Ograniczenie etatu nauczycielowi w wieku przedemerytalnym

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion

Jestem nauczycielem od 1991 r., ale staż pracy, 35 lat, nabędę w kwietniu 2018 r. Od października* wejdą przepisy, na podstawie których kobieta będzie mogła przejść na emeryturę w wieku 60 lat. Ja ten wiek osiągnę w lutym 2019 r. Z tego, co mi wiadomo, od września 2017 r. dyrekcja planuje zmniejszenie mojego etatu. Czy to jest dopuszczalne, skoro do emerytury pozostaje mi 1,5 roku? Jestem nauczycielem mianowanym, a nawet dyplomowanym, czyli zatrudnionym na podstawie KN.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Ograniczenie etatu nauczycielowi w wieku przedemerytalnym

Art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela

Zgodnie z art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela – „dyrektor szkoły w razie:

1) całkowitej likwidacji szkoły rozwiązuje z nauczycielem stosunek pracy;

2) częściowej likwidacji szkoły albo w razie zmian organizacyjnych powodujących zmniejszenie liczby oddziałów w szkole lub zmian planu nauczania uniemożliwiających dalsze zatrudnianie nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć rozwiązuje z nim stosunek pracy lub, na wniosek nauczyciela, przenosi go w stan nieczynny. Nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania może wyrazić zgodę na ograniczenie zatrudnienia”.

Nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania może wyrazić zgodę na ograniczenie zatrudnienia w trybie określonym w art. 22 ust. 2.

Zobacz również: Odprawa emerytalna z art 88 KN

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Możliwość rozwiązania stosunku pracy na podstawie art. 20 KN z nauczycielem w wieku przedemerytalnym

W kwestii możliwości rozwiązania stosunku pracy na podstawie art. 20 KN z nauczycielem w wieku przedemerytalnym (tj. nauczycielem spełniającym warunki art. 39 K.p.) nie ma niestety jednolitych poglądów ani jednolitego orzecznictwa sądowego.

Z jednej strony wskazuje się, iż na podstawie art. 91c ust. 1 KN, postanowienia zawarte w art. 39 K.p. znajdą zastosowanie także do nauczycieli, gdyż kwestia ochrony stosunku pracy nauczyciela w wieku przedemerytalnym nie jest regulowana przepisami KN, wyrok Sądu Najwyższego z dnia 19 października 2010 r. (sygn. akt II PK 85/10; Lex nr 687021).

Istnieją również poglądy, według których do nauczycieli zatrudnionych na podstawie mianowania, w zakresie rozwiązania stosunku pracy nie należy stosować przepisów ochronnych zawartych w K.p., gdyż podstawy wypowiedzenia stosunku pracy nauczycielom zatrudnionym na podstawie mianowania zostały wyczerpująco określone w KN, uchwała Sądu Najwyższego z dnia 7 grudnia 2006 r. (uchwała SN z dnia 7 grudnia 2006 r. I PZP 4/06, Lex nr 203875), wyrok Sądu Najwyższego z dnia 2 sierpnia 2012 r. (uchwała SN z dnia 2 sierpnia 2012 r. II PK 3/12, Lex nr 1232774).

Zobacz również: Pracownik w okresie ochronnym a zmiana stanowiska pracy

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Ochrona przed wypowiedzeniem pracowników w okresie przedemerytalnym

W myśl art. 91c ust. 1 KN w zakresie spraw wynikających ze stosunku pracy, które nie są uregulowane przepisami KN, zastosowanie znajdują przepisy ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (j.t. Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.; dalej „K.p.”). To właśnie przepisy K.p., konkretnie zaś art. 39, przewidują ochronę przed wypowiedzeniem pracowników w okresie przedemerytalnym.

SN stwierdził jednak, że art. 39 K.p. nie znajduje zastosowania do nauczycieli zatrudnionych na podstawie mianowania. Należy zauważyć, że przewidziana w art. 20 KN możliwość rozwiązania stosunku pracy ma charakter szczególny, możliwość taka podyktowana jest bowiem trudną sytuacją pracodawcy, który na ogół zmuszony jest dokonać redukcji zatrudnienia. Wydaje się, że o zwolnieniu powinny wówczas decydować możliwie obiektywne przesłanki, tj. kwalifikacje nauczyciela czy też jego sytuacja materialna. Przyjęcie aprobującego stanowiska w sprawie obowiązywania przepisów ochronnych z K.p. w warunkach, o których mowa w art. 20 KN, uniemożliwiałoby niekiedy zastosowanie takich obiektywnych kryteriów. W zaistniałej sytuacji należy zatem posłużyć się jednolitymi kryteriami, które usprawiedliwiają rozwiązanie stosunku pracy z nauczycielem o niższych kwalifikacjach, obniżonej sprawności zawodowej czy zdrowotnej.

