Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z ZUS?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Rozwód a opłaty za pobyt w DPS

Marek Gola • Opublikowane: 2018-03-02

Od 3 lat otrzymuję informację o wzroście kosztów utrzymania mojego byłego męża w DPS, które ponosi gmina. Problem w tym, że DPS nie ma wiedzy o tym, że rozwiodłam się z mężem. Z małżeństwa mamy syna, który założył już swoją rodzinę. Pobyt męża w DPS związany jest z jego schizofrenią, na którą cierpi od wielu lat. Czy o rozwodzie powinnam poinformować GOPS?

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Bardzo uprzejmie dziękuję za dotychczasową pomoc. Odpowiedź jest wyczerpująca mimo, że problem jest bardzo szeroki.
Janina
Bardzo dziękuję. :) Odpowiedz wyczerpująca - jestem zadowolona
Grażyna
Porada prawna konkretna, odpowiedź wyczerpująca, z podaniem podstawy prawnej. Usługa wykonana w ustalonym terminie. Zdecydowanie polecam.
Barbara, 55 lat
Już drugi raz korzystam z Państwa porady i sądzę, że nie ostatni. Trzeba jedynie pamiętać, żeby dokładnie formułować pytanie. Usługa jest szybka i rzetelna, popartą dużą wiedzą.
Irena, ekonomista, 64 lata
Pełen profesjonalizm. Polecam. Odpowiedzą na każde pytanie rzetelnie i podparte wiedzą.
Monika, terapeuta, 42 lata

Podstawę prawną opinii stanowią przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (K.r.o.) oraz ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (zwanej dalej „ustawą”).

Zgodnie z art. 61 ustawy obowiązani do wnoszenia opłaty za pobyt w domu pomocy społecznej są w kolejności:

1) mieszkaniec domu, a w przypadku osób małoletnich przedstawiciel ustawowy z dochodów dziecka,

2) małżonek, zstępni przed wstępnymi,

3) gmina, z której osoba została skierowana do domu pomocy społecznej

– przy czym osoby i gmina określone w pkt 2 i 3 nie mają obowiązku wnoszenia opłat, jeżeli mieszkaniec domu ponosi pełną odpłatność.

Proszę zatem zważyć, że jedynie małżonek jest zobowiązany do łożenia na utrzymanie osoby przebywającej w DPS. Obecnie w mojej ocenie winna Pani uzyskać odpis wyroku rozwodowego, o ile takowego jeszcze Pani nie posiada, i odpis tegoż wyroku złożyć w DPS wraz z wnioskiem o zwolnienie z opłat za pobyt w DPS Pani byłego męża. Musi mieć Pani jednocześnie świadomość, że wówczas opłatą taką może zostać obciążony Państwa syn. Zgodnie z art. 61 pkt 2 ustawy małżonek jest na równi traktowany z dziećmi – zstępni.

Wówczas Pani syn mógłby starać się o zwolnienie z takiej opłat. Istotna w jego sytuacji jest treść przepisu art. 64 ustawy, zgodnie z którym osoby wnoszące opłatę za pobyt w domu pomocy społecznej można zwolnić, na ich wniosek, częściowo lub całkowicie z tej opłaty, w szczególności jeżeli wnoszą opłatę za pobyt innych członków rodziny w domu pomocy społecznej, ośrodku wsparcia lub innej placówce; występują uzasadnione okoliczności, zwłaszcza długotrwała choroba, bezrobocie, niepełnosprawność, śmierć członka rodziny, straty materialne powstałe w wyniku klęski żywiołowej lub innych zdarzeń losowych; małżonkowie, zstępni, wstępni utrzymują się z jednego świadczenia lub wynagrodzenia; osoba obowiązana do wnoszenia opłaty jest w ciąży lub samotnie wychowuje dziecko.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Zwolnienie miałoby jednak charakter fakultatywny, a nie obligatoryjny. Innymi słowy zwolnienie z opłaty byłoby skuteczne wówczas, gdy po stronie syna wystąpią przesłanki przewidziane prawem, a które wskazałem powyżej.

W podobnym tonie wypowiedział się Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w wyroku z dnia 11 marca 2008 r., sygn. akt II SA/Bk 114/08, zgodnie z którym „organ rozpoznający prośbę o zwolnienie z odpłatności za pobyt w placówce, nie ma obowiązku przyznania zwolnienia, ale ma takie prawo. Fakultatywność orzeczenia o zwolnieniu z odpłatności zależna jest od sytuacji materialnej i rodzinnej osób zobowiązanych do opłat. Przypadki uprawniające do zwolnień zostały w przepisie wymienione jedynie przykładowo. Każdorazową decyzję rozstrzygającą o wniosku o przyznanie zwolnienia organ winien uzasadnić w sposób pozwalający prześledzić tok rozumowania organu i poznać kryteria podjęcia danej decyzji.”

Zwolnienie jest możliwe jednak dopiero wówczas, gdy organ ustali wysokość dopłaty i osoby zobowiązane do jej dokonania. Zgodnie z wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 30 listopada 2007 r., sygn. akt IV SA/GL 431/07: „Zwolnienie z opłaty za pobyt w domu pomocy społecznej może dotyczyć sytuacji, w której określona opłata została ustalona w sposób przewidziany przepisami prawa. Zwolnienie takie musi się, bowiem odnosić do skonkretyzowanego obowiązku strony.”.

Stosownie do art. 64 pkt 2 – osoby wnoszące opłatę za pobyt w domu pomocy społecznej można z tego zwolnić, w szczególności gdy występują uzasadnione okoliczności, zwłaszcza długotrwała choroba, bezrobocie, niepełnosprawność, śmierć członka rodziny, straty materialne powstałe w wyniku klęski żywiołowej lub innych zdarzeń losowych. W przepisie tym skumulowano, chyba zbędnie, zwrot wskazujący na przykładowy charakter przesłanki zwolnienia, jaką jest „uzasadniona okoliczność”; równocześnie posłużono się określeniami „w szczególności” oraz „zwłaszcza”.

Mimo że nie wynika to bezpośrednio z przepisów prawa, wykładnia systemowa prowadzi do wniosku, iż wydanie decyzji na podstawie art. 64 pkt 1-4 ww. ustawy leży w kompetencjach tego organu, który wcześniej był właściwy do wydania decyzji ustalającej opłatę za pobyt w domu pomocy społecznej.

Jako podstawę w walce z organem wskazać należy na niemożność ponoszenia przez Pani syna kosztów utrzymania ojca. W tym miejscu do wniosku powinna być dołączona dokumentacja, która będzie wskazywała na jego koszty utrzymania. Innymi słowy, każdy dokument z którego wynika wysokość jego zobowiązania powinien być dołączony do wniosku.

Proszę teraz skierować do gminy pismo, w którym poinformuje Pani o Państwa rozwodzie i jednocześnie wystąpi o zwolnienie z obowiązku łożenia na utrzymanie już byłego męża.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z ZUS?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Pytania i odpowiedzi

Czy w serwisie można otrzymać pomoc prawną?

W serwisie udzielamy porad prawnych. Wystarczy wypełnić formularz i opisać problem. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Ile czasu trzeba czekać na poradę prawną?

Porada prawna udzielana jest do 24 godzin. W bardziej skomplikowanych sprawach terminy ustalane są indywidualnie.

Podobne materiały

Wcześniejsza emerytka jako osoba współpracująca w prowadzonej przez męża działalności gospodarczej

Prowadzę działalność gospodarczą, żona jest zgłoszona jako osoba współpracująca. Żona jest na wcześniejszej emeryturze, pobiera ją częściowo....

Oddelegowanie do pracy w ZZ ZSMP

W latach 1985–87 pełniłem funkcję wiceprzewodniczącego ZZ ZSMP. Miałem oddelegowanie do pracy w zarządzie zakładowym oraz średnią płacę, jaką...

Rozwiązanie umowy o pracę a zasiłek dla bezrobotnych

Mam 59 lat i zgodnie z nowymi przepisami powinnam pracować do kwietnia 2016 r. Czy jeśli rozwiążę umowę o pracę będzie mi przysługiwał...

Wygrany proces i odmowa wypłaty odsetek przez ZUS

Przez 6 lat procesowałem się z ZUS i sprawę wygrałem. Teraz chodzi mi o odsetki za te 6 lat postępowania. Po wystąpieniu na piśmie do...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »