Autor: Izabela Nowacka-Marzeion
Rok temu podjąłem pracę za granicą, a obecnie rodzice przepisali mi gospodarstwo rolne. Składki w KRUS opłacam regularnie ze względu na ubezpieczenie żony. Czy muszę zgłosić w KRUS pracę i czy muszę nadal opłacać KRUS?
Nie powinien Pan opłacać składek na ubezpieczenie społeczne rolników, bo to zbędny koszt. Ponadto jako osoba pracująca za granicą nie podlega Pan pod ubezpieczenie KRUS i nie jest Pan rolnikiem.
Ustawa nie ma do Pana zastosowania.
Prowadzenie działalności rolniczej w rozumieniu art. 6 pkt 1 ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (tekst jednolity: Dz. U. 1998 r. Nr 7 poz. 25 ze zm.) oznacza prowadzenie na własny rachunek przez posiadacza gospodarstwa rolnego działalności zawodowej, związanej z tym gospodarstwem, stałej i osobistej oraz mającej charakter wykonywania pracy lub innych zwykłych czynności wiążących się z jego prowadzeniem.
Należy dodać, że prowadzenie działalności rolniczej wiąże się ściśle z normalnymi działaniami koniecznymi dla prowadzenia gospodarstwa rolnego, tj. z wykonywaniem pracy w tym gospodarstwie lub wykonywaniem innych zwykłych czynności związanych z prowadzeniem takiej działalności. Założenie takie leży wyraźnie u podłoża regulacji rolniczego ubezpieczenia wypadkowego i chorobowego (art. 7-14 ustawy), które ma rację bytu tylko w przypadku istnienia wskazanego związku prowadzenia działalności z pracą w gospodarstwie lub wykonywaniem innych zwykłych czynności łączących się z prowadzeniem działalności rolniczej. Praca ta lub czynności nie muszą mieć charakteru pracy fizycznej. Mogą – jak wyjaśniał Sąd Najwyższy w uchwale składu siedmiu sędziów z 30 maja 1988 r. III UZP 8/88, wpisanej do księgi zasad prawnych (OSNCP 1988/12 poz. 166) – polegać np. na zarządzaniu gospodarstwem. W takim przypadku zarządzanie gospodarstwem powinno jednak mieć charakter zawodowej, stałej, osobistej i realizującej interesy danej osoby (posiadacza gospodarstwa) działalności rolniczej, mającej charakter pracy lub innych czynności wiążących się z prowadzeniem gospodarstwa.
Zobacz również: Praca w Niemczech a KRUS
Należy również podkreślić, że samo posiadanie lub własność gospodarstwa nie mogą być kwalifikowane jako jego prowadzenie, jeżeli nie wiąże się z nimi wykonywanie wyżej określonej działalności rolniczej. Wniosek taki wynika wprost z legalnej definicji „rolnika” w art. 6 pkt 1 ustawy, która posiadanie lub własność gospodarstwa sytuuje jako jeden z elementów pojęcia rolnika, jak i – na przykład – z domniemania zawartego w art. 38 pkt 1 ustawy, sprowadzającego się do stwierdzenia, że właściciel gruntów prowadzi działalność rolniczą. Nie ma wątpliwości, że domniemanie takie nie byłoby potrzebne, gdyby sama własność gospodarstwa wystarczała do uznania właściciela za rolnika.
Zobacz również: Czy można płacić KRUS i pracować za granicą?
Z kolei zgodnie z art. 7. 1. Ubezpieczeniu wypadkowemu, chorobowemu i macierzyńskiemu podlega z mocy ustawy: 1) rolnik, którego gospodarstwo obejmuje obszar użytków rolnych powyżej 1 ha przeliczeniowego lub dział specjalny, 2) domownik rolnika, o którym mowa w pkt 1 – jeżeli ten rolnik lub domownik nie podlega innemu ubezpieczeniu społecznemu lub nie ma ustalonego prawa do emerytury lub renty albo nie ma ustalonego prawa do świadczeń z ubezpieczeń społecznych.
Pana ubezpieczenie społeczne z tytułu posiadania gospodarstwa nie powstało, jeśli przepisanie gruntów miało miejsce w czasie pracy za granicą, bądź ustało, jeśli po przepisaniu podjął Pan pracę.
Powinien Pan:
Zobacz również: KRUS a praca za granicą
Podjęcie pracy za granicą a posiadanie gospodarstwa rolnego w Polsce rodzi pytania dotyczące obowiązku opłacania składek w KRUS. Zgodnie z przepisami, osoby pracujące za granicą nie muszą opłacać składek, jeśli nie prowadzą osobiście działalności rolniczej. Warto zgłosić swoją sytuację w KRUS, aby uniknąć zbędnych kosztów i ewentualnie odzyskać nadpłacone składki.
Potrzebujesz pomocy w sprawach związanych z KRUS i pracą za granicą? Skontaktuj się z nami, aby uzyskać profesjonalne porady prawne online i pomoc w sporządzaniu niezbędnych pism. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.
1. Ustawa z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników - Dz.U. 1991 nr 7 poz. 24
2. Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 30 maja 1988 r. III UZP 8/88
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Zapytaj prawnika