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Czy można zwolnić nauczyciela na podstawie art. 20 KN za odprawą?

Wobec powyższego należy przyjąć pogląd Sądu Najwyższego o nieobowiązywaniu w stosunku do nauczycieli mianowanych art. 39 K.p. W takiej sytuacji jak najbardziej można zwolnić nauczyciela na podstawie art. 20 KN za odprawą.

Jak widać niestety, dominuje pogląd, zgodnie z którym nauczyciele zatrudnieni na podstawie KN nie korzystają z art. 39 K.p.

A zmniejszenie etatu jest uregulowane w KN. Do tak zatrudnionego nauczyciela nie ma zastosowania art. 42 K.p., stąd też dyrektor nie może dokonać wypowiedzenia zmieniającego, ponieważ przepisy Karty Nauczyciela w sposób wyczerpujący regulują dopuszczalne przypadki modyfikacji i zakończenia stosunku pracy nauczyciela na podstawie mianowania.

Jeśli zaś nie zachodzą okoliczności wskazane w art. 20 ust. 1 pkt 2 KN i nauczyciel nie wyraża zgody na rozwiązanie stosunku pracy na podstawie mianowania w trybie porozumienia stron ani ograniczenie etatu, dyrektor nie może jemu jednostronnie zmienić ani wypowiedzieć stosunku pracy, gdyż zatrudnienie przez mianowanie podlega szczególnej ochronie.

Zobacz również: ZUS przeliczenie emerytury nauczycielskiej

Przykłady

 

Nauczycielka języka polskiego, pracująca w szkole średniej od 25 lat, dowiaduje się, że z powodu reorganizacji planu nauczania i zmniejszenia liczby klas, dyrekcja planuje ograniczenie jej etatu z pełnego na pół etatu. Zbliża się do wieku emerytalnego, pozostało jej tylko dwa lata do osiągnięcia wymaganego wieku. Zaniepokojona swoją sytuacją, zwraca się o poradę, jakie ma prawa i czy takie działanie dyrekcji jest zgodne z przepisami prawa.

 

Doświadczony nauczyciel matematyki, mający 30 lat stażu pracy, staje przed perspektywą obniżenia etatu w wyniku likwidacji jednego z techników, w którym uczył. Dyrekcja szkoły sugeruje mu przejście na część etatu lub złożenie wniosku o przeniesienie w stan nieczynny do czasu osiągnięcia wieku emerytalnego. Nauczyciel rozważa swoje opcje, zastanawiając się nad wpływem takich zmian na jego przyszłą emeryturę oraz możliwości kontynuowania pracy w zawodzie.

 

Nauczycielka historii, która za rok osiągnie wiek emerytalny, otrzymuje informację od dyrekcji o planowanym zmniejszeniu jej etatu z powodu wprowadzenia nowego systemu nauczania, który zakłada mniej godzin historii w tygodniowym planie zajęć. Mimo długiego stażu pracy i bliskości emerytury, nauczycielka obawia się o swoje finanse i stabilność zatrudnienia. Próbuje negocjować z dyrekcją możliwość utrzymania pełnego etatu do osiągnięcia emerytury, jednocześnie konsultując swoją sytuację z prawnikiem specjalizującym się w prawie pracy.

Podsumowanie

 

Artykuł omawia kwestie prawne związane z ograniczeniem etatu nauczycieli w wieku przedemerytalnym, wskazując na brak jednolitych interpretacji i orzecznictwa w tej materii. Z jednej strony, przepisy Karty Nauczyciela umożliwiają zmianę warunków pracy nauczyciela mianowanego, w tym ograniczenie etatu, jednak praktyka i opinie sądów są różne. Z drugiej strony, istotne jest rozważenie ochrony na podstawie Kodeksu pracy oraz możliwych skutków takich zmian dla nauczycieli zbliżających się do emerytury. Artykuł podkreśla złożoność sytuacji nauczycieli przedemerytalnych, stojących przed wyzwaniami związanymi z możliwością ograniczenia etatu i konsekwencjami takiej decyzji dla ich przyszłości zawodowej i finansowej.

Oferta porad prawnych

 

Potrzebujesz porady prawnej dotyczącej ograniczenia etatu nauczyciela w wieku przedemerytalnym? Skontaktuj się z nami! Oferujemy kompleksowe konsultacje online oraz pomoc w przygotowaniu niezbędnych pism, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą ochronę Twoich praw zawodowych. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy - Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141
2. Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela - Dz.U. 1982 nr 3 poz. 19

3. Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 19 października 2010 r. (sygn. akt II PK 85/10; Lex nr 687021)

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawo-karne.info

praworolne.info

ewindykacja24.pl

Szukamy prawnika »