Korekty rozliczenia niemieckiego podatku - czy są możliwe?

Autor: Artykuł Partnera

Niemcy to niezwykle popularny i atrakcyjny kierunek zarobkowy dla Polaków, którzy chcą podreparować budżet domowy. Na wielu stanowiskach w zupełności wystarczy znajomość języka niemieckiego na poziomie komunikacyjnym. Zarobki w innej walucie przy obecnej sytuacji ekonomicznej to zachęcający argument przemawiający za podjęciem pracy za zachodnią granicą. Jednak zanim się na to zdecydujesz, warto zapoznać się z podstawowymi kwestiami związanymi z prawem podatkowym obowiązującym w Niemczech. Obowiązek złożenia deklaracji podatkowej dotyczy każdej osoby zatrudnionej nawet sezonowo oraz na niepełny etat. Co w przypadku, gdy błędnie wypełnimy dokument, który należy złożyć w niemieckim urzędzie skarbowym? Dowiedz się więcej o korektach w rozliczeniu podatku z Niemiec z biurem rachunkowym!

Korekty rozliczenia niemieckiego podatku - czy są możliwe?

Podstawowe informacje o rozliczeniu podatkowym w Niemczech

Przede wszystkim należy zdawać sobie sprawę z tego, że każda legalnie zatrudniona osoba w firmie niemieckiej ma obowiązek złożyć deklarację podatkową w odpowiednim urzędzie skarbowym – tzw. Finanzamcie. Podatki u zachodniego sąsiada Polski są uznawane za jedne z najwyższych w Europie, jednak w związku z tym podatnicy mogą liczyć na wiele ulg oraz atrakcyjną kwotę wolną od podatku. Te czynniki sprawiają, że szansa na otrzymanie zwrotu podatku rośnie.

Dodatkowo w Niemczech obowiązuje system progresywnych składek podatkowych, w związku z czym podatek do opłacenia wzrasta z każdym zarobionym euro. Za zachodnią granicą istnieje także aż sześć klas podatkowych. W zależności od tego, do której zostaniesz przydzielony, zasady związane z obowiązkową daniną będą się różnić.

Jak możesz zauważyć, różnice pomiędzy polskim a niemieckim systemem podatkowym są znaczące. Dlatego warto zdecydować się na rozliczenie podatku z Niemiec z biurem rachunkowym. Doświadczeni specjaliści zapoznają się z Twoją sytuacją i zadbają o prawidłowe wypełnienie wszystkich dokumentów oraz o ich terminowe złożenie w Finanzamt.

Korekta deklaracji podatkowej – jak ją wykonać?

Co jednak zrobić, gdy złożyłeś już zeznanie podatkowe, jednak po czasie zorientowałeś się, że zawiera błędy? Nie musisz panikować – w Niemczech masz bowiem prawo do złożenia korekty. Ważne jest, aby dostarczyć ją do niemieckiego urzędu skarbowego jak najszybciej.

Najczęściej zdarza się, że po złożeniu deklaracji, podatnik otrzymuje jeszcze zaległą fakturę lub paragon, który chciałby uwzględnić w zeznaniu podatkowym. Wtedy można złożyć wniosek o naniesienie drobnych zmian w wymiarze podatku. Po przyjęciu wniosku przez niemiecki urząd skarbowy, dodatkowy załącznik również będzie brany pod uwagę podczas przyznawania ewentualnego zwrotu.

Jeśli zależy Ci na tym, aby zmiany wprowadzone w zeznaniu podatkowym, przyniosły pożądany efekt, warto zdecydować się na rozliczenie podatku z Niemiec z biurem rachunkowym. Księgowy pomoże w złożeniu poprawnej korekty i odciąży Cię z kontaktu z niemieckim urzędnikiem.

Konsekwencje złożenia błędnej deklaracji podatkowej

Jeśli wiesz, że do złożonej deklaracji podatkowej wkradł się błąd, nie warto zwlekać z wykonaniem korekty. Jeśli to Finanzamt po przeanalizowaniu wniosku zauważy nieścisłości, w pierwszej kolejności wyśle do podatnika zawiadomienie z prośbą o dokonanie zmian. W takim dokumencie zostanie wystawiona data, do której należy wykonać korektę. Kolejnym krokiem może być obciążenie podatnika grzywną, dlatego tak istotne jest sprawne przesłanie poprawek do deklaracji. Dodatkowo im dłużej będziesz zwlekać, tym później otrzymasz ewentualny zwrot podatku.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawo-karne.info

praworolne.info

ewindykacja24.pl

Szukamy prawnika »