Wyliczenie emerytury i zawieszenie jej pobierania

Autor: Marta Handzlik

Jestem nauczycielką z 40-letnim stażem pracy, od 25 lat na stanowisku dyrektora. 4 marca br. nabywam prawa emerytalne ZUS. Chcę nadal kontynuować pracę, a jednocześnie zapewnić sobie emeryturę naliczoną zgodnie z Kartą Nauczyciela. Czy mogę zgłosić do ZUS-u wniosek o wyliczenie emerytury, zawiesić jej pobieranie i pracować dalej?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Wyliczenie emerytury i zawieszenie jej pobierania

Emerytura z Karty Nauczyciela

Aby emerytura została Pani zgodnie z Karta Nauczyciela ,musi Pani na nią przejść, zanim osiągnie Pani powszechny wiek emerytalny (czyli, jak rozumiem z pytania, przed 4 marca), oraz musi Pani spełnić warunki do jej otrzymania. Jednym z tych warunków jest rozwiązanie stosunku pracy. Bez tego wyliczenie emerytury nic Pani nie da, bo nie da się zawiesić nieprzyznanej emerytury.

Zgodnie z art. 88 ustawy Karta Nauczyciela „nauczyciele mający trzydziestoletni okres zatrudnienia, w tym 20 lat wykonywania pracy w szczególnym charakterze, zaś nauczyciele szkół, placówek, zakładów specjalnych oraz zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich - dwudziestopięcioletni okres zatrudnienia, w tym 20 lat wykonywania pracy w szczególnym charakterze w szkolnictwie specjalnym, mogą – po rozwiązaniu na swój wniosek stosunku pracy – przejść na emeryturę”.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Możliwość przejścia nauczyciela na emeryturę niezależnie od wieku

„Nauczyciele urodzeni po dniu 31 grudnia 1948 r., a przed dniem 1 stycznia 1969 r. zachowują prawo do przejścia na emeryturę bez względu na wiek, jeżeli:

1) spełnili warunki do uzyskania emerytury, określone wyżej, w ciągu dziesięciu lat od dnia wejścia w życie ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2013 r. poz. 1440, 1717 i 1734), z wyjątkiem warunku rozwiązania stosunku pracy, oraz

2) nie przystąpili do otwartego funduszu emerytalnego albo złożyli wniosek o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w otwartym funduszu emerytalnym, za pośrednictwem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, na dochody budżetu państwa”.

Komentowany przepis przewiduje możliwość przejścia nauczycieli na emeryturę niezależnie od wieku, a jedynie po wykazaniu wymaganego okresu zatrudnienia, w tym w szczególności pracy na stanowisku nauczyciela. Uprawnienie to zostało poważnie ograniczone przez ustawę z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, na mocy której dodano art. 88 ust. 2a KN, stanowiący, że nauczyciele urodzeni po dniu 31 grudnia 1948 r., a przed dniem 1 stycznia 1969 r. mogą przejść na emeryturę na podstawie art. 88 KN, jeżeli spełnią warunki wymagane tym przepisem do dnia 31 grudnia 2006 r. i nie przystąpią do otwartego funduszu emerytalnego. Przedłużenie możliwości przechodzenia na emeryturę według art. 88 KN z 8 do 9 lat nastąpiło na podstawie ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz ustawy Karta Nauczyciela (Dz. U. Nr 167, poz. 1397 z późn. zm.), a z 9 do 10 lat – ustawy z dnia 7 września 2007 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 191, poz. 1369). Oznacza to, iż przepis ten funkcjonował do dnia 31 grudnia 2008 r. i obecnie na jego podstawie nie można już złożyć wniosku o emeryturę. Ograniczenie czasowe nie dotyczy nauczycieli urodzonych przed dniem 1 stycznia 1949 r., którzy mogą skorzystać z emerytury bez względu na wiek po spełnieniu warunków wymienionych w art. 88 KN, nawet jeżeli to spełnienie nastąpi po dniu 31 grudnia 2008 r.

Zobacz również: Odprawa nauczyciela odchodzącego na emeryturę

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Rozwiązanie stosunku pracy i przejść na emeryturę z art. 88 KN

Oznacza to, że jeśli do 31 grudnia 2008 roku miała Pani wymagany prawem staż pracy (30 lat), w tym staż pracy w szczególnym charakterze, to może Pani w dowolnym momencie rozwiązać stosunek pracy i przejść na emeryturę z art. 88 KN, choć ZUS wyraża pogląd, że z tej emerytury skorzystać można jedynie przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego.

Podstawowym warunkiem jest rozwiązanie stosunku pracy. Dopiero wtedy ZUS przyzna Pani emeryturę, która – po ponownym podjęciu przez Panią pracy – zostanie zawieszona, o ile Pani osiągnie określonej wysokości przychody.

Słowem – może Pani złożyć teraz wniosek o wyliczenie emerytury, ale nie jest on tożsamy z przyznaniem tej emerytury. Dopiero gdy Pani rozwiąże stosunek pracy, ZUS przyzna emeryturę. Przy czym, jak wspomniałam, jeśli chce Pani skorzystać z emerytury z KN, musi Pani spełnić wszystkie warunki przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego.

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Przykłady

Pani Anna – Dyrektor Szkoły
Pani Anna, 61-letnia dyrektorka szkoły podstawowej, chciała skorzystać z emerytury z Karty Nauczyciela, ale nadal pracować. W lutym złożyła wniosek o wyliczenie emerytury w ZUS i rozwiązała stosunek pracy. Po miesiącu podpisała nową umowę o pracę na to samo stanowisko. ZUS przyznał jej emeryturę, ale jej wypłata została zawieszona, ponieważ kontynuowała pracę.

 

Pan Marek – Nauczyciel Matematyki
Pan Marek, mający 40-letni staż pracy, spełnił warunki do wcześniejszej emerytury, ale nie chciał rezygnować z nauczania. Złożył wniosek o wyliczenie świadczenia i formalnie zakończył pracę na miesiąc. Po tym czasie wrócił do szkoły na pół etatu. Dzięki temu mógł pobierać część emerytury i jednocześnie pracować.

 

Pani Teresa – Nauczycielka Przedszkola
Pani Teresa postanowiła przejść na emeryturę przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego. Zgodnie z wymogami, rozwiązała umowę o pracę i zaczęła pobierać świadczenie. Po kilku miesiącach podjęła zatrudnienie w innej placówce na umowę zlecenie, co pozwoliło jej dorabiać bez zawieszenia emerytury.

Podsumowanie

Przejście na emeryturę z Karty Nauczyciela wymaga spełnienia określonych warunków, w tym rozwiązania stosunku pracy przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego. Możliwe jest złożenie wniosku o wyliczenie świadczenia i jego późniejsze zawieszenie, jeśli osoba zdecyduje się kontynuować pracę. Należy pamiętać, że emerytura nie zostanie przyznana bez formalnego zakończenia zatrudnienia, a jej wypłata może być zawieszona w przypadku osiągnięcia określonych dochodów. Planując przejście na emeryturę, warto dokładnie przeanalizować obowiązujące przepisy i dostosować decyzję do własnych potrzeb zawodowych i finansowych.

Oferta porad prawnych

Oferujemy profesjonalne porady prawne online dla nauczycieli planujących przejście na emeryturę. Pomożemy w interpretacji przepisów, przygotowaniu wniosków do ZUS i wyjaśnieniu kwestii związanych z zawieszeniem świadczenia. Nasze konsultacje odbywają się wygodnie, bez wychodzenia z domu – wystarczy kontakt mailowy lub telefoniczny. Dzięki naszemu wsparciu podejmiesz świadomą decyzję i unikniesz błędów formalnych, które mogą wpłynąć na wysokość lub termin wypłaty emerytury. Skorzystaj z naszej wiedzy i doświadczenia, aby bez stresu przejść przez cały proces.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych - Dz.U. 1998 nr 162 poz. 1118
2. Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela - Dz.U. 1982 nr 3 poz. 19

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny