Inna choroba po 182 dniach zwolnienia

Autor: Wioletta Dyl

Czy przysługuje mi zasiłek chorobowy po 182 dniach choroby na inną chorobę, po upływie 14 dni od zakończenia leczenia? Złożyłam wniosek o zasiłek chorobowy na nową chorobę, a ZUS mi go odmówił, wliczając tę chorobę do okresu zasiłkowego. Nadmieniam, że na początku nowego zwolnienia zostałam wezwana do lekarza orzecznika, który potwierdził chorobę i zasadność zwolnienia. Nie byłam pytana o poprzednią niezdolność do pracy. Od poprzedniego lekarza, u którego się leczyłam, nie wzięłam zaświadczenia, że jestem zdolna do pracy.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Inna choroba po 182 dniach zwolnienia

Komu przysługuje zasiłek chorobowy?

Poruszoną przez Panią kwestię przyznawania świadczeń pieniężnych w okresie niezdolności do pracy wywołanej chorobą regulują przepisy ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, zwanej dalej ustawą zasiłkową.

Zgodnie z jej treścią zasiłek chorobowy przysługuje ubezpieczonemu, który stał się niezdolny do pracy z powodu choroby w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego. Zasiłek przysługuje za każdy dzień niezdolności do pracy, nie wyłączając dni wolnych od pracy.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Na jaki okres niezdolności do pracy przysługuje zasiłek chorobowy?

Zasiłek chorobowy przysługuje za okres trwania niezdolności do pracy, nie dłużej jednak niż przez 182 dni, a jeżeli niezdolność do pracy spowodowana jest gruźlicą lub przypada w okresie ciąży – nie dłużej niż przez 270 dni. Wlicza się do niego 33 dni (lub 14 dni w przypadku pracowników po 50. roku życia) wynagrodzenia chorobowego, a także wszystkie okresy nieprzerwanej niezdolności do pracy spowodowanej tą samą chorobą, jeżeli przerwa pomiędzy ustaniem poprzedniej a powstaniem ponownej niezdolności do pracy nie przekraczała 60 dni.

Zobacz również: Ponowne L4 po 182 dniach choroby

Brak przerwy między okresami niezdolności do pracy

A zatem należy pamiętać, że w przypadku, gdy pomiędzy poszczególnymi okresami niezdolności do pracy nie ma przerw, okresy te są sumowane do jednego okresu zasiłkowego (182 lub 270 dni) nawet wówczas, gdy niezdolność do pracy spowodowana jest różnymi chorobami.

Natomiast w przypadku, gdy w niezdolności do pracy wystąpi przerwa, a po przerwie niezdolność do pracy jest spowodowana inną chorobą niż przed przerwą, okres zasiłkowy liczony jest od początku okresu niezdolności do pracy, która powstała po przerwie ( art.9 ust 2 ustawy zasiłkowej). Kod literowy A nie powinien być wówczas zamieszczany na zaświadczeniu lekarskim, ponieważ jego zamieszczenie będzie oznaczało niezdolność do pracy powstałą po przerwie nieprzekraczającą 60 dni, spowodowana tą sama chorobą, która była przyczyną niezdolności do pracy przed przerwą (art. 57 ust. 1 ustawy zasiłkowej).

A zatem w obecnym stanie prawnym wystarczy, aby pomiędzy zwolnieniami wystąpiła choćby jednodniowa przerwa, do wypłaty ponownego wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy (33 dni od pracodawcy), a następnie zasiłku chorobowego.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Odmowa wypłaty zasiłku chorobowego przez ZUS

Jeżeli zatem ZUS odmówił Pani wypłaty zasiłku chorobowego, to być może nie została zachowana przerwa pomiędzy rzeczonymi zwolnieniami chorobowymi albo lekarz wpisał na zaświadczeniu kod „A”. Trudno tu wyrokować o słuszności decyzji ZUS, nie znając jego uzasadnienia. Proszę zatem najpierw zapoznać się z uzasadnieniem ZUS i porównać z obowiązującym, cytowanymi przepisami, aby móc się ewentualnie odwołać.

Przykłady

 

Pracownik biurowy z zapaleniem oskrzeli
Ania, pracująca w korporacji jako analityk finansowy, przepracowała 6 miesięcy, zanim zapadła na ciężkie zapalenie oskrzeli. Jej stan zdrowia wymagał długotrwałego leczenia, w związku z czym była niezdolna do pracy przez 182 dni, korzystając ze zwolnienia lekarskiego i otrzymując zasiłek chorobowy. Po 14 dniach od zakończenia leczenia, Ania ponownie zachorowała, tym razem na zapalenie zatok. Pomimo, że choroba była innego rodzaju, ZUS odmówił wypłaty zasiłku chorobowego, wliczając tę nową chorobę do wcześniejszego okresu zasiłkowego, argumentując, że nie ma wystarczającej przerwy między zwolnieniami.

 

Nauczycielka po urlopie macierzyńskim
Beata, nauczycielka w szkole podstawowej, po powrocie z urlopu macierzyńskiego, doznała kontuzji nogi, co uniemożliwiło jej pracę przez 182 dni. Po zakończeniu okresu leczenia i krótkim powrocie do zdrowia, Beata doświadczyła poważnych problemów z kręgosłupem, co również wymagało zwolnienia lekarskiego. Pomimo że przerwa między zwolnieniami wynosiła więcej niż 14 dni, ZUS początkowo odmówił wypłaty zasiłku, twierdząc, że nie została zachowana odpowiednia przerwa między okresami niezdolności do pracy. W tym przypadku, decyzja ZUS została później zakwestionowana po przedstawieniu dodatkowej dokumentacji medycznej.

 

Budowlaniec z urazem pleców
Tomek, pracujący na budowie, doznał poważnego urazu pleców, który wyłączył go z pracy na pełnych 182 dni. Po zakończeniu leczenia i krótkiej rekonwalescencji, Tomek doznał innego urazu, tym razem nogi, podczas prywatnego remontu domu. Mimo, że urazy były niepowiązane, a przerwa między zwolnieniami wynosiła 15 dni, ZUS początkowo wliczył oba okresy chorobowe do jednego okresu zasiłkowego. Decyzja ta została później podważona przez Tomka, który zwrócił się o ponowne rozpatrzenie sprawy, prezentując szczegółowe zaświadczenia lekarskie potwierdzające odrębność urazów.

Podsumowanie

 

Artykuł wyjaśnia zasady przyznawania zasiłku chorobowego po 182 dniach niezdolności do pracy z powodu innej choroby, podkreślając znaczenie odpowiedniej przerwy między okresami chorobowymi oraz konieczność posiadania adekwatnej dokumentacji medycznej. Przytoczone przykłady z życia wzięte ilustrują, jak różne sytuacje zdrowotne pracowników są traktowane przez ZUS, co może stanowić wyzwanie w uzyskaniu świadczeń, zwłaszcza gdy nie zostaje zachowana wymagana przerwa lub nie jest dostarczone wystarczające potwierdzenie odrębności chorób.

Oferta porad prawnych

 

Masz problemy z uzyskaniem zasiłku chorobowego? Skorzystaj z naszych porad prawnych online i pomocy w przygotowaniu pism do ZUS. Nasi eksperci zapewnią Ci wsparcie na każdym etapie procesu, pomagając w uzyskaniu należnych Ci świadczeń. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa - Dz.U. 1999 nr 60 poz. 636

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawo-karne.info

praworolne.info

ewindykacja24.pl

Szukamy prawnika »