Kategoria: Składki

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem ze składkami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Termin zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych zleceniobiorcy

Wioletta Dyl • Opublikowane: 2018-08-10

Mam pytanie dotyczące terminu zgłoszeń do ubezpieczeń osoby na zleceniu doraźnym. Data zgłoszenia to miesiąc zakończenia zlecenia, wypłaty i wystawienia rachunku za wykonaną usługę. Czy grożą nam jakieś konsekwencje za to, że dopiero po opłaceniu usługi dokonujemy zgłoszenia? W naszej firmie jest dużo takich zleceń i dla nas ta forma jest wygodniejsza.

Wioletta Dyl

»Wybrane opinie klientów

Już drugi raz korzystam z Państwa porady i sądzę, że nie ostatni. Trzeba jedynie pamiętać, żeby dokładnie formułować pytanie. Usługa jest szybka i rzetelna, popartą dużą wiedzą.
Irena, ekonomista, 64 lata
Pełen profesjonalizm. Polecam. Odpowiedzą na każde pytanie rzetelnie i podparte wiedzą.
Monika, terapeuta, 42 lata
Bardzo się cieszę, że jest taki serwis. Odpowiedzi są udzielane szybko i rzeczowo. Jeśli będę w przyszłości potrzebowała skorzystać z porady prawniczej to na pewno zwrócę się ponownie. Dużą zaletą jest to, że można zadać kolejne pytanie do pytania już opłaconego bez ponoszenia dodatkowych kosztów.
Bogusława, 56 lat
Kozystam pierwszy raz z państwa usług i jak narazie nie mam zadnych negatywnych komentarzy, uważam ze dziłaja państwo sprawnie i nawet lekkie opóźnienia nie są źle widziane
Iwona, 49 lata, ekonom
Rzetelne i wyczerpujące odpowiedzi
Alicja, pedagog

Zgodnie z treścią art. 36, ust. 1-10 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych z dnia 13 października 1998 r. (j.t. Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585) – każda osoba objęta obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi podlega zgłoszeniu do ubezpieczeń społecznych. Trzeba pamiętać, że zasadniczo osoba wykonująca umowę-zlecenie podlega z tego tytułu obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalno-rentowym i wypadkowemu oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu. Nie w każdym jednak przypadku ubezpieczenia emerytalno-rentowe są dla zleceniobiorcy obowiązkowe. Nie będzie nimi obligatoryjnie objęty, jeśli przykładowo w innej firmie jest zatrudniony na etacie (niezależnie od wymiaru czasu pracy) z wynagrodzeniem równym lub wyższym niż minimalna płaca. Ubezpieczenia emerytalno-rentowe nie będą też obowiązkowe ze zlecenia, jeśli zleceniobiorca podlega im z racji prowadzonej pozarolniczej działalności. Zatem to do zleceniodawcy należy ustalenie, w jakim zakresie zleceniobiorca podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu. Zatrudniając osobę na podstawie umowy-zlecenia, zleceniodawca (jako płatnik składek) powinien przekazać do ZUS dokument ubezpieczeniowy ZUS ZUA za określonego zleceniobiorcę (właściwy kod ubezpieczenia to 04 11 XX). Co ważne, powinno to nastąpić w okresie 7 dni kalendarzowych (nie roboczych) od daty powstania obowiązku, czyli w ciągu 7 dni od daty oznaczonej w umowie jako dzień rozpoczęcia jej wykonywania. Natomiast za koniec tego terminu uważa się upływ ostatniego z wyznaczonej liczby dni. Po zakończeniu wykonywania pracy w ramach umowy-zlecenia zleceniodawca, w terminie 7 dni od daty wygaśnięcia tytułu do ubezpieczeń zobowiązany jest wyrejestrować zleceniobiorcę z ubezpieczeń w ZUS. Dokonuje tego na formularzu ZUS ZWUA (art. 13 pkt 2 ustawy systemowej).

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Za zgłoszenie pracownika do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych po terminie (siedem dni) ustawodawca nie przewidział pociągnięcia do odpowiedzialności karnej osoby zobowiązanej ustawowo do dokonania zgłoszenia. Przewidziana została natomiast kara grzywny. I tak, za niedokonanie zgłoszenia w ustawowym terminie 7 dni w art. 98 § 1 pkt 2 ww. ustawy ustawodawca przewidział karę grzywny w wysokości do 5000 zł. Również przepisy ustawy zdrowotnej przewidują sankcję w postaci grzywny nakładanej na pracodawcę za niezgłoszenie pracownika w terminie do ubezpieczenia zdrowotnego (czyli niezrobienie tego w ciągu 7 dni) lub nieterminowe jego wyrejestrowanie (również w ciągu 7 dni).

Nie znam, co prawda przypadku nałożenia tej kary, ale nie jest powiedziane, że nie zostanie ona nałożona, skoro przepisy ją przewiduję. Zatem rekomendowałabym sporządzić korektę deklaracji i zgłosić zleceniobiorców do ubezpieczenia z prawidłową datą i w miarę możliwości opłacić zaległe składki. Ewentualna kontrola ujawni wtedy co najwyżej, że dokonano rejestracji zleceniobiorców po terminie, ale lepszy zły protokół niż niezgłoszenie zgodnie ze stanem faktycznym.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z składkami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Opłacanie maksymalnych składek podczas ciąży

Problem dotyczy osoby prowadzącej działalność gospodarczą. Osoba ta płaci składki preferencyjne. Jednak zaszła w ciążę i chciałaby opłacać...

Jednorazowe odszkodowanie za niewykorzystane składki ZUS

Czy jest prawdą, że ja jako żona po zmarłym mężu mogę dostać jednorazowe odszkodowanie za niewykorzystane składki ZUS?

Zatrudnianie pracowników w odrębnych firmach małżonków a składki ZUS

Prowadzimy z żoną odrębne firmy o tym samym PKD, mamy zatrudnionych pracowników na umowę o pracę, ale czasami żona zatrudnia niektórych moich...

Dług w ZUS z działalności gospodarczej a przedawnienie

Piszę w sprawie swojego ojca, który przed laty posiadał działalność gospodarczą w Polsce i przez pewien okres nie płacił składek do ZUS (od...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »