Autor: Katarzyna Talkowska-Szewczyk
Mam problem z ZUS-em. Mianowicie zatrudniłam się 2 lutego, miałam umowy na czas próbny na dwa miesiące. Była to dziwna konstrukcja, bo miałam dwie umowy na ponad 1 etat (w załączniku). Mówiono mi, że to ze względu na projektowy charakter pracy. Jedna była generalnie, a druga większa z danego projektu. Zaraz przed zatrudnieniem okazało się, że jestem w ciąży. W połowie marca ze względu na tę ciążę (i inne zawirowania w tej firmie) stwierdziłam, że lepiej iść na L4. Z tego, co rozumiem, umowa taka automatycznie przedłuża się do czasu porodu. ZUS niestety kwestionuje przyznanie świadczeń, stwierdzając, że umowa została zawarta z pozoru. Problemem jest też to że pracodawca nie zgłosił mnie do ubezpieczenia w ustawowym terminie, co wynika z ich dochodzenia. Jest możliwość odwołania się od decyzji ZUS-u? Czy warto powalczyć i jak to wygląda?
Należy skierować odwołania od dwóch przesłanych przez Panią decyzji, wskazując że umowa o pracę nie była zawarta dla pozoru.
W myśl uregulowań art. 6 ust. 1 pkt 1, art. 8 ust. 1, art. 11 ust. 1, art. 12 ust.1 i art. 13 pkt 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych pracownicy podlegają: ubezpieczeniu emerytalnemu, rentowym, chorobowemu i wypadkowemu od dnia nawiązania stosunku pracy do daty ustania tego stosunku. Definicję pojęcia pracownika zawiera art. 8 powołanej ustawy stanowiący, iż za pracownika uważa się osobę pozostającą w stosunku pracy. Przepis art. 2 Kodeksu pracy stanowi, iż pracownikiem jest osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania bądź spółdzielczej umowy o pracę. Użyty w przepisie zwrot „zatrudniona” oznacza istnienie między pracownikiem a pracodawcą więzi prawnej, która jest warunkiem koniecznym a zarazem wystarczającym dla przyznania danej osobie statusu pracownika. Tą więzią jest pozostawanie w stosunku pracy, o którym mowa w art. 22 – stanowi on, iż „przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca do zatrudnienia pracownika za wynagrodzeniem”.
Stosunek pracy jest zatem stosunkiem zobowiązaniowym uzewnętrzniającym wolę umawiających się stron, z których jedna deklaruje wolę świadczenia pracy, natomiast druga stworzenie stanowiska pracy za wynagrodzeniem. Przez okres trwania stosunku pracy po stronie pracownika muszą w związku z tym istnieć chęć świadczenia pracy oraz występować określone kwalifikacje zawodowe, natomiast po stronie pracodawcy istnieć możliwość zapewnienia pracy adekwatnej do wykształcenia pracownika oraz do potrzeb zakładu pracy. Dla istnienia stosunku pracy nie jest przy tym wystarczające zawarcie umowy o pracę, konieczne jest faktyczne realizowanie treści zawartej umowy poprzez rzeczywiste świadczenie pracy. Pracownik jest przy tym zobowiązany świadczyć osobiście i w sposób ciągły, powtarzający się, na rzecz i pod kierownictwem pracodawcy, pracę określonego rodzaju.
Konieczne jest wykazanie, że w realiach przedmiotowej sprawy podstawą objęcia Pani obowiązkowym ubezpieczeniem emerytalnym, rentowym, chorobowym i wypadkowym było zawarcie pomiędzy Panią a firmą umowy o pracę. Zarówno sam fakt zawarcia przedmiotowej umowy, jak i zgłoszenie Pani do ubezpieczeń społecznych nie było pozorne. Dlatego też w tym zakresie należy kwestionować stanowisko prezentowane przez ZUS w uzasadnieniu wydanego w sprawie rozstrzygnięcia.
Zgodnie z treścią art. 83 Kodeksu cywilnego nieważne jest oświadczenie woli złożone drugiej stronie za jej zgodą dla pozoru. Oświadczenie woli złożone jest dla pozoru wtedy, gdy z góry powziętym zamiarem stron jest brak wywołania skutków prawnych, przy jednoczesnej chęci wprowadzenia innych osób w błąd, co do rzekomego dokonania określonej czynności prawnej. Strony więc udają, że dokonują jakiejś czynności prawnej. W wyroku z dnia 23 czerwca 1986 roku (sygn. akt I CR 45/86) Sąd Najwyższy zdefiniował pozorność jako wadę oświadczenia woli polegającą na niezgodności między aktem woli a jej przejawem na zewnątrz. Obie strony mają świadomość, że osoba określona w umowie o pracę jako pracownik nie będzie świadczyć pracy, a osoba wskazana jako pracodawca nie będzie korzystać z jej pracy. Przepis art. 83 Kodeksu cywilnego charakteryzuje zatem czynność prawną pozorną przez wskazanie trzech jej elementów, które muszą wystąpić łącznie:
W przypadku umowy o pracę z pozornością mamy do czynienia zarówno wtedy, gdy pomimo jej zawarcia praca w ogóle nie jest świadczona, jak i wtedy, gdy jest faktycznie świadczona, ale na innej podstawie niż umowa o pracę. W warunkach, kiedy po zawarciu umowy o pracę (złożeniu oświadczenia woli) pracownik podjął pracę i ją wykonywał, a pracodawca świadczenie to przyjmował, nie można mówić o pozorności złożonych oświadczeń woli zawarcia umowy o pracę. Wówczas wymaga zbadania kwestia tego, czy zawarcie umowy o pracę zmierzało do obejścia prawa.
Art. 58 § 1 Kodeksu cywilnego stanowi natomiast, że „czynność prawna sprzeczna z ustawą albo mająca na celu obejście ustawy jest nieważna, chyba że właściwy przepis przewiduje inny skutek, w szczególności ten, że na miejsce nieważnych postanowień czynności prawnej wchodzą odpowiednie przepisy ustawy”. W tym przypadku skutkiem nieważnie zawartej umowy o pracę musiałoby być uzyskanie świadczeń z ubezpieczenia społecznego z tytułu zatrudnienia, to jest zasiłku chorobowego, macierzyńskiego czy również wychowawczego. Tymczasem Sąd Najwyższy wielokrotnie zawracał uwagę na to, że wady oświadczeń woli dotykające umowy o pracę – nawet powodujące jej nieważność – nie skutkują w sferze prawa do świadczeń z ubezpieczenia społecznego. W tych stosunkach prawną doniosłość ma jedynie zamiar obejścia prawa przez „fikcyjne” zawarcie umowy, tj. takie, które nie wiąże się z faktycznym świadczeniem pracy, a dokonanie zgłoszenia do ubezpieczenia następuje pod pozorem zatrudnienia. Opisuje to sytuacja, w której dochodzi do zgłoszenia do ubezpieczenia osoby nie będącej podmiotem ubezpieczenia, nie świadczącej pracy i przez to nie noszącej cech „zatrudnionego pracownika”, gdy nie są wykonywane obowiązki i prawa płynące z umowy o pracę (vide np. wyrok z dnia 17.12.1996 r., sygn. akt II UKN 32/96).
Nie można więc przypisać celu obejścia prawa (art. 58 § 1 Kodeksu cywilnego w związku z art. 300 Kodeksu pracy) stronom umowy o pracę, na podstawie której rzeczywiście były wykonywane obowiązki i prawa płynące z tej umowy. Należy wykazać, że w Pani przypadku umowa o pracę była faktycznie realizowana, zebrać np. zeznania świadków, dokumentację mailową (np. że wysyłała Pani e-maile).
Kreacja stosunku pracy powoduje zawsze konsekwencje prawne nie tylko bezpośrednio w sferze jego treści, ale także w wielu innych dziedzinach. Jednym z takich skutków jest prawo do świadczeń z ubezpieczenia społecznego na wypadek spełnienia się przewidzianych przez ustawy przesłanek. Strony mogą kierować się takim celem i nie można czynić im zarzutu dążenia do celu sprzecznego z ustawą. Skoro osiągnięcie celu uzyskania prawa do świadczeń z ubezpieczenia społecznego nie jest sprzeczne z ustawą, strony zmierzające do takiego celu nie dokonują obejścia ustawy. Inaczej mówiąc, zawarcie umowy o pracę, choćby zmierzało wyłącznie do uzyskania świadczeń ubezpieczeniowych, nie jest powiązane z zamiarem obejścia ustawy, nie jest sprzeczny z ustawą (vide wyrok SN z 4.08.2005 r., sygn. akt II UK 320/04).
W teorii prawa cywilnego uznaje się, że czynnością prawną podjętą w celu obejścia ustawy jest czynność, wprawdzie nie objęta zakazem prawnym, ale przedsięwzięta w celu osiągnięcia skutku zakazanego przez prawo. Sąd Najwyższy w uzasadnieniu wyroku z 25 listopada 2004 r. (sygn. akt I PK 42/04) stwierdził, że czynności mające na celu obejście ustawy (in fraudem legis) zawierają jedynie pozór zgodności z ustawą. Czynność prawna mająca na celu obejście ustawy polega na takim ukształtowaniu jej treści, która z punktu widzenia formalnego (pozornie) nie sprzeciwia się ustawie, ale w rzeczywistości (w znaczeniu materialnym) zmierza do zrealizowania celu, którego osiągnięcie jest przez nią zakazane. Podkreślenia wymaga to, że samo zawarcie umowy o pracę w okresie ciąży, nawet gdyby głównym motywem było uzyskanie zasiłku macierzyńskiego nie jest naganne ani tym bardziej sprzeczne z prawem (wyrok SN z 9.08.2005 r., sygn. akt III UK 89/0).
W odwołaniach należy powoływać się na powyższe kwestie.
Pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę, ale nieświadczący pracy
Pani Maria została zatrudniona na umowę o pracę w firmie X, ale nigdy nie rozpoczęła wykonywania obowiązków, mimo że umowa została podpisana. Została jednak zgłoszona do ubezpieczeń społecznych, a przez cały okres formalnego zatrudnienia nie wykonywała żadnej pracy. W takim przypadku ZUS może zakwestionować, czy umowa nie była zawarta tylko dla pozoru, jeśli nie było żadnych realnych działań związanych z wykonywaniem pracy.
Pracodawca zarejestrował pracownika tylko w celu uzyskania świadczeń ubezpieczeniowych
Pan Andrzej podpisał umowę o pracę z pracodawcą, który jednak nie miał zamiaru korzystać z jego pracy. Po podpisaniu umowy, pracownik nie był ani razu poproszony o wykonanie obowiązków, ale jego dane zostały zgłoszone do ZUS-u w celu uzyskania świadczeń chorobowych. W tym przypadku ZUS może uznać umowę za pozorną, wskazując na brak realizacji umowy o pracę.
Zawarcie umowy o pracę w celu obejścia przepisów
Pani Katarzyna była w ciąży i zawarła umowę o pracę z firmą, choć nie miała zamiaru rzeczywiście podjąć pracy. Jej głównym celem było uzyskanie prawa do zasiłku macierzyńskiego. W takim przypadku, choć umowa została podpisana, należy zbadać, czy rzeczywiście doszło do obejścia przepisów, czy intencją było jedynie uzyskanie korzyści wynikających z ubezpieczeń społecznych.
Podsumowując, stosunek pracy jest podstawą do uzyskania ubezpieczenia społecznego, jednak aby umowa o pracę była ważna, musi rzeczywiście obejmować wykonywanie pracy. W przypadku, gdy umowa jest zawarta jedynie „dla pozoru” – np. w celu uzyskania świadczeń ubezpieczeniowych bez rzeczywistego świadczenia pracy – ZUS może uznać ją za nieważną. Przykłady pokazują sytuacje, w których umowa o pracę nie była realizowana zgodnie z jej rzeczywistym celem, co może prowadzić do kwestionowania jej legalności.
Oferujemy kompleksową pomoc prawną w zakresie obrony przed decyzjami ZUS-u dotyczącymi ubezpieczeń społecznych, związanych z zawarciem umowy o pracę. Nasze doradztwo pomoże wykazać, że umowa była zawarta w zgodzie z prawem i faktycznie realizowana, a nie stanowiła tylko pozornego działania. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.
1. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy - Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141
2. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
3. Ustawa z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych - Dz.U. 1998 nr 137 poz. 887
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Zapytaj prawnika