące dalszego trwania życia, które służą urzędnikom ZUS-u do obliczania emerytury. Dane GUS-u bazują na statystykach zgonów z poprzedniego roku, a ponieważ w pandemii zgonów jest dużo, skróci się średni czas życia. ZUS będzie więc dzielił kapitał nowych emerytów przez mniejszą liczbę miesięcy, dzięki czemu emerytura będzie wyższa.

Statystyki GUS-u

Główny Urząd Statystyczny w 2021 roku opublikował tablicę średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn, i okazało się, że pandemia skróciła średnie życie Polaków o 13 miesięcy, eksperci zwracali uwagę na konieczność zweryfikowania prognoz długoterminowych oraz wskazywali na potrzebę uwzględnienia spowodowanych pandemią zmian w strukturze społecznej w dokumentach strategicznych państwa. Teraz okazuje, że przez ostatni rok sytuacja jeszcze bardziej się pogorszyła.


Przez 11 miesięcy 2021 r. umarło więcej osób niż w całym 2020 r. Z opublikowanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych danych wynika, że w okresie od stycznia do listopada 2021 r. ZUS wypłacił w sumie 408,3 tys. zasiłków pogrzebowych w łącznej wysokości 1 631 089,4 tys. zł.  To więcej niż w całym 2020 r., gdy Zakład wypłacił 391,7 tys. tych zasiłków na kwotę 1 564 598,2 tys. zł. Dla porównania dodajmy, że w okresie od stycznia do listopada 2020 r. ZUS wypłacił 344,7 tys. zasiłków pogrzebowych a kwota wypłat wyniosła 1 376 658,1 tys. zł.

Z rządowych prognoz wynika, że przeciętne trwanie życia dla osoby w wieku 60 lat spadnie z 247 do 233 miesięcy, a dla osoby w wieku 65 lat z 204 miesięcy do 190. Przez wiele lat średnie dalsze trwanie życia raczej się wydłużało. Przez pandemię znacznie się skróciło. Dlatego teraz warto czekać z przejściem na emeryturę na nowe tablice w sprawie tablicy średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn ogłaszane przez prezesa GUS, a także na waloryzację kapitału początkowego.

Skutkiem tego może być właśnie wzrost emerytur, jakie będzie wypłacał ZUS tym, którzy zdecydują się przejść na emeryturę w 2022 roku.

Osoby decydujące się na zakończenie pracy zawodowej w 2022 roku powinny wziąć też pod uwagę nowy czynnik – podatkowy Polski Ład, który również służy emerytom.  

Tak jak wspomniałem, jeśli osiągnie Pan uprawnienia do przejścia na emeryturę w pierwszej połowie 2022 r., powinien Pan się wstrzymać ze złożeniem wniosku do ZUS-u co najmniej do lipca. Wówczas świadczenie przyznane przez ZUS może być wyższe o 6, a nawet o 10 procent.  

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawo-karne.info

praworolne.info

ewindykacja24.pl

Szukamy prawnika »