Kategoria: Składki

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem ze składkami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Umowa zlecenie z obowiązkiem opłacania składek emerytalno-rentowych

Małgorzata Zegarowicz-Sobuń • Opublikowane: 2018-11-16

Jestem emerytem wojskowym. Pracuję dodatkowo jako wykładowca na uczelni wyższej – do niedawna na umowę o dzieło, obecnie umowa ta została przekształcona na umowę zlecenie z obowiązkiem opłacania składek emerytalno-rentowych. Czy interpretacja uczelni (w zakresie opłacania składek) jest prawidłowa?

Małgorzata Zegarowicz-Sobuń

»Wybrane opinie klientów

Już drugi raz korzystam z Państwa porady i sądzę, że nie ostatni. Trzeba jedynie pamiętać, żeby dokładnie formułować pytanie. Usługa jest szybka i rzetelna, popartą dużą wiedzą.
Irena, ekonomista, 64 lata
Pełen profesjonalizm. Polecam. Odpowiedzą na każde pytanie rzetelnie i podparte wiedzą.
Monika, terapeuta, 42 lata
Bardzo się cieszę, że jest taki serwis. Odpowiedzi są udzielane szybko i rzeczowo. Jeśli będę w przyszłości potrzebowała skorzystać z porady prawniczej to na pewno zwrócę się ponownie. Dużą zaletą jest to, że można zadać kolejne pytanie do pytania już opłaconego bez ponoszenia dodatkowych kosztów.
Bogusława, 56 lat
Kozystam pierwszy raz z państwa usług i jak narazie nie mam zadnych negatywnych komentarzy, uważam ze dziłaja państwo sprawnie i nawet lekkie opóźnienia nie są źle widziane
Iwona, 49 lata, ekonom
Rzetelne i wyczerpujące odpowiedzi
Alicja, pedagog

Ustawa o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin z dnia 10 grudnia 1993 r. reguluje kwestię możliwości podjęcia pracy przez emeryta wojskowego oraz fakt wpływu zatrudnienia na obowiązek opłacania składek na ubezpieczenie społeczne.

Interpretacja uczelni wydaje się być prawidłowa. Wynika to z dwóch kwestii.

Po pierwsze, przepis art. 41a ustawy nakłada na emeryta wojskowego obowiązek powiadomienia wojskowego organu emerytalnego o podjęciu działalności zarobkowej, o której mowa w art. 104 ust. 1-4 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych – przez które rozumie się zatrudnienie, służbę lub inną pracę zarobkową albo prowadzenie pozarolniczej działalności – o wysokości osiąganego z tego tytułu przychodu oraz o każdorazowej zmianie wysokości tego przychodu i innych okolicznościach mogących mieć wpływ na wypłatę emerytury wojskowej – powodujących ustanie lub zawieszenie prawa do świadczenia albo zmniejszenie ich wysokości.

Taki sam obowiązek ciąży też na pracodawcy i zleceniodawcy oraz na urzędzie skarbowym. Zasadę tę stosuje się również do osób wyłączonych z obowiązku ubezpieczenia społecznego z tytułu ustalenia prawa do emerytury i renty lub wykonujących działalność niepodlegającą obowiązkowemu ubezpieczeniu społecznemu z uwagi na podleganie temu obowiązkowi z innego tytułu.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Powiadomienie WBE o podjęciu pracy ma ten skutek, że w razie osiągania przychodu z tytułu działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego, emerytura ulega zmniejszeniu na zasadach określonych w przepisach ustawy emerytalnej, nie więcej jednak niż o 25% wysokości tej emerytury (art. 41 ust. 1).

Jeżeli przychód ten przekracza 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy, ostatnio ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, kwota emerytury lub renty inwalidzkiej ulega zmniejszeniu o 25% jej wysokości (art. 41 ust. 2).

Przepisów ust. 1 i 3 nie stosuje się wobec osób, których emerytura stanowi 75% podstawy jej wymiaru bez uwzględnienia podwyższenia z tytułu inwalidztwa pozostającego w związku ze służbą oraz wobec osób pobierających rentę inwalidzką z tytułu inwalidztwa powstałego wskutek wypadku pozostającego w związku ze służbą lub wskutek choroby powstałej w związku ze szczególnymi właściwościami bądź warunkami służby, z tytułu których przysługują świadczenia odszkodowawcze (art. 41 ust. 4).

Obowiązek zawiadomienia o podjęciu działalności powstaje nawet wtedy, jeśli osiągany przychód nie powoduje zmniejszenia wysokości emerytury (jest niższy niż 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy ostatnio ogłoszonego przez prezesa GUS).

Po drugie, art. 6 ust. 1 pkt 4 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, określający tytuły do ubezpieczeń stanowi, iż obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlegają osoby fizyczne, które na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej są osobami wykonującymi pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, zwanymi dalej „zleceniobiorcami”, oraz osobami z nimi współpracującymi.

W odróżnieniu od umowy o pracę czy umowy o dzieło, umowa zlecenia nie musi mieć charakteru odpłatnego. Jednak gdy w umowie zawarto zapis, że zleceniobiorca wykonuje pracę nieodpłatnie (nie pobiera wynagrodzenia), nie podlega ubezpieczeniom społecznym i w konsekwencji ubezpieczeniu zdrowotnemu jako zleceniobiorca.

Zawierając umowę zlecenia, płatnik musi ustalić, jakim ubezpieczeniom będzie podlegała osoba, z którą zawiera umowę.

Emeryt lub rencista wykonujący umowę zlecenia podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, wypadkowemu oraz dobrowolnie – chorobowemu.

Tak więc odprowadzanie składek na ubezpieczenie społeczne od wynagrodzenia w ramach umowy zlecenia jest prawidłowe.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z składkami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Przerwa w opłacaniu składki zdrowotnej a dobrowolne ubezpieczenie

Czy w ZUS mogę sprawdzić, kiedy ostatni raz rozliczałem się z ubezpieczenia zdrowotnego? Minęło już z pewnością kilka lat i chcąc...

Termin zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych zleceniobiorcy

Mam pytanie dotyczące terminu zgłoszeń do ubezpieczeń osoby na zleceniu doraźnym. Data zgłoszenia to miesiąc zakończenia zlecenia, wypłaty...

Przeniesienie składek z pracy we Francji do emerytury w Polsce

Pracowałem we Francji oficjalnie od 1984 do 1993 roku. Jak mogę zebrane składki przenieść do emerytury w Polsce?

ZUS nie uznał umorzenia składek, co robić?

W 2005 i 2006 r. prowadziłam pozarolniczą działalność gospodarczą. W tym okresie przez kilka miesięcy nie opłaciłam składek ZUS. W 2012 r....

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »