Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z emeryturą?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Pracujący emeryt mundurowy

Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2017-12-25

Jestem emerytem mundurowym od roku 2009. Po roku podjęłam pracę na umowę o prace i pracuje już 8 lat.Pracuję w jednostce budżetowej samorządowej. Potrącane są mi wszystkie składki ZUS, jakie wynikają z umowy o pracę. Otrzymuję informację z ZUS-u o hipotetycznej emeryturze. Czy ja otrzymam jakiś procent emerytury z tych składek, czy będzie mi zwiększona emerytura mundurowa. tak jak pozostałym emerytom mających emeryturę cywilną i pracującym? Czy z tego nie będę miała nic? Jeżeli nic, to dlaczego moje wynagrodzenie jest pomniejszane o składki ZUS? Czy można z tego zrezygnować?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.


Pracujący emeryt mundurowy

Pracuje Pani i odprowadzane są za to składki do ZUS-u. Może Pani wypracować sobie emeryturę z FUS-u. Ale nie otrzyma Pani dwóch świadczeń. Osoba pobierająca emeryturę mundurową, jeżeli spełnia ogólne warunki do uzyskania emerytury z FUS-u, będzie mogła wystąpić o przyznanie emerytury z FUS-u. Jednakże w razie zbiegu uprawnień do dwóch świadczeń zainteresowanemu przysługuje prawo wyboru świadczenia. Zapewne będzie to minimalne świadczenia.

 

Jednakże zgodnie z art. 14 ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego do wysługi doliczyć można następujące okresy przypadające po zwolnieniu ze służby:

  • zatrudnienia przed 1 stycznia 1999 r. w wymiarze czasu pracy nie niższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy (okresy te dolicza się do wysługi emerytalnej po ich przeliczeniu na okres zatrudnienia w pełnym wymiarze czasu pracy);
  • opłacania składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe po 31 grudnia 1998 r. lub okres nieopłacania składek z powodu przekroczenia w trakcie roku kalendarzowego kwoty rocznej podstawy wymiaru składek na te ubezpieczenia.

 

Z tej możliwości może skorzystać emeryt, jeśli:

  • otrzymywał świadczenie w wysokości niższej niż 75 proc. podstawy wymiaru,
  • ma ukończone 50 lat życia (kobieta) albo
  • jest uznany za inwalidę.

 

Za każdy rok pracy po odejściu ze służby emeryturę zwiększa się o 1,3 proc. podstawy jej wymiaru. W żadnym innym wypadku nie można podnieść świadczenia mundurowego ani otrzymać dwóch emerytur.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »


Podobne materiały

Doliczenie do stażu pracy nauczyciela pracy w gospodarstwie rolnym rodziców

Urodziłam się w listopadzie 1970 roku. Jestem nauczycielem. Jaki okres mogę zaliczyć do stażu pracy, jeśli pracowałam w gospodarstwie rolnym...

 

Powołanie na stanowisko prezesa spółki z o.o. a emerytura

Moje pytanie dotyczy emeryta pobierającego emeryturę policyjną, którego spółka z o.o. chciałaby powołać na stanowisko prezesa. Czy taki emeryt...

 

Staż pracy żony zatrudnionej w firmie męża

Jak w przypadku zatrudnienia żony w mojej firmie (działalność gospodarcza( będzie liczony staż jej pracy do celów emerytalnych?

 

Emerytura dla rybaka morskiego, obecnie rolnika

Emerytura dla rybaka morskiego, obecnie rolnika

Przepracowałem 18 lat jako rybak morski pokładowy w tym 14 lat i 8 miesięcy w szczególnych warunkach. Od 8 lat jestem rolnikiem i opłacam...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »