Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z emeryturą?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Doliczenie do stażu pracy na stanowisku ślusarz-spawacz

Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2017-05-05 • Aktualizacja: 2021-05-23

W styczniu ukończę 60 lat. Do końca 1998 r. mam ponad 26 letni staż pracy, w tym do 14 maja 1996 r. udokumentowane 14,5 roku pracy w warunkach szkodliwych. Od 15 maja 1996 pracowałem na stanowisku ślusarz–spawacz z przewagą prac spawalniczych. Czy brakujące kilka miesięcy pracy w warunkach szkodliwych może być doliczone z pracy na powyższym stanowisku?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Doliczenie do stażu pracy na stanowisku ślusarz-spawacz

Czy okres pracy na stanowisku spawacza ślusarza zostanie doliczony do okresu pracy w szczególnych warunkach?

Obawiam się, że okres pracy na stanowisku spawacza ślusarza nie zostanie Panu doliczony do okresu pracy w szczególnych warunkach.

Nie posiada Pan świadectwa pracy w szczególnych warunkach, stanowisko ślusarza czy ślusarza–spawacza nie jest wymienione w wykazie A stanowiącym załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z 7 lutego 1983 r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze (Dz. U. Nr 8, poz. 43, z późn. zm.), nie mógł Pan stale i w pełnym zakresie wykonywać pracy na obu wskazanych stanowiskach.

Zawarte w wykazie A, dziale XIV, poz. 12 rozporządzenia określenie „prace przy spawaniu” obejmuje wyłącznie prace wykonywane w przebiegu procesu spawania, a więc czynności związane ze spawaniem. Prace ślusarskie polegające na przygotowaniu materiałów do spawania nie mogą być uznane za pracę „przy spawaniu”, jeśli w toku tych czynności przygotowawczych nie były wykonywane prace spawalnicze.

Do czynności związanych ze spawaniem nie należą prace ślusarskie, jakie wykonywał Pan w ramach obowiązującego go wymiaru czasu pracy, ponieważ nie są one objęte procesem spawania, a co najwyżej stanowią etap przygotowania do tego procesu lub obejmują czynności wykończeniowe po jego zakończeniu.

Kiedy mamy do czynienia z pracą w szczególnych warunkach?

Praca w szczególnych warunkach to zatrudnienie przy pracach o znacznej szkodliwości dla zdrowia oraz o znacznym stopniu uciążliwości lub wymagających wysokiej sprawności psychofizycznej ze względu na bezpieczeństwo własne lub otoczenia, wykonywane stale i w pełnym wymiarze czasu pracy obowiązującym na danym stanowisku (§ 2 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 lutego 1983 r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze).

Krótsze dobowo (nie w pełnym wymiarze obowiązującego czasu pracy na danym stanowisku) lub periodyczne (okresowe), a nie stałe świadczenie pracy w warunkach narażających na szybszą utratę zdolności do zarobkowania wyklucza możliwość uznania pracy za świadczoną w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze.

Gdyby posiadał Pan świadectwo określające tylko spawanie – nie byłoby problemu, aby przed sądem udowodnić pracę w szczególnych warunkach, nawet nie posiadając świadectwa.

Obecnie – aby walczyć o uznanie tego okresu za przepracowany w warunkach szkodliwych, należałoby powołać świadków czy podać inne dowody na okoliczność tego, że ślusarz–spawacz było tylko nazwą stanowiska, a w rzeczywistości zajmował się Pan tylko spawaniem.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »


Komentarze (0):



Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z emeryturą?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie » Szukamy prawnika »