Przedłużenie zasiłku rehabilitacyjnego po udarze mózgu

Autor: Marta Handzlik

Moja żona jest w chwili obecnej na zasiłku rehabilitacyjnym, który kończy się za trzy tygodnie. Kilka dni temu dostała udaru mózgu i jest oczywiście niezdolna do pracy. Czy po hospitalizacji żona będzie na zwolnieniu lekarskim, czy zasiłek rehabilitacyjny może być przedłużony?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Przedłużenie zasiłku rehabilitacyjnego po udarze mózgu

Kiedy osoba ubezpieczona może ubiegać się o przedłużenie świadczenia rehabilitacyjnego?

Odpowiadając na Pana pytanie uprzejmie informuję, że ubezpieczony, który po okresie pobierania zasiłku chorobowego jest nadal niezdolny do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja rokują odzyskanie zdolności do pracy, może ubiegać się o przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego. Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje przez okres niezbędny do przywrócenia zdolności do pracy, nie dłużej jednak niż przez 12 miesięcy (360 dni).

Należy podkreślić, że w praktyce ZUS rzadko przyznaje świadczenie na maksymalny okres 12 miesięcy. Jeśli więc po zakończeniu okresu przyznanego świadczenia ubezpieczony nadal jest niezdolny do pracy może ubiegać się o przedłużenie świadczenia rehabilitacyjnego.

Jeśli Pana żona pobierała świadczenie rehabilitacyjne krócej niż 12 miesięcy – może ubiegać się o dalsze świadczenie. Nie ma w tym przypadku sensu, aby brała zwolnienie lekarskie, gdyż nie rozpocznie nowego okresu zasiłkowego i takie zwolnienie i tak byłoby niepłatne.

Zobacz również: Jak przedłużyć świadczenie rehabilitacyjne?

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Przedłużenie poprzednio przyznanego świadczenia rehabilitacyjnego

W tej sytuacji Pana żona powinna ubiegać się o przedłużenie poprzednio przyznanego świadczenia rehabilitacyjnego (o ile – podkreślam po raz kolejny – było ono przyznane na mniej niż 12 miesięcy). W tym celu powinna jak najszybciej złożyć w ZUS oświadczenie na druku ZUS Np-7, dołączając do niego wypełnione przez lekarza leczącego zaświadczenie o stanie zdrowia na formularzu N-9.

Z kolei, jeśli przyznane dotychczas żonie świadczenie rehabilitacyjne było przyznane na 12 miesięcy żona musi – aby rozpocząć nowy okres zasiłkowy – odzyskać zdolność do pracy i po przerwie przedstawić kolejne zwolnienie lekarskie.

Zobacz również: Powrót do pracy po świadczeniu rehabilitacyjnym

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

 

Przypadek Anny: Anna, 54-letnia nauczycielka, doznała udaru mózgu, który znacząco ograniczył jej zdolność do pracy. Po wstępnej rehabilitacji, finansowanej z zasiłku rehabilitacyjnego, poczyniła znaczne postępy, ale jej lekarze stwierdzili, że potrzebuje dodatkowych miesięcy terapii, aby mogła wrócić do zawodu. Pomimo początkowych obaw, Anna złożyła wniosek o przedłużenie świadczenia rehabilitacyjnego, dołączając nową dokumentację medyczną. ZUS pozytywnie rozpatrzył jej wniosek, umożliwiając kontynuację niezbędnej terapii.

 

Historia Marka: Marek, 38-letni informatyk, po udarze mózgu był niezdolny do pracy z powodu problemów z koncentracją i koordynacją. Jego zasiłek rehabilitacyjny miał się zakończyć, jednak Marek wciąż czuł się niegotowy do powrotu do pracy. Na sugestię swojego lekarza złożył wniosek o przedłużenie zasiłku, przedstawiając szczegółowy plan dalszej rehabilitacji i argumentując, że dodatkowy czas na terapię znacząco zwiększy jego szanse na odzyskanie zdolności do pracy. ZUS zgodził się na przedłużenie, co dało Markowi możliwość dokończenia jego programu rehabilitacyjnego.

 

Doświadczenie Katarzyny: Po udarze mózgu Katarzyna, 47-letnia księgowa, znalazła się w trudnej sytuacji finansowej i zdrowotnej. Jej zasiłek rehabilitacyjny miał się skończyć, a ona nadal nie była w stanie wrócić do pracy. Z pomocą rodziny zebrała potrzebną dokumentację medyczną i złożyła wniosek o przedłużenie zasiłku rehabilitacyjnego. Proces był stresujący, ale dzięki wsparciu bliskich i jasnym wytycznym ZUS, Katarzyna otrzymała pozytywną decyzję. Dodatkowe miesiące rehabilitacji pozwoliły jej stopniowo wracać do zdrowia i zwiększyć pewność siebie w kwestii przyszłego powrotu do zawodu.

Podsumowanie

 

Przedłużenie zasiłku rehabilitacyjnego po udarze mózgu jest możliwe i może stanowić kluczowy element w procesie powrotu do zdrowia i zdolności do pracy. W artykule przedstawiono praktyczne informacje na temat procedury ubiegania się o przedłużenie świadczenia, podkreślając znaczenie odpowiedniej dokumentacji medycznej i współpracy z lekarzem. Przykłady z życia wzięte ilustrują, jak proces ten wygląda w praktyce, dając nadzieję i wsparcie osobom znajdującym się w podobnej sytuacji.

Oferta porad prawnych

 

Potrzebujesz wsparcia w przedłużeniu zasiłku rehabilitacyjnego po udarze mózgu? Skorzystaj z naszych porad prawnych online i profesjonalnego wsparcia w przygotowaniu niezbędnych pism. Zapewniamy szybką i skuteczną pomoc, dostosowaną do Twojej indywidualnej sytuacji. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawo-karne.info

praworolne.info

ewindykacja24.pl

Szukamy prawnika »