Indywidualne Porady Prawne
Wioletta Dyl • Opublikowane: 2015-01-01
Czy przysługuje mi zasiłek chorobowy po 182 dniach choroby na inną chorobę, po upływie 14 dni od zakończenia leczenia? Złożyłam wniosek o zasiłek chorobowy na nową chorobę, a ZUS mi go odmówił, wliczając tę chorobę do okresu zasiłkowego. Nadmieniam, że na początku nowego zwolnienia zostałam wezwana do lekarza orzecznika, który potwierdził chorobę i zasadność zwolnienia. Nie byłam pytana o poprzednią niezdolność do pracy. Od poprzedniego lekarza, u którego się leczyłam, nie wzięłam zaświadczenia, że jestem zdolna do pracy.
Poruszoną przez Panią kwestię przyznawania świadczeń pieniężnych w okresie niezdolności do pracy wywołanej chorobą regulują przepisy ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, zwanej dalej ustawą zasiłkową.
Zgodnie z jej treścią zasiłek chorobowy przysługuje ubezpieczonemu, który stał się niezdolny do pracy z powodu choroby w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego. Zasiłek przysługuje za każdy dzień niezdolności do pracy, nie wyłączając dni wolnych od pracy.
Zasiłek chorobowy przysługuje za okres trwania niezdolności do pracy, nie dłużej jednak niż przez 182 dni, a jeżeli niezdolność do pracy spowodowana jest gruźlicą lub przypada w okresie ciąży – nie dłużej niż przez 270 dni. Wlicza się do niego 33 dni (lub 14 dni w przypadku pracowników po 50. roku życia) wynagrodzenia chorobowego, a także wszystkie okresy nieprzerwanej niezdolności do pracy spowodowanej tą samą chorobą, jeżeli przerwa pomiędzy ustaniem poprzedniej a powstaniem ponownej niezdolności do pracy nie przekraczała 60 dni.
A zatem należy pamiętać, że w przypadku, gdy pomiędzy poszczególnymi okresami niezdolności do pracy nie ma przerw, okresy te są sumowane do jednego okresu zasiłkowego (182 lub 270 dni) nawet wówczas, gdy niezdolność do pracy spowodowana jest różnymi chorobami.
Natomiast w przypadku, gdy w niezdolności do pracy wystąpi przerwa, a po przerwie niezdolność do pracy jest spowodowana inną chorobą niż przed przerwą, okres zasiłkowy liczony jest od początku okresu niezdolności do pracy, która powstała po przerwie ( art.9 ust 2 ustawy zasiłkowej). Kod literowy A nie powinien być wówczas zamieszczany na zaświadczeniu lekarskim, ponieważ jego zamieszczenie będzie oznaczało niezdolność do pracy powstałą po przerwie nieprzekraczającą 60 dni, spowodowana tą sama chorobą, która była przyczyną niezdolności do pracy przed przerwą (art. 57 ust. 1 ustawy zasiłkowej).
A zatem w obecnym stanie prawnym wystarczy, aby pomiędzy zwolnieniami wystąpiła choćby jednodniowa przerwa, do wypłaty ponownego wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy (33 dni od pracodawcy), a następnie zasiłku chorobowego.
Jeżeli zatem ZUS odmówił Pani wypłaty zasiłku chorobowego, to być może nie została zachowana przerwa pomiędzy rzeczonymi zwolnieniami chorobowymi albo lekarz wpisał na zaświadczeniu kod „A”. Trudno tu wyrokować o słuszności decyzji ZUS, nie znając jego uzasadnienia. Proszę zatem najpierw zapoznać się z uzasadnieniem ZUS i porównać z obowiązującym, cytowanymi przepisami, aby móc się ewentualnie odwołać.
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »
Zapytaj prawnika
Ostatnio dodane