Kategoria: Renta

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z rentą?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy student zachowa prawo do renty rodzinnej, gdy ukończy 25 lat?

Autor: Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 2016-04-27

Jestem studentką 2 roku studiów licencjackich. W lipcu skończę 25 lat. W tym momencie mam zaliczoną sesję (semestr 4) i od października zaczynam ostatni rok studiów. Czy mam szansę na przedłużenie renty do 26 roku życia?

Katarzyna Siwiec

»Wybrane opinie klientów

Muszę przyznać, że bardzo szybko i sprawnie uzyskałem odpowiedzi na nurtujące mnie dylematy prawne w dość zawiłej sprawie. Wyraźnie poprawił się mój komfort psychiczny poparty rzetelną wiedzą prawną.
Mikołaj
Fachowość i cena korzystając wielokrotnie z porad prawników z rejonu Wałbrzyskiego mimo ogromnych kwot jakie płaciłam sprawa była zawsze rozpatrywana pobieżnie. Natomiast tutaj spotkałam się z ogromnym profesjonalizmem wdość ciężkiej sprawie za na prawdę bardzo przystępną cenę.
Joanna
Dziękuję za szybko profesjonalną obsługę polecam
Paulina
 Bardzo dziękuję za szybkie i szerokie wyjaśnienia oraz wyczerpujące propozycje rozwiazań podanego problemu. Kierujac się propozycjami Pani prawnik osoba zainteresowana skierowała wniosek do sądu opiekuńczego o zgodę na sprzedaż działki i czeka na wyznaczenie terminu rozprawy.
Joanna
Mam 64 lata,miałem wątpliwości odnośnie mojej kilku letniej pracy w UK i uzyskaniu wyższego mojego świadczenia emerytalnego w Polsce. Uzyskałem pełne wyjaśnienie. Jestem wdzięczny i polecam ePorady24 w jakich kolwiek wątpliwości.
Edward
Serdecznie polecam tą firmę szybka i konkretna odpowiedz !
Roman
Bardzo szybka odpowiedź. Pomocna i konkretna.
Zuzanna
Porada, odpowiedź bardzo wyczerpująca i zrozumiała i jak najbardziej pomocna
Elżbieta
Dzień dobry Pani Marto dziękuje ślicznie za odpowiedz - wszystkim polecam ten serwis - profesjonalny zespół ludzi zawsze pomocny. Pomoc dostałam błyskawicznie. Będę polecać go wszystkim znajomym. Warto. Jeszcze raz dziękuję :)
Julia
Porada była wyczerpująca i przekazana bardzo przystępnie. Przedstawione podstawy prawne bardzo pomocne. 
Beata
Dziękuje za szybką konkretną odpowiedź .
Urszula, 62 lata
Dziękuję za poradę, była wystarczająca, skorzystałam. Pozdrawiam.
Joanna
Bardzo rzeczowa i profesjonalna i szybka odpowiedż
Jarosław, 50 lat, dyżurny ruchu
Bardzo pomocna opinia.
Olimpia, 43 lata
Bardzo dziękuję za bardzo wyrazistą, wyczerpującą, zrozumiałą i treściwą odpowiedz mimo, że nie mogę dziedziczyć skladek ZUS.
Grażyna
Polecam
Łukasz, engineer, 29 lat
Bardzo dobra obsługa i szybka odpowiedź. Ocena 6
Renata, Ekspedientka, 53 lata
Jestem pod wrażeniem nie tylko profesjonalizmu, ale także zaangażowania. Moja sprawa jest, delikatnie mówiąc, dość skomplikowana i wielowątkowa. Na każde pytanie (było ich sporo) otrzymałam rzetelną, wyczerpującą odpowiedź w zrozumiały dla mnie sposób. Jeśli było konieczne użycie terminów prawnych, zostało mi wyjaśnione (zanim zdążyłam spytać) ich znaczenie i kontekst. Bardzo dziękuję i myślę, że jeszcze skorzystam nie raz z Państwa wiedzy. Dziękuję też za to, że poczułam się jak człowiek, nie tylko jak petent.
Jolanta, pielegniarka, 56 lat
Dziękuje za udzieloną pomoc w zrozumieniu przepisów, które mnie dotyczą.
Mira, emerytka
Polecam zdecydowanie. Otrzymałam w pełni satysfakcjonującą odpowiedz wraz z uzasadnieniem.
Mariola, księgowa, 25 lat
Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź.
Magdalena, księgowa, 59 lat
Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź, jestem pod wrażeniem jej jakości.
Cezary, przedsiębiorca, 57 lat
Dziękuję bardzo za udzielone wyjaśnienia. Odpowiedzi na główne i dodatkowe pytania otrzymałam szybko i w sposób zrozumiały, co jest bardzo istotne. Chętnie polecę Państwa usługi znajomym.
Agata
Dziękuję za wyczerpującą konkretną odpowiedź. 
Danuta
Oby wszystkie instytucje, z których korzystamy w naszych czasach, były tak profesjonalne i odpowiedzialne. Takie podejście do klienta nie tylko pomaga rozwiązywać problemy prawne, ale poprzez empatyczne podejście do człowieka, odbudowuje wiarę w istnienie osób dobrej woli niosących efektywną pomoc.
Ewa
Witam, Z góry dziękuję za szybką odpowiedź. Nawet gdybym miała dodatkowe pytania odnośnie sprawy Pani prawnik odpowiedziała wyczerpująco i rozwiała wszystkie moje wątpliwości.
Ewa, pielęgniarka, 43 lata
Zlecenie zrealizowane bardzo szybko i profesjonalnie. Gorąco polecam.
Mariusz
Dziękuję za poradę.
Ewa
Dziękuję za poradę, jest bardzo przejrzysta i zrozumiała, bez zbędnych wywodów prawniczych
Teresa, technik budowlany, 59 lat
Dziękuję za szybką i fachową odpowiedź dotyczącą kodeksu pracy. Żałuję tylko, że nie była ona dla mnie korzystna.
Ewa, były nauczyciel

Zgodnie z treścią art. 68 ust 2 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, jeżeli dziecko osiągnęło 25 lat życia, będąc na ostatnim roku studiów w szkole wyższej, prawo do renty rodzinnej przedłuża się do zakończenia tego roku studiów.

Jak Pani widzi, istotne znaczenie praktyczne ma zagadnienie ustalenia momentu ukończenia nauki w szkole. Praktyka wypracowała tu wiele, nierzadko sprzecznych, koncepcji. Uznawało się więc na przykład, że datę ukończenia nauki wyznacza pozytywne odbycie wszystkich egzaminów przewidzianych w danym roku szkolnym (akademickim), uzyskanie tzw. zaliczeń ze wszystkich przedmiotów objętych programem, dzień obrony pracy magisterskiej (wyrok SA w Katowicach z dnia 14 listopada 2007 r., III AUa 1906/06), zakończenie udziału w zajęciach (jako zakończenie procesu nauczania). Poglądy te zasługiwały częściowo na uwagi krytyczne. Jeśli np. regulamin szkoły przewidywał możliwość przekładania zaliczeń, egzaminów, stwarzało to pole do nadużyć. Również termin obrony pracy magisterskiej może ulegać zmianom, co w praktyce ma nierzadko miejsce (np. w przypadku choroby lub dłuższego wyjazdu promotora). W wyroku SA w Katowicach z dnia 24 stycznia 2001 r., III AUa 1410/00 wyrażono kontrowersyjny pogląd, iż za datę ukończenia nauki na wyższej uczelni przyjmuje się dzień odebrania dyplomu ukończenia studiów, a nie dzień obrony pracy magisterskiej (dyplomowej).

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Obecnie w nauce prawa formułuje się poglądy, że najbardziej właściwe byłoby przyjęcie, że moment ukończenia nauki w szkole następuje z chwilą zakończenia się roku szkolnego (akademickiego). Taka interpretacja jest zgodna z zasadą określoną w art. 68 ust. 2. Pozwala zachować jasne kryteria oceny, niezależne od zmiennych czynników jak terminy zaliczeń, złożenia egzaminów, zakończenia zajęć obowiązkowych itp. (tak np. M. Bartnicki w Komentarzu do ustawy).

Niestety kwestia jest nadal dyskusyjna. Przyjąć jednak należy, że określenie ostatniego roku studiów wyższych dla celów przedłużenia prawa do renty rodzinnej następuje w oparciu o postanowienia regulaminu studiów obowiązującego w konkretnej szkole wyższej (wyrok SN z dnia 28 października 2003 r., II UK 138/03, z dnia 20 kwietnia 2006 r., I UK 265/05, wyrok SA w Katowicach z dnia 20 listopada 2003 r., III AUa 1130/03, wyrok SA w Warszawie z dnia 19 czerwca 2006 r., III AUa 487/06, wyrok SA w Szczecinie z dnia 16 listopada 2006 r., III AUa 516/06 oraz wyrok SN z dnia 8 sierpnia 2007 r., II UK 15/07.

Proszę zatem sprawdzić w regulaminie, kiedy następuje w Pani szkole zakończenie roku akademickiego, albowiem od tego regulaminu zależy Pani prawo do renty rodzinnej. Myślę jednak, że jest to moment zaliczenia wszystkich egzaminów, co ma Pani już za sobą.

Powołam jeszcze jedno istotne orzeczenie, które może się Pani przydać: „Studentka, która na przedostatnim roku studiów zdała wszystkie wymagane egzaminy w czerwcu i która ukończyła 25 lat życia przed rozpoczęciem zajęć w nowym roku akademickim, zachowuje prawo do renty rodzinnej do zakończenia ostatniego roku studiów” (uchwała SN z dnia 23 lutego 1989 r., III UZP 3/89 z aprobującą glosą T. Bińczyckiej-Majewskiej).

Tak więc mając na uwadze to orzeczenie – pasujące stricte do Pani sytuacji, sądzę, że ZUS przedłuży Pani rentę na kolejny rok.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z rentą?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Czy można pracować, otrzymując rentę z powodu niezdolności do pracy?

Czy mogę pracować, gdy mam rentę socjalną z tytułu całkowitej niezdolności do pracy? Jeżeli tak, to ile mogę dorobić?

Renta po dziadku a drugi kierunek po ukończeniu studiów magisterskich

Otrzymuję rentę po zmarłym dziadku do ukończenia 25. roku życia, jeśli się uczę. W tym roku kończę studia magisterskie i kończę 24 lata, zaczynam jednak sod października kolejne studia, przez rok chcę się uczyć, więc będę pobierał rentę do ukończenia 25. roku życia. Czy ZUS nie będzie się do niczego przyczepiał, jeżeli zacznę kolejne studia? Jak będzie wyglądała sytuacja w czasie wakacji po obronieniu się i przed rozpoczęciem studiów w październiku? Czy normalnie będę otrzymywał rentę w tym okresie?  Czy renta należy mi się do ukończenia 25. roku życia czy do ukończenia 26. roku życia?

Brak dokumentów o zarobkach do obliczenia renty

Ojciec jest rencistą, niestety dla większości swoich okresów zatrudnienia nie jest w stanie udokumentować wysokości zarobków. Dokumenty z kilku lat, które posiada, wskazują na wynagrodzenie dużo wyższe niż średnia krajowa. Ojciec przez wiele lat pracował w tej samej firmie, na tym samym stanowisku i bardzo dobrze zarabiał. ZUS już kilkakrotnie wyliczał mu podstawę wymiaru, ale z powodu braku dokumentów przyjmował najniższe wynagrodzenie. Ostatnio ZUS ponownie przeliczył podstawę wymiaru w oparciu o wskazówki sądu, ale nie wyszło dużo więcej, a więc cały czas renta wychodzi bardzo niska, co jest krzywdzące dla taty. Zastanawiam się więc, czy do wyliczenia podstawy wymiaru renty ZUS mógłby przyjąć wynagrodzenie kolegi, który w tym samym czasie pracował w tej samej firmie na tym samym stanowisku.

Ponowne przeliczenie renty rodzinnej

Mój ojciec w roku 2005 przeszedł na rentę z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Renta wyliczona została z emerytury (otrzymał decyzję o emeryturze, miał przepracowane 45 lat, lecz nie osiągnął wieku emerytalnego – 60 lat). Z tej decyzji o emeryturze wyliczona została mu renta z tytułu niezdolności do pracy, przyznana na czas określony, tj. na dwa lata. Jednak rok później tata zmarł i mama otrzymała rentę rodzinną wyliczoną z renty chorobowej. W związku z tym pytanie: czy mama ma prawo wystąpić do ZUS o ponowne przeliczenie renty rodzinnej z emerytury taty? W końcu emerytura została wyliczona, a wstrzymana tylko dlatego, że tata nie miał 60 lat.

Przejście na wysoką rentę po mężu po 50. roku życia

Dwa lata temu zmarł mój mąż – emerytowany żołnierz. Ja miałam wtedy niecałe 49 lat, a nasz syn – 17. Syn dostał po ojcu rentę rodzinną. Ja mam niewysoką pensję, ciężko mi utrzymać dom i spłacać kredyt. Czy mogę po ukończeniu 50 lat przejść na rentę po mężu (jest wysoka w porównaniu do mojej pensji)? Czy gdy przejdę na rentę to będę mogła pracować? Bardzo chciałabym zostać aktywna zawodowo.

Pismo z ZUS-u o rencie rodzinnej

W w czerwcu 2015 ukończyłam 25. rok życia, a od października zaczynam V rok studiów. Do końca czerwca pobierałam rentę po zmarłym tacie. Czy ZUS przyzna mi rentę na ostatni rok studiów? Dostałam pismo z odmową przyznania renty.

Poważna choroba na bezrobociu

Mój ojciec (54 lata) jest od 8 lat na bezrobociu bez prawa do zasiłku. Niedawno poważnie zachorował i nie będzie w stanie już podjąć pracy. Czy w takiej sytuacji można starać się o rentę? Czy przebywanie na bezrobociu to wyklucza?

Renta rodzinna po byłym mężu

Jestem 7 lat po rozwodzie z orzeczeniem winy męża. Były mąż co miesiąc wspomagał mnie i dwie nasze córki finansowo, mieliśmy taką ustną umowę – niesądową (posiadam tylko dwa potwierdzenia przelewów na moje konto, ponieważ pieniądze przynosił mi osobiście). Zmarł trzy lata temu. Młodsza córka jeszcze przez dwa miesiące pobierać będzie po nim rentę rodzinną (kończy 25 lat). Ja natomiast w tym roku skończyłam 50 lat i pracuję na 1/8 etatu. Czy w związku z tym mogę ubiegać się o rentę rodzinną po zmarłym byłym mężu? Słyszałam o uchwale TK z 13.05.2014 r. (ani ja, ani były mąż nie założyliśmy nowych rodzin). Czy mam jakieś szanse?Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika » wizytówka Zadaj pytanie »