Autor: Katarzyna Talkowska-Szewczyk
Od kwietnia tego roku pracuję w Niemczech na uniwersytecie, w Polsce przebywam na urlopie płatnym na uniwersytecie do 17.05, potem będę do 30.09 na urlopie bezpłatnym (zależało mi, żeby terminowo rozwiązać umowę, ponieważ wtedy należy mi się spora odprawa). Jednocześnie prowadzę firmę jednoosobową i płacę tylko składki zdrowotne. I tutaj pojawia się moje pytanie. Czy jeśli po 17.05 nadal będę mieć firmę w Polsce, to czy nadal mogę płacić tylko składki zdrowotne? Muszę zatrudnić w Polsce do końca czerwca panią do biura i mam wątpliwości, jak to ma wyglądać. Od lipca przeprowadzam się na stałe do Niemiec.
W pierwszej kolejności wskazać należy, że aktualnie w Pani przypadku następuje tzw. zbieg tytułów do ubezpieczenia emerytalnego i rentowego. Kwestie zbiegu reguluje art. 9 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2022 r., poz. 1009). Zbieg polega na tym, że Pani jako ubezpieczona spełnia warunki do objęcia obowiązkiem ubezpieczeń emerytalnego i rentowego z dwóch tytułów, tj. ze stosunku pracy, gdzie aktualnie przebywa Pani na urlopie (i otrzymuje Pani wynagrodzenie), oraz z drugiego, tj. z uwagi na prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej. Jeżeli Pani jako pracownik jednocześnie prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą, to zawsze obowiązkowym tytułem do ubezpieczenia jest stosunek pracy. O tym, czy takim tytułem jest również pozarolnicza działalność gospodarcza, decyduje wysokość podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe ze stosunku pracy. W sytuacji, gdy ta podstawa w przeliczeniu na okres miesiąca jest co najmniej równa kwocie minimalnego wynagrodzenia, pozarolnicza działalność gospodarcza jest tytułem dobrowolnym do ubezpieczenia emerytalnego i rentowego.
Natomiast jeżeli jest niższa, to ubezpieczenia społeczne są obowiązkowe również z jej tytułu. Zatem ubezpieczony, który pozostaje w stosunku pracy i prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą, z tytułu tej działalności objęty jest obowiązkiem ubezpieczeń społecznych tylko wówczas, gdy podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe ze stosunku pracy, w przeliczeniu na okres miesiąca, jest niższa od kwoty minimalnego wynagrodzenia. Jeżeli umowa o pracę gwarantuje pracownikowi wynagrodzenie co najmniej równe kwocie minimalnego wynagrodzenia z tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej ubezpieczony podlega dobrowolnie ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowemu, nawet jeżeli w danym miesiącu nie osiągnął przychodu ze stosunku pracy w wysokości co najmniej równej minimalnemu wynagrodzeniu.
Zgodnie z art. 174 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 2022 r., poz. 1510) na pisemny wniosek pracownika pracodawca może udzielić mu urlopu bezpłatnego. Udzielenie przez pracodawcę urlopu bezpłatnego pracownikowi na jego pisemny wniosek jest w istocie umową, w której pracodawca zobowiązuje się zwolnić pracownika z obowiązku wykonywania pracy przez określony czas, a pracownik rezygnuje z korzystania z prawa jej wykonywania w tym okresie. Niestety w okresie urlopu bezpłatnego nie są odprowadzane składki na ubezpieczenie społecznego. Zgodnie bowiem z art. 13 pkt 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2022 r., poz. 1009) „obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym, chorobowemu i wypadkowemu podlegają osoby fizyczne w następujących okresach: pracownicy – od dnia nawiązania stosunku pracy do dnia ustania tego stosunku”. Okres urlopu bezpłatnego to okres niejako zawieszenia stosunku pracy, tj. pracownik nie wykonuje pracy. Zatem nie ma też obowiązku opłacania składek. Podobnie jest z ubezpieczeniem chorobowym.
Zatem z chwilą przejścia na urlop bezpłatny powinna Pani dokonać rejestracji do obowiązkowych ubezpieczeń z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej. Wówczas składki na ubezpieczenie społeczne: emerytalną, rentową, zdrowotną, chorobową (dobrowolna) płaci Pani z tytułu prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej, gdyż nie występuje już zbieg tytułów do ubezpieczenia.
Praca za granicą przy jednoczesnym prowadzeniu działalności gospodarczej w Polsce wymaga znajomości zasad opłacania składek ZUS. Urlop bezpłatny w Polsce oznacza konieczność rejestracji do pełnych ubezpieczeń społecznych z tytułu działalności gospodarczej. Warto również pamiętać o obowiązkach związanych z zatrudnianiem pracowników w Polsce, które mogą wpływać na sposób rozliczania składek. Aby uniknąć problemów, warto skonsultować swoją sytuację z prawnikiem lub doradcą podatkowym.
Potrzebujesz pomocy prawnej w kwestii składek ZUS lub prowadzenia działalności podczas pracy za granicą? Opisz swój problem w formularzu pod artykułem, a przygotujemy dla Ciebie indywidualne rozwiązanie!
1. Ustawa z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych - Dz.U. 1998 nr 137 poz. 887
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Zapytaj prawnika