Autor: Izabela Nowacka-Marzeion
Zakład pracy złożył mi propozycję przejścia na świadczenie przedemerytalne. Spełniam wymogi, gdyż mam 55 lat, 30 lat pracy i będę zwolniona z przyczyn ekonomicznych. Wiem też, że muszę zarejestrować się jako bezrobotna na pół roku. Problem w tym, że po rozwiązaniu umowy o pracę chciałabym skorzystać z zasiłku chorobowego, gdyż będę miała operację. Czy w takiej sytuacji mogę starać się o świadczenie przedemerytalne?
Zgodnie z treścią Pani pytania podstawowe warunki jakie należy spełnić, aby otrzymać świadczenie, Pani zna.
Nabycie prawa do świadczenia przedemerytalnego jest uzależnione nadto od spełnienia przesłanek określonych w art. 2 ust. 3 ustawy o świadczeniach przedemerytalnych.
Prawo do świadczenia przedemerytalnego zostało uzależnione od szeregu warunków, m.in. osiągnięcia określonego wieku, posiadania wymaganego stażu zawodowego, okresu zatrudnienia u ostatniego pracodawcy lub okresu opłacania składek na ubezpieczenia społeczne, czy też okresu pobierania renty, jak również od sposobu zakończenia: zatrudnienia lub działalności gospodarczej, czy też przyczyny utraty prawa do renty. Szczegółowe kryteria określono w art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o świadczeniach przedemerytalnych (Dz. U. z 2004 r. Nr 120, poz. 1252) odrębnie dla poszczególnych kategorii osób – pracowników, osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą, rencistów.
Zobacz również: Zwolnienie lekarskie a świadczenie przedemerytalne
Niektóre z wymagań są tożsame dla wszystkich – na podstawie art. 2 ust. 3 ustawy o świadczeniach przedemerytalnych do wymagań takich zalicza się:
Nadto, wymagane jest, aby osoba taka:
Za osobę bezrobotną dla potrzeb świadczenia przedemerytalnego uważa się osobę, która odpowiada wymaganiom określonym w art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy o promocji zatrudnienia. Nabycie prawa do świadczenia przedemerytalnego wymaga zatem m.in. zarejestrowania we właściwym dla miejsca zameldowania – stałego lub czasowego – powiatowym urzędzie pracy. „Okresem wyczekiwania” niezbędnym do nabycia prawa do świadczenia przedemerytalnego jest zaś co najmniej 6-miesięczny okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych, przewidzianego w ustawie o świadczeniach przedemerytalnych.
W każdym przypadku staż zawodowy oznacza okres uprawniający do emerytury, tj. okresy składkowe i nieskładkowe oraz uzupełniające, wymienione w art. 6-7 i art. 10 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń, ustalone zgodnie z zasadami określonymi w art. 5 oraz art. 10-11 (art. 2 ust. 2 ustawy o świadczeniach przedemerytalnych).
Zobacz również: ZUS zasiłek dla opiekuna osoby niepełnosprawnej
Do 365 dni uprawniających do nabycia prawa do zasiłku dla bezrobotnych zalicza się również okres pobierania zasiłku chorobowego po ustaniu zatrudnienia.
Dopóki pobiera Pani zasiłek chorobowy nie ma Pani możliwości zarejestrować się jako bezrobotna. Po zasiłku powinna Pani otrzymać zasiłek dla bezrobotnych.
Czy konieczne jest pobieranie zasiłku dla bezrobotnych od razu po ustaniu stosunku pracy? Na ten temat wypowiedział się SN – podjął uchwałę, zgodnie z którą okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych, określonego w art. 2 ust. 3 ustawy o świadczeniach przedemerytalnych nie musi przypadać bezpośrednio po rozwiązaniu stosunku pracy z przyczyn wymienionych w art. 2 ust. 1 tej ustawy.
Po zasiłku chorobowym przy minimalnej podstawie wymiaru składek ma Pani prawo do zasiłku dla bezrobotnych, a dalej do świadczenia przedemerytalnego.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Zapytaj prawnika