Kategoria: Emerytura

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z emeryturą?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Pracujący emeryt mundurowy

Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2017-12-25

Jestem emerytem mundurowym od roku 2009. Po roku podjęłam pracę na umowę o prace i pracuje już 8 lat.Pracuję w jednostce budżetowej samorządowej. Potrącane są mi wszystkie składki ZUS, jakie wynikają z umowy o pracę. Otrzymuję informację z ZUS-u o hipotetycznej emeryturze. Czy ja otrzymam jakiś procent emerytury z tych składek, czy będzie mi zwiększona emerytura mundurowa. tak jak pozostałym emerytom mających emeryturę cywilną i pracującym? Czy z tego nie będę miała nic? Jeżeli nic, to dlaczego moje wynagrodzenie jest pomniejszane o składki ZUS? Czy można z tego zrezygnować?

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Panie Mecenasie! Bardzo dziękujemy za całą pomoc - wiele wątpliwości nam Pan wyjaśnił . Sądzę, że dalej będziemy próbować same rozplątywać te nasze sprawy, choć jeśli napotkamy kolejne trudności, pozwolimy sobie w nowych zapytaniach skorzystać z Pańskiej pomocy. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy.
Ewa, 70 lat, obecnie emerytka
Bardzo dziękuje Pani Izabeli za niezwykle klarowną poradę prawną. To już kolejny raz kiedy korzystam z usług portalu i wiem, że jak tylko będę potrzebował prawnego wsparcia to tu wrócę. Pozdrawiam
Miłosz, 31 lat
Bardzo fajna sprawa. Porada prawna bez ruszania się z domu i poszukiwania kancelarii. I do tego prawie błyskawiczna odpowiedź. Z udzielonej odpowiedzi jestem zadowolona. Co do ceny, to nie wiem czy zapłaciłam dużo czy mało, bo nie korzystałam wcześniej z porad prawników, więc nie mam porównania. Wydaje mi się jednak, że cena nie była zbyt niska w porównaniu do stopnia złożoności sprawy.
Barbara
Rzeczowe wyjaśnienie i informacja której nie mogłam nigdzie znaleźć, nikt nie potrafił konkretnie odpowiedzieć co mam zrobić, jaki wniosek mam złożyć. Cena bardzo sensowna, zwłaszcza że bez wychodzenia z domu, bez starty czasu, paliwa i wszelkiego po drodze wiem co mam zrobić.
Ewa, 35 lat, Pracownik IT
Serdeczne i szczere podziękowania dla Pana Janusza Polanowskiego za okazaną pomoc i doradztwo. Pełen profesjonalizm. Polecam.
Dawid, 29 lat, Przedsiębiorca

Pracuje Pani i odprowadzane są za to składki do ZUS-u. Może Pani wypracować sobie emeryturę z FUS-u. Ale nie otrzyma Pani dwóch świadczeń. Osoba pobierająca emeryturę mundurową, jeżeli spełnia ogólne warunki do uzyskania emerytury z FUS-u, będzie mogła wystąpić o przyznanie emerytury z FUS-u. Jednakże w razie zbiegu uprawnień do dwóch świadczeń zainteresowanemu przysługuje prawo wyboru świadczenia. Zapewne będzie to minimalne świadczenia.

 

Jednakże zgodnie z art. 14 ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego do wysługi doliczyć można następujące okresy przypadające po zwolnieniu ze służby:

  • zatrudnienia przed 1 stycznia 1999 r. w wymiarze czasu pracy nie niższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy (okresy te dolicza się do wysługi emerytalnej po ich przeliczeniu na okres zatrudnienia w pełnym wymiarze czasu pracy);
  • opłacania składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe po 31 grudnia 1998 r. lub okres nieopłacania składek z powodu przekroczenia w trakcie roku kalendarzowego kwoty rocznej podstawy wymiaru składek na te ubezpieczenia.

 

Z tej możliwości może skorzystać emeryt, jeśli:

  • otrzymywał świadczenie w wysokości niższej niż 75 proc. podstawy wymiaru,
  • ma ukończone 50 lat życia (kobieta) albo
  • jest uznany za inwalidę.

 

Za każdy rok pracy po odejściu ze służby emeryturę zwiększa się o 1,3 proc. podstawy jej wymiaru. W żadnym innym wypadku nie można podnieść świadczenia mundurowego ani otrzymać dwóch emerytur.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z emeryturą?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »