Kategoria: Emerytura

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z emeryturą?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Praca w gospodarstwie rolnym wujka a staż pracowniczy

Marta Handzlik • Opublikowane: 2017-04-28

Urodziłem sie w 1959 r. W latach 1974-1979 uczęszczałem do technikum dziennego. Dojeżdżałem codziennie do miasta odległego o 12 km. Pomagałem w tym okresie, pracując w gospodarstwie rolnym brata mamy (kawalera), z którym mieszkaliśmy „pod jednym dachem” w domu rodzinnym. Czy ten okres po ukończeniu 16. roku życia można zaliczyć do stażu pracy? Czy ZUS go uzna? Ewentualnie jakie dokumenty należałoby przedstawić dla potwierdzenia tego faktu? Ojciec był rencistą, a jedynie mama miała umowę o pracę.

 

Marta Handzlik

»Wybrane opinie klientów

Panie Mecenasie! Bardzo dziękujemy za całą pomoc - wiele wątpliwości nam Pan wyjaśnił . Sądzę, że dalej będziemy próbować same rozplątywać te nasze sprawy, choć jeśli napotkamy kolejne trudności, pozwolimy sobie w nowych zapytaniach skorzystać z Pańskiej pomocy. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy.
Ewa, 70 lat, obecnie emerytka
Bardzo dziękuje Pani Izabeli za niezwykle klarowną poradę prawną. To już kolejny raz kiedy korzystam z usług portalu i wiem, że jak tylko będę potrzebował prawnego wsparcia to tu wrócę. Pozdrawiam
Miłosz, 31 lat
Bardzo fajna sprawa. Porada prawna bez ruszania się z domu i poszukiwania kancelarii. I do tego prawie błyskawiczna odpowiedź. Z udzielonej odpowiedzi jestem zadowolona. Co do ceny, to nie wiem czy zapłaciłam dużo czy mało, bo nie korzystałam wcześniej z porad prawników, więc nie mam porównania. Wydaje mi się jednak, że cena nie była zbyt niska w porównaniu do stopnia złożoności sprawy.
Barbara
Rzeczowe wyjaśnienie i informacja której nie mogłam nigdzie znaleźć, nikt nie potrafił konkretnie odpowiedzieć co mam zrobić, jaki wniosek mam złożyć. Cena bardzo sensowna, zwłaszcza że bez wychodzenia z domu, bez starty czasu, paliwa i wszelkiego po drodze wiem co mam zrobić.
Ewa, 35 lat, Pracownik IT
Serdeczne i szczere podziękowania dla Pana Janusza Polanowskiego za okazaną pomoc i doradztwo. Pełen profesjonalizm. Polecam.
Dawid, 29 lat, Przedsiębiorca

Co do zasady, praca w gospodarstwie rolnym jest zaliczana do stażu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze. Jednak staż pracy do emerytury jest czymś innym niż pracowniczy staż pracy, dlatego rządzą nim inne zasady.

 

Do pracowniczego (nie emerytalnego) – na podstawie ustawy z dnia 20 lipca 1990 r. o wliczaniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy (Dz. U. Nr 54, poz. 310) – wliczane są:

 

  • okresy prowadzenia indywidualnego gospodarstwa rolnego lub pracy w takim gospodarstwie prowadzonym przez współmałżonka,
  • przypadające przed dniem 1 stycznia 1983 r. okresy pracy po ukończeniu 16. roku życia w gospodarstwie rolnym prowadzonym przez rodziców lub teściów, poprzedzające objęcie tego gospodarstwa i rozpoczęcie jego prowadzenia osobiście lub wraz ze współmałżonkiem (określenie: „poprzedzające objęcie tego gospodarstwa” nie oznacza konieczności objęcia go bezpośrednio po ukończeniu pracy w gospodarstwie),
  • przypadające po dniu 31 grudnia 1982 r. okresy pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym w charakterze domownika.

 

Z opisu wynika, że okres, który chciałby Pan wliczyć, przypadał na lata 1974-1979. Oznacza to, że do pracowniczego stażu pracy wliczony byłby ten okres, gdyby pracował Pan w gospodarstwie rolnym rodziców lub teściów, a potem by Pan to gospodarstwo objął. Praca w gospodarstwie brata mamy nie spełnia tego warunku.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

 

Jednak, jak już wspomniałam, staż pracy do emerytury liczony jest odmiennie. Przy ustalaniu prawa do emerytury ZUS uwzględnia również okresy wymienione w art. 10 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (j.t. Dz. U. z 2013 r., poz. 1440, z późn. zm., dalej: „ustawa emerytalna”), a więc okresy:

 

  • ubezpieczenia społecznego rolników, za które opłacono przewidziane w odrębnych przepisach składki,
  • prowadzenia gospodarstwa rolnego po ukończeniu 16. roku życia, przypadające przed 1 lipca 1977 r.
  • pracy w gospodarstwie rolnym po ukończeniu 16. roku życia, przypadające przed 1 stycznia 1983 r.

 

Okresy te są okresami składkowymi, o ile okresy składkowe i nieskładkowe ustalone na podstawie ustawy emerytalnej są krótsze od okresu wymaganego do przyznania emerytury, w zakresie niezbędnym do uzupełnienia tego okresu.

 

W tym przypadku, jeśli Pana okresy składkowe i nieskładkowe są za krótkie i należy je czymś uzupełnić – okres pracy w gospodarstwie rolnym po ukończeniu 16. roku życia może zostać Panu zaliczony do stażu emerytalnego. Może się jednak zdarzyć, że ZUS uzna dojazdy do szkoły oddalonej o 12 km za argument przemawiający za tym, że nie mógł Pan w okresie uczęszczania do szkoły pracować w gospodarstwie – właśnie ze względu na dojazdy. Takie opinie także bardzo często spotyka się w orzecznictwie sądowym.

 

Dokumentami świadczącymi o pracy w gospodarstwie rolnym w tamtym okresie mogą być zaświadczenia z urzędu gminy potwierdzające ten fakt, albo – gdy opłacano składki na KRUS – oddział miejscowy KRUS.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z emeryturą?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »