Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z emeryturą?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Praca stomatologa jako praca w szczególnych warunkach

Aleksandra Jocz • Opublikowane: 2021-04-16

Prowadzę działalność gospodarczą – jestem stomatologiem – nieprzerwanie od 29 lat, w pełnym wymiarze godzin. Czy można pracę stomatologa zaliczyć jako pracę w szczególnych warunkach? Chciałabym przejść na wcześniejszą emeryturę, a mam obecnie 55 lat.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Praca stomatologa jako praca w szczególnych warunkach

Praca stomatologa a praca w szczególnych warunkach

Zgodnie z treścią rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 lutego 1983 r. w sprawie wieku emerytalnego oraz wzrostu emerytur i rent inwalidzkich dla pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze – praca lekarzy stomatologów jest pracą w szczególnych warunkach, których wykonywanie uprawnia do niższego wieku emerytalnego. 

Przysługiwanie wcześniejszej emerytury

Jednakże Pani ma obecnie 55 lat – a więc urodziła się Pani w 1965 r. Emerytura wcześniejsza przysługuje osobom urodzonym przed 1 stycznia 1949 r. Osobom urodzonym po dniu 31 grudnia 1948 r., zatrudnionych w szczególnych warunkach lub szczególnym charakterze (z wyjątkiem ubezpieczonych mających prawo do emerytury na warunkach określonych w art. 32, 33, 39, 40, 46, 50, 50a i 50e, 184 oraz w art. 88 ustawy, o której mowa w art. 150), zostały ustanowione emerytury pomostowe.

Wyjątek stanowi sytuacja, gdy osoba urodzi się w latach 1949–1968. W takim wypadku osoba taka (pracująca w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze) może uzyskać emeryturę wcześniejszą, jeśli:

  • już w dniu 31 grudnia 2008 r. spełniła warunki do uzyskania emerytury wcześniejszej,
  • osoba taka nie jest członkiem otwartego funduszu emerytalnego (OFE) albo za pośrednictwem ZUSU złożyła wniosek o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w OFE na dochody budżetu państwa.

A więc odejście na emeryturę wcześniejszą przysługuje pracownikom urodzonym przed 1.01.1949 r., zatrudnionym w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, a także pracownikom urodzonym po 31 grudnia 1948 r., jeżeli warunki nabycia tego prawa spełnili przed 31 grudnia 2008 r. Zaś osoby urodzone po 31 grudnia 1948 r., które nie nabyły prawa do emerytury wcześniejszej do dnia 31 grudnia 2008 r., mogą przejść na emeryturę pomostową.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »


Komentarze (0):



Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z emeryturą?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawo-karne.info

praworolne.info

ewindykacja24.pl

Szukamy prawnika »